Microsoft zgadza się na związek zawodowy pracowników ZeniMax Studios

Microsoft zgadza się na związek zawodowy pracowników ZeniMax Studios

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
18:30
04.01.2023
896 wyświetleń

W 2020 roku Microsoft przejął ZeniMax Media wraz z podległymi mu studiami za kwotę 7,5 miliarda dolarów, a w następnym roku transakcja została zamknięta. W tym roku pracownicy studiów przegłosowali utworzenie związku zawodowego w Stanach Zjednoczonych, na co Microsoft wyraził zgodę po tym, jak plan został poparty przez większość pracowników w firmie.

Szef związku zawodowego Communications Workers of America (CWA), Chris Shelton, powiedział:

Inni giganci gier wideo i technologii podjęli świadomy wybór, by atakować, podkopywać i demoralizować własnych pracowników, gdy ci łączą się, aby utworzyć związek. Microsoft obrał inny kurs, który wzmocni jego kulturę korporacyjną i zdolność służenia jego klientom oraz powinien służyć jako model dla branży i wzorzec dla regulatorów.

Związek zawodowy pracowników ZeniMax Online Studios jest pierwszym tego rodzaju w Microsoft US. W jego skład wchodzić będzie 300 członków zespołu kontroli jakości — więcej niż w jakimkolwiek innym amerykańskim studiu gamingowym do tej pory.

W czerwcu zeszłego roku Microsoft i CWA zawarły porozumienie o neutralności pracowniczej, pokazujące bardziej przychylne nastawienie Microsoftu do związków zawodowych w firmie. Miało to również przysłużyć się pomyślnemu przejęciu Activision Blizzard.

Posunięcie to jest następstwem niedawnych nacisków ze strony pracowników, aby zrzeszać się w związkach zawodowych w całych Stanach Zjednoczonych. Apple, Amazon i Google stoją w obliczu podobnych wniosków i wezwań od swoich pracowników w ostatnich miesiącach w związku z rosnącymi kosztami utrzymania. Uzwiązkowienie umożliwia pracownikom udział w negocjacjach zbiorowych dotyczących takich kwestii, jak płace i warunki pracy.

Microsoft odmówił komentarza na temat wpływu, jaki może mieć utworzenie związku zawodowego, przy czym stwierdził, że nie może się doczekać zaangażowania się w negocjacje w dobrej wierze, gdy pracujemy nad układem zbiorowym pracy.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.bbc.com/news/business-64155546

Polecamy również w kategorii Xbox