Microsoft Edge już dostępny dla macOS w wersji testowej!

Microsoft Edge już dostępny dla macOS w wersji testowej!

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:00
20.05.2019
410 wyświetleń

Nowa wersja Edge oparta na Chromium trafi nie tylko na Windows 10, ale i na Windows 7, Windows 8.1, macOS, Linuksa, Androida i iOS. O ile testy w Windows przebiegały dotąd bezproblemowo, o tyle w temacie pozostałych platform panowała względna cisza. Wcześniej wyciekła wprawdzie nieoficjalna kompilacja na macOS, ale była to wersja pojedyncza, pozbawiona wsparcia i wielu funkcji ekskluzywnych dla tej platformy. Swój debiut na komputerach Apple'a przeglądarka Microsoftu zalicza dopiero dzisiaj. Warto dodać, że nie jest to zwykły port, bowiem nowy Edge wspiera możliwości dostępne tylko na komputerach Mac.

Microsoft Edge na macOS będzie oferować takie samo doświadczenie przeglądania, jakie rozwijane jest dla Windows, jednak z uwzględnieniem optymalizacji dla komputerów Mac. Przeglądarka zostanie też przez Microsoft "uszyta na miarę" wymagań i oczekiwań użytkowników macOS. Efekty można zobaczyć już w tym wczesnym wydaniu.

Microsoft Edge na macOS

Choć przeglądarka jest zbudowana zgodnie z "językiem designu" Microsoftu, czyli ze stylem Fluent, to niektóre jej elementy zostały zmienione, by uzyskać spójność ze stylem macOS. Przykłady można zaobserwować na takich polach, jak czcionki, menu, skróty klawiszowe czy wygląd kafelków. W przyszłych wydaniach zaobserwujemy kolejne zmiany, także te podyktowane feedbackiem użytkowników, na który Microsoft oczywiście liczy.

Ważną cechą wyróżniającą Edge na macOS jest wykorzystanie ekskluzywnych dla tej platformy funkcji sprzętowych. Przede wszystkim chodzi tu o Touch Bar, z poziomu którego można wykonywać różne akcje, takie jak przeglądanie skrótów do stron i ich otwieranie, przełączanie się między kartami i używanie kontrolek wideo. Edge obsługuje ponadto znajome gesty nawigacyjne na trackpadzie.

Microsoft Edge na macOS - Touch Bar

Dla macOS będą dostępne wszystkie trzy kanały Microsoft Edge Insider - Beta, Dev i Canary. Jako że dziś pierwszy dzień testów, na razie został otwarty tylko ten ostatni. By zacząć testować nową przeglądarkę, potrzebny nam będzie macOS w wersji 10.12 lub wyższej. Niebawem zostanie otwarty też kanał Dev, z którego kompilacje (podobnie jak w Windows) będzie można uruchamiać obok kompilacji Canary.

Microsoft dodaje, że deweloperzy po raz pierwszy będą mogli testować strony i aplikacje webowe w Microsoft Edge na macOS, mając pewność, że doświadczenia te będą prezentować się tak samo w nadchodzącej wersji Edge-Chromium na wszystkich platformach.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.windows.com/msedgedev/2019/05/20/microsoft-edge-macos-canary-preview/

Polecamy również w kategorii Edge