Zewnętrzna firma prawnicza oceni postępowanie Microsoftu w sprawach molestowania i dyskryminacji

Zewnętrzna firma prawnicza oceni postępowanie Microsoftu w sprawach molestowania i dyskryminacji

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:17
14.01.2022
1656 wyświetleń

W następstwie uchwały podjętej przez akcjonariuszy zarząd Microsoftu zgodził się na dokonanie przeglądu skuteczności polityki i praktyk firmy dotyczących molestowania seksualnego i dyskryminacji ze względu na płeć. Jest to pokłosie wcześniejszych zarzutów pod adresem Billa Gatesa, który jako ówczesny CEO miał dopuścić się molestowania i romansu z podwładną.

Przypomnijmy, że w 2021 roku na jaw wyszedł fakt — potwierdzony zresztą przez rzecznika Gatesa — że były dyrektor Microsoftu był w związku intymnym z pracownicą niższego szczebla. Ujawnienie romansu sprzed lat mogło wpłynąć na decyzję o rozwodzie Billa i Melindy Gatesów, a także o odejściu Billa z rady nadzorczej. Oliwy do ognia dolał również New York Times, który w osobnym raporcie poruszył kwestie budzących wątpliwości zachowań współzałożyciela Microsoft w miejscu pracy, a także jego znajomości z Jeffreyem Epsteinem.

Choć sprawy, o których tu mowa, miały miejsce ponad 20 lat temu, do przypadków molestowania i dyskryminacji miało w firmie dochodzić wielokrotnie. Na plus należy zaliczyć to, że Microsoft nie zamiatał ich pod dywan, udzielał odpowiedniego wsparcia pokrzywdzonym i prowadził uczciwe dochodzenia zgodnie ze swoimi wytycznymi. Tyle przynajmniej wynika ze wcześniejszych zapewnień firmy. A jak egzekwowanie tych zasad sprawdza się w praktyce? Zgodnie z decyzją akcjonariuszy sprawdzi to dokładnie firma zewnętrzna Arent Fox. Oto, na czym polegać będą jej zadania i jakich oczekuje się rezultatów:

  • Arent Fox opublikuje raport przejrzystości, w którym dokona oceny polityki firmy w odniesieniu do molestowania seksualnego i dyskryminacji ze względu na płeć, szkoleń i powiązanych zasad w miejscu pracy. Obejmuje to przegląd obaw zgłoszonych przez pracowników w 2019 r. w wątku e-mail "In Need of Assistance", a także kroki, które firma podjęła w odpowiedzi na te obawy, oraz dodatkowe kroki, które mogą jeszcze bardziej wzmocnić te zabezpieczenia. Przegląd będzie też zawierał analizę zasad, praktyk i zobowiązań do stworzenia bezpiecznego, integracyjnego środowiska pracy.
  • Raport podsumuje wyniki wszelkich dochodzeń w sprawie molestowania seksualnego w tym samym okresie przeciwko członkom Board of Directors oraz Senior Leadership Team, wliczając w to zarzuty, które komisja zarządu badała od 2019 roku w związku ze sprawą Billa Gatesa.
  • Raport oceni kroki podjęte w celu pociągnięcia pracowników, w tym kadry kierowniczej, do odpowiedzialności za molestowanie seksualne lub dyskryminację ze względu na płeć.
  • Raport będzie zawierał dane dotyczące liczby zbadanych przypadków molestowania seksualnego i ich rozwiązania.
  • Oprócz tego, choć nie wymaga tego uchwała udziałowców, raport porówna obecne praktyki Microsoftu z "najlepszymi praktykami" przyjętymi przez inne firmy. Celem będzie identyfikacja dodatkowych możliwości poprawy.

Nasza kultura pozostaje naszym priorytetem numer jeden, a cały zarząd docenia krytyczne znaczenie bezpiecznego i integracyjnego środowiska dla wszystkich pracowników firmy Microsoft. Zobowiązujemy się nie tylko do zapoznania się z raportem, ale także do wyciągania wniosków z oceny, abyśmy mogli nadal ulepszać doświadczenia naszych pracowników. Traktuję ten kompleksowy przegląd jako okazję do dalszego doskonalenia. — powiedział Satya Nadella, prezes i CEO Microsoft.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://view.officeapps.live.com/op/view.aspx?src=https://c.s-microsoft.com/en-us/CMSFiles/MSBoardPolicy.docx?version=cc15d925-d108-b21f-6313-cb68323e4c56

Polecamy również w kategorii Microsoft