

Microsoft wdroży plan przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na płeć
Na początku tego roku Microsoftu zadeklarował, że zewnętrzna firma prawnicza oceni jego postępowanie w sprawach molestowania i dyskryminacji. Niezależnego przeglądu podjęła się firma ArentFox Schiff LLP, która ukończyła już swoją pracę i udostępniła radzie nadzorczej szczegółowe wnioski i rekomendacje. Te zostaną wkrótce zastosowane.
ArentFox Schiff LLP przejrzał zasady i praktyki stosowane przez Microsoft w odniesieniu do przypadków molestowania seksualnego czy dyskryminacji ze względu na płeć. Oprócz udostępnienia wniosków i rekomendacji dostarczonych przez firmę prawniczą zespół zarządzający w Microsoft przygotował plan implementacji, który wcieli te zalecenia w życie. W wielu przypadkach rekomendacje opierają się i rozwijają działania Microsoftu, które już są w toku.
Microsoft publikuje pełny raport przejrzystości od ArentFox, a także podsumowanie planu implementacji zespołu zarządzającego. Raport można przejrzeć tutaj. Ten 50-stronicowy dokument zawiera wszystkie spostrzeżenia i zalecenia od ArentFox, z pominięciem jedynie niektórych informacji poufnych. Z kolei plan implementacji można sprawdzić tutaj.
Kultywowanie kultury, w której każdy jest upoważniony do wykonywania znaczącej pracy i może się rozwijać, jest naszą największą odpowiedzialnością w Microsoft. Zarząd poważnie potraktował to dochodzenie, a wynikający z niego kompleksowy raport przedstawia ważne obszary, w których możemy nadal się doskonalić, a także postęp, jaki poczyniliśmy. Zarząd i nasi starsi liderzy są w pełni zaangażowani w ten plan implementacji, ponieważ nieustannie pracujemy nad wypełnieniem luki między naszą przyjętą kulturą a żywym doświadczeniem naszych pracowników.
— Satya Nadella, CEO Microsoft
Jeśli chodzi o plan wdrożenia, obejmuje on następujące zagadnienia:
- Kompleksowy przegląd zasad.
- Przegląd ukierunkowanych zasad.
- Poszerzenie świadomości praw.
- Wzmocnienie zasad dzięki rozszerzonym szkoleniom.
- Proces ponownego rozpatrzenia.
- Ankieta dochodzeniowa.
- Proces dochodzeniowy.
- Działania po dochodzeniu i doświadczenie pracowników.
- Odpowiedzialność kierownictwa.
- Szkolenia.
- Transparentność.
- Różnorodność płci w rolach kierowniczych.
- Ulepszenia danych i systemów.
Większość działań z wymienionych wyżej obszarów zostanie wdrożona 31 grudnia tego roku, podczas gdy inne — pod koniec marca lub czerwca 2023 roku.