Microsoft zmienia zasady dotyczące chmury w Europie

Microsoft zmienia zasady dotyczące chmury w Europie

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
17:39
18.05.2022
1519 wyświetleń

W kwietniu tego roku Microsoft zadeklarował, że odpowie na feedback niektórych europejskich dostawców chmury, którzy skarżyli się na restrykcyjną politykę cenową, w rezultacie której klienci musieli płacić więcej za uruchamianie oprogramowania Microsoftu w chmurach konkurencji. Dziś gigant przedstawił dalsze plany działania, w tym nowe zasady, więcej opcji dla dostawców oraz klientów i nie tylko.

W dzisiejszym poście na blogu Brad Smith, President i Vice Chair w Microsoft, wyklarował zasady, do których zobowiązuje się Microsoft. Noszą one nazwę Microsoft's European Cloud Principles i brzmią następująco:

 1. Upewnimy się, że nasza chmura publiczna spełnia europejskie potrzeby i służy europejskim wartościom.
 2. Upewnimy się, że nasza chmura zapewnia platformę sukcesu dla europejskich deweloperów oprogramowania.
 3. Będziemy partnerami oraz będziemy wspierać europejskich dostawców rozwiązań w chmurze.
 4. Upewnimy się, że nasze oferty chmurowe spełniają suwerenne potrzeby rządów europejskich — we współpracy z lokalnymi, zaufanymi dostawcami technologii.
 5. Rozumiemy, że rządy europejskie regulują technologię, i będziemy się dostosowywać oraz wspierać te wysiłki.

Microsoft European Cloud Principles

Jeśli chodzi o nowe opcje dla europejskich dostawców chmury, Microsoft ogłosił, że:

 • Dostawcy chmury będą mogli oferować Windows i Office (w tym Windows 11 i Microsoft 365 Apps for Business oraz Enterprise) jako kompletne, hostowane środowisko desktopowe, które będą mogli budować, sprzedawać i hostować we własnej infrastrukturze. Po raz pierwszy taka opcja end-to-end (przypominająca Windows 365) będzie możliwa dla zewnętrznych dostawców.
 • Europejscy dostawcy chmury będą mogli świadczyć tę samą usługę klientom, którzy kupują Windows i Office od innych partnerów Microsoft i którzy chcą, aby ci dostawcy hostowali dla nich to oprogramowanie.
 • Microsoft zajmie się feedbackiem, który otrzymał od dostawców chmury, rozszerzając zakres produktów, które można oferować klientom po ustalonych cenach na dłuższe okresy, co zapewni większą stabilność cen i da poczucie pewności dostawcom oraz ich klientom.

Microsoft European Cloud - Hosted Solutions

Gigant ogłosił też więcej elastycznych opcji dla klientów, w tym:

 • Microsoft weźmie do serca pierwsze zalecenie Fair Software Licensing Principles i opracuje poprawione warunki licencjonowania, które będą bardziej przejrzyście napisane, pomogą klientom lepiej ustalić koszty licencjonowania i pozwolą klientom łatwiej określić ich zobowiązania.
 • Kilka zasad Fair Software Licensing Principles dotyczy tego, jak klienci mogą przenieść swoje licencje do chmury, wykorzystać współdzielony sprzęt i uzyskać większą elastyczność w opcjach wdrażania zakupionego oprogramowania. W związku z tym Microsoft zmodyfikuje i rozszerzy program Software Assurance. Obecnie nie obejmuje on praw do przenoszenia licencji na produkty takie jak Windows, Office lub Windows Server, więc klienci muszą używać tego oprogramowania w bardziej restrykcyjnych programach lub na sprzęcie przeznaczonym specjalnie dla tych klientów. Software Assurance umożliwi klientom korzystanie z ich licencji u dowolnego europejskiego dostawcy usług w chmurze, który świadczy usługi we własnych centrach danych, podobnie jak obecnie mogą to robić na platformie Azure — niezależnie, czy sprzęt jest dedykowany, czy przeznaczony dla wielu dzierżawców. Następnie Microsoft będzie ściślej współpracować z europejskimi usługodawcami hostingowymi w chmurze, aby ułatwić klientom korzystanie z tej pomocy.
 • Microsoft ułatwi licencjonowanie Windows Server w środowiskach wirtualnych oraz w chmurze, rozluźniając zasady licencjonowania, które odzwierciedlają starsze praktyki licencjonowania oprogramowania, w których licencje są powiązane ze sprzętem fizycznym. Dzięki wprowadzanym zmianom klienci będą mogli kupować licencje tylko na potrzebną im ilość zwirtualizowanej mocy obliczeniowej — bez konieczności liczenia rdzeni fizycznych, na których hostowane jest zwirtualizowane środowisko.

Microsoft European Cloud - centra danych

Szczegółowy wykaz zmian (w j. angielskim) można sprawdzić na Microsoft EU Policy Blog.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.microsoft.com/eupolicy/2022/05/18/microsoft-responds-to-european-cloud-provider-feedback-with-new-programs-and-principles/

Polecamy również w kategorii Microsoft Azure