.NET stał się dostępny w Google Cloud Functions

.NET stał się dostępny w Google Cloud Functions

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
20:17
23.11.2020
1712 wyświetlenia

Cloud Functions to platforma typu Function-as-a-Service w ramach Google Cloud, która pozwala użytkownikom tworzyć jednozadaniowe, samodzielne funkcje jako odpowiedzi na zdarzenia, bez potrzeby zarządzania serwerem czy środowiskiem uruchomieniowym. Funkcje w chmurze to doskonała opcja dla aplikacji serverless, zaplecza mobilnego lub IoT, systemów przetwarzania danych w czasie rzeczywistym czy analizy wideo, obrazu lub nastroju, a nawet czatbotów i wirtualnych asystentów.

W poczet Google Cloud Functions został wcielony .NET Core 3.1 — darmowa, wieloplatformowa i otwartoźródłowa platforma dla Windows, Mac i Linuksa. Dzięki tej integracji użytkownicy mogą pisać funkcje chmurowe z użyciem swojego ulubionego runtime'a .NET Core 3.1 wraz z Functions Framework for .NET od Google. Implementacja jest już dostępna w wersji Preview i pozwala używać .NET Core 3.1 do budowania krytycznych dla biznesu aplikacji i warstw integracji oraz wdrażać funkcje we w pełni zarządzanych środowiskach.

Funkcje .NET skalują się automatycznie w odpowiedzi na obciążenie. Można pisać funkcje HTTP, aby odpowiadać na zdarzenia HTTP, oraz funkcje CloudEvent do przetwarzania zdarzeń pochodzących z różnych usług chmurowych i Google Cloud, wliczając w to Pub/Sub, Cloud Storage i Firestore.

Funkcje można tworzyć z użyciem Functions Framework for .NET, open source'owego frameworka typu functions-as-a-service, do pisania przenośnych funkcji .NET. Functions Framework pozwala rozwijać i uruchamiać funkcje lokalnie, a następnie wdrażać je do Cloud Functions lub innego środowiska .NET. Framework wspiera też funkcje HTTP jako funkcje CloudEvent. Więcej informacji znaleźć można w przewodniku Google'a.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://cloud.google.com/blog/products/application-development/introducing-net-google-cloud-functions

Polecamy również w kategorii Microsoft .NET