Microsoft usunął złośliwe rozszerzenia Edge podające się za VPN

Microsoft usunął złośliwe rozszerzenia Edge podające się za VPN

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
14:58
23.11.2020
729 wyświetleń

Niektórzy użytkownicy Edge zgłaszali, że kiedy szukają czegoś w Google, są przekierowywani na stronę oksearch.org/xa2/click.html, a stamtąd na różne inne strony, takie jak Amazon i Zoom. Temat został poruszony na Reddicie, a głos w nim zabrał Microsoft. Okazało się, że za złośliwe przekierowania odpowiadają równie złośliwe rozszerzenia przeglądarki.

Chodzi konkretnie o rozszerzenia podszywające się pod prawowite klienty VPN, które można było pobrać ze sklepu z dodatkami programu Edge. Zostały one już wycofane ze sklepu, ale jeśli zainstalowaliście którykolwiek z nich, powinniście też odinstalować go ręcznie z przeglądarki. Jak napisała przedstawicielka firmy na Reddicie:

Zespół usunął te rozszerzenia z naszego sklepu z dodatkami:
  • NordVPN
  • Adguard VPN
  • TunnelBear VPN
  • The Great Suspender
  • Floating Player - Picture-in-Picture Mode
Jeśli używaliście jakichkolwiek z tych rozszerzeń zainstalowanych bezpośrednio ze sklepu z dodatkami Microsoft Edge, sugerujemy usunięcie ich z edge://extensions. Jeśli macie więcej niż te rozszerzenia i nadal widzicie wstrzyknięcia reklam, prosimy, odpowiedzcie na ten komentarz z listą swoich rozszerzeń, tak aby zespół mógł dalej je badać.
— Missy Quarry, Community Manager for Microsoft Edge

Złośliwe i fejkowe rozszerzenia do przeglądarek, aplikacje oraz gry to niestety plaga wszystkich większych sklepów. Ich właściciele, tacy jak Microsoft i Google, co jakiś czas przeprowadzają czystki — mniej lub bardziej zautomatyzowane i radykalne. Mimo tych starań do tej pory nie udało się całkowicie pozbyć problemu.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/microsoft-malicious-edge-extensions-from-the-store-nordvpn-tunnelbear/

Polecamy również w kategorii Edge