Microsoft powtórzył test baterii dla różnych przeglądarek w April 2018 Update

Microsoft powtórzył test baterii dla różnych przeglądarek w April 2018 Update

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
01:59
24.05.2018
0 komentarzy
888 wyświetleń

Żywotność baterii zawsze była kluczową kwestią dla użytkowników laptopów, którzy chcieli wyciągnąć z nich tak wiele mobilności, jak tylko się da. Producenci sprzętu i oprogramowania starają się zminimalizować pobór mocy, przy czym kwestionowanym liderem tego wyścigu jest Microsoft, przynajmniej od czasu wypuszczenia na rynek przeglądarki Edge. Gigant zapoczątkował trend testowania energooszczędności przeglądarek i dorzuca swoje trzy grosze przy prawie każdej większej aktualizacji Windows 10.

Test energooszczędności przeglądarek

We wszystkich tych testach Edge utrzymuje mniejszą bądź większą przewagę nad konkurencyjnymi przeglądarkami uruchomionymi w ten sam sposób na tych samych urządzeniach. Edge podczas odtwarzania wideo w jakości HD zyskiwał przewagę nad Chrome, Firefoksem i Operą w różnym stopniu - od kilkunastu do nawet 77%. Dostawcy konkurencyjnych rozwiązań oczywiście podawali w wątpliwość tak wyniki, jak i metodologię badań Microsoftu, i przedstawiali swoje własne wyniki, które też były podawane w wątpliwość i tak w kółko. Postanowiliśmy w końcu zweryfikować to sami - sprawdźcie wyniki naszego testu energooszczędności przeglądarek, który wykonaliśmy w Windows 10 Fall Creators Update. Od tego czasu minęły jednak prawie 4 miesiące i przyszedł czas na nowy test.

Microsoft twierdzi, że każda nowa wersja Edge poprawia żywotność baterii. Nowo opublikowany film na YouTube ma tego dowieść. W teście wykorzystano 3 identyczne komputery Surface Book z Windows 10 April 2018 Update, odtwarzające w 3 różnych przeglądarkach to samo wideo HD w pętli. Wyniki pokazują, że z Microsoft Edge komputer na zasilaniu bateryjnym działa o 98% dłużej, niż Mozilla Firefox, i o 14% dłużej, niż Google Chrome:

  • Przy korzystaniu z Firefoksa bateria wytrzymała 7h 15m 16s.
  • Przy korzystaniu z Edge bateria wytrzymała 14h 20m 07s.
  • Przy korzystaniu z Chrome bateria wytrzymała 12h 31m 58s.

Test wykonano przy sporym obciążeniu, ale nie pokazuje już bardziej codziennego scenariusza przeglądania zwykłych stron internetowych. Ponadto z niejasnych przyczyn Microsoft nie wziął na warsztat Opery (my wzięliśmy). Jaki z tego wniosek? Jeśli oglądacie wideo online na swoim laptopie, a nie ma w pobliżu gniazdka, Edge zapewni Wam nawet do 7 godzin dłuższej pracy, nim padnie bateria.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/microsoft-repeats-edge-vs-chrome-and-firefox-battery-life-challenge-with-april-2018-update/

Polecamy również w kategorii Edge

Komentarze

Skomentuj

Autor