Microsoft wypuszcza ulepszone narzędzia do inteligentnego rozpoznawania obrazów

Microsoft wypuszcza ulepszone narzędzia do inteligentnego rozpoznawania obrazów

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/2/2018, 7:14 PM

Liczba odsłon: 2381

Microsoft wierzy, że AI powinna być dostępna dla każdego - także dla deweloperów, naukowców i firm - by poszerzać możliwości człowieka na wiele sposobów. Jednym z nich jest Microsoft Cognitive Services, kolekcja działających w chmurze API zapewniających inteligentne przetwarzanie na poziomie mowy, obrazu, języka, wiedzy i wyszukiwania, które można podpinać do swoich aplikacji. W jej ramach pojawiła się nowa usługa - Microsoft Custom Vision.

Microsoft Custom Vision

Sztuczna inteligencja stała się jedną z najpotężniejszych sił, popychających do przodu cyfrową transformację. Jak wiadomo, proces ten na komputeryzacji, obecności w sieci i mobilności dopiero się zaczyna. Dalszy rozwój w myśl tej idei polega m.in. na integracji istniejącego oprogramowania ze sztuczną inteligencją, zdolną rozpoznawać i tworzyć zawartość, prowadzić naturalną konwersację i zwracać wyniki wyszukiwania idealnie pasujące do kontekstu. Microsoft rozwija kilkanaście takich technologii na użytek publiczny, a w portfolio jego Cognitive Services znalazła się właśnie nowa - Microsoft Custom Vision. Dostępna na razie w wersji preview usługa pozwala deweloperom łatwo wytrenować klasyfikator własnymi danymi, eksportować modele, osadzać owe spersonalizowane klasyfikatory bezpośrednio w aplikacjach, a następnie uruchamiać je offline (!) w aplikacjach na iOS, Androida i wiele innych urządzeń.

Microsoft Custom Vision Service

Custom Vision zbudowany jest w oparciu o wysokiej klasy technologię machine learningową, pozwalającą trenować klasyfikatory pod kątem konkretnych scenariuszów. Przykłady? Sprzedawca może tworzyć modele automatycznie klasyfikujące obrazy w jego katalogach (sukienki/buty etc.), strony społecznościowe mogą efektywnie filtrować i oznaczać zdjęcia specyficznych produktów, a parki narodowe mogą sprawdzać, czy w obrazach z ich kamer znajdują się akurat dzikie zwierzęta. Custom Vision Service potrafi eksportować modele do formatu CoreML dla iOS 11 oraz TensorFlow dla Androida. Wyeksportowane modele są optymalizowane z myślą o możliwościach urządzeń mobilnych, dlatego klasyfikacja po stronie urządzenia odbywa się w czasie rzeczywistym.

Microsoft Custom Vision Service

Oprócz ogłoszenia dostępności nowej usługi Microsoft poinformował też o aktualizacji jednej z istniejących - Face API. Jest to ogólnodostępna, oparta na chmurze usługa rozpoznawania twarzy i emocji. Rozpoznaje ona atrybuty twarzy ludzkiej i wyrażane przez nią emocje, co może zostać użyte do personalizacji doświadczenia użytkownika, ale nie tylko. Deweloperzy mogą np. sprawdzać, czy dwie twarze pojawiające się w obrazach należą do tej samej osoby, identyfikować wcześniej oznaczonych ludzi, wyszukiwać podobnie wyglądające twarze w kolekcji lub znaleźć wszystkie zdjęcia danej osoby w kolekcji. Nowością w Face API jest coś, co Microsoft nazywa skalą milionową. Innymi słowy, chodzi o rozszerzenie grup do miliona osób, a list twarzy do miliona wizerunków. Praca z takimi milionowymi bazami będzie wciąż tak samo szybka.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia