Microsoft pokazał dwuekranowy interfejs aplikacji na Androida w Surface Duo

Microsoft pokazał dwuekranowy interfejs aplikacji na Androida w Surface Duo

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:16
08.04.2020
1310 wyświetleń

Microsoft zapowiedział Surface Neo i Duo ze sporym wyprzedzeniem, aby dać deweloperom więcej czasu na zapoznanie się z nowymi platformami i opracowanie na nich aplikacji. Aplikacje napisane na Androida uruchamiają się na Duo normalnie, jednak deweloperzy mogą je dodatkowo dostosować, by wykorzystać unikalne możliwości dwóch ekranów. Zainteresowani tym producenci aplikacji otrzymują stopniowo dostęp do kolejnych narzędzi, wliczając w to te przeznaczone do projektowania interfejsu.

Microsoft udostępnił poglądową wersję pierwszej kontrolki układu dla dwóch ekranów dla deweloperów Java i Kotlin. Kontrolka wraz z powiązanymi pomocnikami pozwoli budować dynamiczne i responsywne aplikacje wykorzystujące Surface Duo i jego dwa ekrany. W skład tego wydania wchodzą elementy:

  • SurfaceDuoLayout – kontrolka pomagająca zarządzać układami dla jednego ekranu i dwóch ekranów w elastyczny sposób.
  • SurfaceDuoScreenManager – używany do subskrypcji zmian trybu ekranu i odpowiedniego reagowania aplikacji.
  • ScreenHelper – dostarcza informacji o ekranie i zawiasach, pomagając wypozycjonować elementy UI.

Możliwości zaadresowania dwóch ekranów Microsoft opisał w dokumentacji SurfaceDuoLayout. Gigant dzieli się też zrzutami ekranu, na których widzimy różne układy aplikacji.

Surface Duo

O tym, jak działa Android na dwóch ekranach, możecie przekonać się również sami. Nie jest do tego potrzebny Surface Duo ani inny smartfon tego typu. Wystarczy zainstalować i włączyć emulator. W naszym poradniku pokazujemy, jak to zrobić.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://devblogs.microsoft.com/surface-duo/introducing-dual-screen-layouts-android/

Polecamy również w kategorii Surface Duo