Microsoft odpiera codziennie blisko 1,5 mln ataków na chmurę

Microsoft odpiera codziennie blisko 1,5 mln ataków na chmurę

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
15:16
09.06.2017
1664 wyświetlenia

Gdy popatrzymy na Azure, Office 365, OneDrive i inne serwisy online, takie jak Outlook.com czy Xbox Live, staje się jasne, że chmura jest esencją wszystkiego, za co zabiera się Microsoft. Firma z Redmond nie jest już tą samą firmą z Redmond, za jaką uważano ją jeszcze przed dekadą. Windows i Office być może nadal znajdują się w centrum, niemniej jednak szybki rozwój infrastruktury w chmurze kazał spojrzeć na to wszystko od zupełnie innej strony.

Z usług opartych na Microsoft Cloud korzystają każdego dnia miliony użytkowników, co dla firmy oznacza wielką odpowiedzialność za ich bezpieczeństwo. Nie jest to łatwe zadanie, jako że nowoczesne, skomplikowane ataki za cel obierają sobie użytkowników, którzy niekoniecznie wiedzą, jak na nie reagować. W dużej mierze robi to za nich chmura, na którą - mimo oczywistych skojarzeń z białymi obłokami na niebie - powinniśmy spojrzeć raczej jak na swego rodzaju fortecę, chroniącą dane i operacje klientów. Okazuje się, że systemy obronne firmy nie mają chwili wytchnienia. "W dowolnym momencie dowolnego dnia dowolnego tygodnia operacje w chmurze obliczeniowej Microsoftu są atakowane" - tłumaczy Microsoft - "Firma wykrywa dziennie 1,5 miliona prób przedarcia się do swoich systemów". To ponad 17 ataków na sekundę!

Brzmi to co najmniej strasznie, jednak dla Microsoft owa lawina ataków stanowi bezcenne źródło wiedzy do spożytkowania. Każda sekunda to setki gigabajtów danych telemetrycznych, które trafiają do bazy Intelligent Security Graph, w czasie rzeczywistym chroniącej Azure, Office 365 i użytkowników Windows 10. Firma skanuje ponadto 400 miliardów e-maili miesięcznie pod kątem złośliwego oprogramowania i scamów phishingowych, chroniąc klientów Office 365 i Outlook. Nie są to jednak tanie rzeczy. W zabezpieczenia swojej chmury Microsoft inwestuje rocznie blisko 1 mld dolarów. Bezpieczeństwo użytkowników i idąca za tym dobra reputacja firmy pozostają jednak bezcenne...


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.onmsft.com/news/microsoft-foils-1-5-million-attacks-on-their-cloud-systems-per-day

Polecamy również w kategorii Bezpieczeństwo