Menu kategorii
 • Microsoft pracuje nad nowym efektem rozmycia dla Windows 11

  Microsoft pracuje nad nowym efektem rozmycia dla Windows 11

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  18:43
  03.01.2022
  2227 wyświetleń

  Microsoft zasygnalizował niedawno, że pracuje nad dalszą ewolucją Fluent Design w Windows 11, a pierwsze tego efekty są już widoczne. W pakiecie SDK dla kompilacji 22523 pojawił się API nowego efektu, występującego obok akrylu i Mica.

  Nowy efekt nosi nazwę "Tabbed" i jest alternatywnym materiałem dla "Acrylic" i "Mica". W przykładowej aplikacji pakietu Windows 11 SDK można przełączać się między wszystkimi trzema efektami. Podobnie jak pozostałe efekty "Tabbed" stosuje rozmycie tła za nim, choć nie jest jeszcze do końca jasne, co dokładnie go wyróżnia. Wszystkie efekty przypominają półprzezroczystą szybę rozpraszającą to, co znajduje się za nimi, i posiadającą własną fakturę. Wydaje się, że "Tabbed" jest najmniej przepuszczalnym, najbardziej solidnym materiałem.

  Nowy materiał w rodzinie Fluent Design System może nie być jedyną zmianą w Windows 11. Wygląda na to, że również efekt "Mica" czeka większe rozpowszechnienie. Może on trafić zarówno do bardziej nowoczesnych, jak i starszych aplikacji. A przynajmniej na to wskazuje obecność flagi "MicaBackdropInApplicationFrameHostTitlebar" w najnowszych kompilacjach Windows Insider. Na razie jednak wygląda to na przygotowywanie gruntu i zaplecza pod przyszłe zmiany.

  Jako że Windows 11 (a od niedawna też Windows 10) jest aktualizowany tylko raz do roku, nadchodząca duża aktualizacja 22H2 może już na dobre wprowadzić zarówno nowy efekt, jak i więcej akrylu/Micy w aplikacjach, które dotąd ich nie posiadały. Uaktualnienie planowane jest na drugą połowę roku. Zapewne już niedługo w kompilacjach Insider pojawi się coś więcej.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://mspoweruser.com/microsoft-is-working-on-a-new-blur-effect-for-windows-11/

  Polecamy również w kategorii Windows 11