Microsoft rozważa wydanie Edge na Linuksa i zdradza, co dalej z IE11

Microsoft rozważa wydanie Edge na Linuksa i zdradza, co dalej z IE11

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:07
14.06.2019
647 wyświetleń

Rozwój nowego Edge to dla Microsoftu sprawa priorytetowa. Firma chce, by przeglądarka działała sprawnie na wielu platformach - w tym również na iOS, Androidzie i macOS - a także myśli o dalszej ekspansji. Gigant postawił tu na przejrzystość i informuje użytkowników o wszelkich zmianach i pomysłach. Niektóre z nich zostały omówione na redditowej sesji AMA. Wczoraj przykładowo deweloperzy przedstawili swoje aktualne stanowisko w kwestii blokowania reklam w Edge w świetle zmian forsowanych przez Google. Pojawiło się też więcej istotnych tematów, jak wsparcie dla innych platform czy przyszłość Internet Explorera i silnika Chakra.

Ekspansja na inne platformy. Co z Linuksem?

Na chwilę obecną nowy Edge istnieje oficjalnie tylko na Windows 10 i macOS, ale jego zespół odpowiedział na ważne pytanie dotyczące wsparcia dla Xbox, HoloLens i Surface Hub. Deweloperzy napisali jasno, że ich celem jest zapewnienie działania następnej wersji Microsoft Edge na wszystkich urządzeniach Microsoftu. Edge trafi więc ostatecznie na te platformy, ale nie możemy składać obietnic, kiedy dokładnie to nastąpi. Edge oparty na Chromium pojawi się też na wspieranych wersjach Windows Server.

A jakie perspektywy ma Edge na Linuksie? Z technicznego punktu widzenia nic nas nie blokuje przed tworzeniem linuksowych binarek i jest to zdecydowanie coś, co chcielibyśmy po drodze zrobić. Wciąż jest jednak sporo pracy, by uczynić je "gotowymi na klienta" (instalator, aktualizatory, synchronizacja użytkownika, poprawki błędów etc.) i czymś, czym z dumą moglibyśmy się z wami podzielić, dlatego nie jesteśmy jeszcze gotowi, by podejmować się tego zadania - twierdzą deweloperzy.

Reklama

Internet Explorer 11 i silnik Chakra - co dalej?

Nowy Edge zyska wkrótce tryb IE, który pozwoli uruchamiać starsze aplikacje pisane pod Internet Explorera. Jaka natomiast przyszłość czeka samą przeglądarkę? IE 11 będzie wspierany przez cały cykl życia OS i nie zostanie usunięty - wyjaśniają deweloperzy. Tryb IE będzie działał tam, gdzie IE11 jest obecnie wspierany, więc dotyczy to wszystkich wspieranych wersji Windows.

Jeśli zaś chodzi o Chakrę, czyli silnik JavaScript rozwijany dla EdgeHTML, ona również nigdzie się nie wybiera: Wraz z przejściem na Chromium następna wersja Microsoft Edge będzie używać V8. Mając na uwadze, że różne projekty poza przeglądarką działają w oparciu o ChakraCore, nasz zespół jak najbardziej będzie go nadal wspierał. ChakraCore to open source, dlatego wszelkie kontrybucje są mile widziane.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.onmsft.com/news/microsoft-edge-insider-team-discusses-linux-version-ad-blockers-and-more-during-reddit-ama-session

Polecamy również w kategorii Edge