Microsoft Edge wkrótce z pionowym paskiem kart. Tak będzie wygodniej?

Microsoft Edge wkrótce z pionowym paskiem kart. Tak będzie wygodniej?

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
18:52
04.08.2020
1460 wyświetleń

Parę miesięcy temu Microsoft zachęcał do przechodzenia na nowy Edge, zapowiadając przy okazji kilka nowych funkcji, w tym pionowy pasek kart. Ma to być lepszy sposób organizacji kart, gdy mamy ich otwartych dziesiątki, co przy obecnej pamięci RAM naszych pecetów i optymalnego nią zarządzania przez przeglądarki wcale nie jest już takim problemem. Problemem jest natomiast poruszanie się po poziomym pasku, na którym czasem ciężko coś znaleźć.

Swój pomysł Microsoft argumentował faktem, że przy dziesiątkach otwartych kart pozostaje mniej miejsca na podgląd tego, która karta jest która. Można przez to stracić orientację i przypadkiem zamknąć kartę, zamiast na nią przejść. Gigant zapowiedział wówczas karty pionowe (vertical tabs), wyjaśniając, że:

Microsoft Edge to jedyna przeglądarka, która pozwala Ci zarządzać swoimi kartami na boku za pomocą jednego kliknięcia. Spodziewamy się, że pionowe karty trafią do kanałów Insider w następnych kilku miesiącach.
— Liat Ben-Zur, Corporate Vice President, Microsoft Edge

Wydawałoby się, że przy obecnie najpopularniejszej rozdzielczości 1920x1080 i dość dużych monitorach (np. 24 cale) podgląd wielu kart jednocześnie nie stanowi problemu. I jest w tym sporo racji, zwłaszcza w porównaniu do dawniejszych standardów, takich jak bardziej kwadratowe proporcje obrazu i monitory poniżej 20 cali. Rzecz w tym, że teraz przeglądamy więcej niż dawniej i chcemy mieć więcej otwartych kart. Mimo tego, że obraz jest szerszy, to być może poziomy pasek kart nie jest już optymalnym rozwiązaniem.

Edge

Obecnie większość stron internetowych nie potrzebuje wcale pełnej szerokości 1920 pikseli. W większości zawartość spokojnie mieści się w środku, pozostawiając dwie pionowe kolumny w zasadzie wolne. Można je więc spokojnie wykorzystać, na jednej z nich wyświetlając pasek kart, tak by w pionie pozostało więcej miejsca na podgląd strony. Dodatkową zaletą jest to, że na pionowym pasku nazwy stron nie są skracane, a przynajmniej nie tak, jak w widoku poziomym.

Redakcja włoskiego portalu Aggiornamenti Lumia uzyskała najwyraźniej dostęp do niewydanej jeszcze kompilacji Microsoft Edge, w której nowy układ kart jest już dostępny. Na animacji powyżej zobaczymy go w akcji. Może to sugerować, że funkcjonalność już całkiem niedługo trafi do wydań Edge Canary i Dev. Z animacji wynika, że pionowe karty będą raczej widokiem opcjonalnym, do którego łatwo można przechodzić z paska poziomego i odwrotnie — tak jak zapowiadał Microsoft, czyli jednym kliknięciem. Sami jesteśmy ciekawi, jak taki widok będzie sprawdzał się w praktyce podczas intensywnych sesji przeglądania.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://mspoweruser.com/microsoft-edges-new-vertical-tabs-feature-getting-close-to-release/

Polecamy również w kategorii Edge