Microsoft ogłosił ogólną dostępność Azure Kubernetes Service (AKS)

Microsoft ogłosił ogólną dostępność Azure Kubernetes Service (AKS)

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 6/13/2018, 11:44 PM

Liczba odsłon: 1671

Microsoft ogłosił dziś ogólną dostępność (GA) swojej usługi kontenerowej Azure Kubernetes Service, znanej też pod polską nazwą Usługa Kubernetes na platformie Azure. AKS stała się ponadto dostępna w pięciu nowych regionach, wliczając w to Europę Północną. Sprawdźmy, jakie jeszcze regiony trafiły i trafią na listę, jakiego rodzaju wsparcie świadczy Microsoft oraz do czego w ogóle służy AKS.

Azure Kubernetes

Zacznijmy od tego, czym w zasadzie jest AKS. Jak wyjaśnia Microsoft, "Usługa Azure Kubernetes Service (AKS) to bezpłatna usługa kontenera, która upraszcza wdrażanie platformy Kubernetes i zarządzanie nią oraz jej operacje w formie w pełni zarządzanej usługi orkiestratora kontenera Kubernetes. Dzięki płatności tylko za użyte maszyny wirtualne oraz skojarzone zasoby sieciowe i przestrzeń dyskową usługa AKS jest najwydajniejszą i najbardziej ekonomiczną usługą kontenera na rynku". Zarządzanie klastrami w AKS jest bezpłatne, natomiast płatności naliczane są tylko za wystąpienia maszyn wirtualnych, przestrzeń dyskową i zasoby sieciowe użyte przez klaster Kubernetes.

W ostatnim czasie użycie Kubernetes w Azure wzrosło dość znacząco, bo dziesięciokrotnie w ciągu roku i przyciągając pięć razy więcej klientów. Od dziś usługa jest ogólnodostępna, także w pięciu całkiem nowych regionach: Australia East, UK South, West US, West US 2 i North Europe. W sumie AKS jest już dostępny w 10 regionach, a Microsoft planuje dodać kolejne 10 w najbliższych miesiącach. Firma twierdzi, że to dopiero początek i wymienia dotychczasowe osiągnięcia w tym obszarze, takie jak:

  • Nadzorowanie i wspieranie rozwoju menedżera pakietów Helm dla Kubernetes, który został podniesiony do rangi priorytetowego projektu przez Cloud Native Compute Foundation;
  • Zbudowanie i wypuszczenie Draft i Brigade, by Kubernetes stał się bardziej przystępny dla nowicjuszy;
  • Trwające nadal wsparcie dla pluginów Kubernetes dla Visual Studio i Visual Studio Code;
  • Integracje z narzędziami DevTools;
  • Prace nad Virtual Kubelet, otwartoźródłową implementacją, która dąży do umożliwienia zarządzania środowiskami Kubernetes za pomocą Azure Container Instances i bez użycia VM-ów.

Z ofertą i cennikiem Azure Kubernetes Service (AKS) można zapoznać się bliżej na portalu Azure.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia