Microsoft dowiódł, że skrócenie czasu pracy zwiększa produktywność

Microsoft dowiódł, że skrócenie czasu pracy zwiększa produktywność

 Wojciech Błachno
Wojciech Błachno
10:30
04.11.2019
1191 wyświetlenie

W dzisiejszych czasach wszyscy jesteśmy kosmicznie zapracowani. W standardowym trybie pracujemy po 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku. Naukowcy już dawno udowodnili, że produktywność człowieka spada drastycznie z każdą godziną spędzaną za biurkiem i praktycznie ostatnie dwie godziny to dla mózgu pracownika często istna męczarnia, co oczywiście wiąże się ze znacznym spadkiem produktywności. Jednocześnie wypoczęty i zadowolony pracownik to wydajny pracownik. Czemu więc nie dać pracownikom więcej czasu na regenerację?

Microsoft postanowił to sprawdzić w naprawdę ekstremalnych warunkach, czyli w Japonii, gdzie uzależnienie od pracy osiągnęło w ostatnich latach alarmujące, krytyczne wręcz poziomy. Japoński rząd od wielu lat walczy ze szkodliwym kultem pracy, który potrafi doprowadzić nawet do zgonu z przepracowania. Jest to więc idealne środowisko do przeprowadzenia tego eksperymentu. Japoński oddział Microsoftu wprowadził w swojej siedzibie projekt Work-Life Choice Challenge Summer 2019. W jego ramach pracownicy otrzymali 5 wolnych piątków z rzędu, bez obniżania pensji i bez utraty urlopu. W efekcie w biurze spędzali 4 dni w tygodniu. Efekty? Zaskakujące!

Okazało się, że produktywność pracowników wzrosła o prawie 40%! Wynika to głównie z tego, że spotkania musiały być krótsze i bardziej produktywne. Zakres obowiązków pozostał bez zmian, jednak pracownicy mieli na ich wykonanie mniej czasu. Musieli się więc wykazać większą wydajnością i podchodzić bardziej ekonomicznie do organizacji pracy. Dyrektor Microsoft Japan, Takuya Hirano w następujących słowach skomentował wyniki eksperymentu:

Pracuj krótko, odpoczywaj i ucz się dużo. Konieczne jest stworzenie środowiska, które pozwoli Ci poczuć swój cel w życiu i wywrzeć większy wpływ na pracę. Chcę, aby pracownicy zastanowili się i przekonali, w jaki sposób mogą osiągnąć te same wyniki przy 20% krótszym czasie pracy”

Co ciekawe, zwiększona wydajność pracowników to nie jedyna zaleta 4-dniowego trybu pracy. Ponieważ japońskie biura Microsoftu były praktycznie puste przez 5 dodatkowych dni, zużycie energii spadło o 23,1 procent. Pracownicy wydrukowali również 58,7 procent mniej stron, co oznacza, że ​​krótszy tydzień pracy może być korzystny zarówno dla ludzi, jak i środowiska. Niestety nie jest to permanentna zmiana, choć Microsoft Japan planuje powtórzyć ten eksperyment następnego lata.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mashable.com/article/microsoft-japan-4-day-work-week-trial-3-day-weekend/?europe=true

Polecamy również w kategorii Microsoft