Microsoft rozwiązuje problem ze zmianą domyślnych aplikacji

Microsoft rozwiązuje problem ze zmianą domyślnych aplikacji

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
17:43
09.11.2018
3883 wyświetlenia

Przedwczoraj pisaliśmy o tym, że Windows 10 nie pozwala zmienić domyślnych aplikacji dla określonych typów plików. Problem występuje w April 2018 Update od aktualizacji KB4462919 (OS Build 17134.345), czyli od 9 października. Nie jest to celowe działanie, mające na celu ograniczanie swobód użytkownika, ale błąd, którego Microsoft stał się świadomy i nad którego rozwiązaniem już pracuje.

Problem zaczął się pojawiać po zainstalowaniu aktualizacji z październikowego Patch Tuesday, ale dotyczy on prawdopodobnie tylko April 2018 Update, czyli do tej pory najczęściej używanej wersji Dziesiątki. Aktualizacja ta zawierała same poprawki zabezpieczeń i Microsoft nie odnotował problemu ze zmianą aplikacji domyślnych na liście znanych błędów. Problem ten został bowiem dostrzeżony dużo później. Na całe szczęście Microsoft przyjął zgłoszenie i już pracuje nad rozwiązaniem. Wiemy o tym, gdyż firma zaktualizowała listę zmian dla aktualizacji KB4462919, dodając do niej kolejny punkt:

Po zainstalowaniu tej aktualizacji niektórzy użytkownicy nie mogą ustawić programów Win32 jako domyślnych dla niektórych kombinacji aplikacji i typów plików z użyciem Otwórz za pomocą... lub Ustawienia > Aplikacje > Aplikacje domyślne. W niektórych przypadkach Notatnik Microsoftu lub inne programy Win32 nie mogą być ustawione jako domyślne.

W niektórych przypadkach ponowna próba ustawienia aplikacji jako domyślnej może zakończyć się sukcesem. Microsoft pracuje nad rozwiązaniem i będzie ono dostępne pod koniec listopada 2018 roku.

Nie ma więc co liczyć, że poprawka zostanie dodana do listopadowego Patch Tuesday, który wypada w najbliższy wtorek, 13 dnia miesiąca. Microsoft celuje raczej w drugą turę aktualizacji. Opis tego problemu widnieje tylko w angielskiej wersji językowej komunikatu - na polskiej stronie Windows support pozostaje niewidoczny, ale nie znaczy to oczywiście, że poprawka nie dotrze do użytkowników z Polski.

My również mieliśmy problem ze zmianą domyślnych aplikacji. Tymczasowo, jeśli nie możemy otwierać plików w określonych programach domyślnie lub poprzez menu kontekstowe, możemy najpierw otworzyć program, a dopiero później przeciągnąć do niego plik lub użyć menu "Otwórz". To nieco uciążliwe, ale w najbliżsyzch tygodniach innej opcji nie będzie.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://support.microsoft.com/en-us/help/4462919/windows-10-update-kb4462919

Polecamy również w kategorii Windows 10