Microsoft Defender Antivirus oznacza CCleaner jako potencjalnie niechcianą aplikację

Microsoft Defender Antivirus oznacza CCleaner jako potencjalnie niechcianą aplikację

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:48
31.07.2020
3030 wyświetleń
Jeśli próbowaliście ostatnio zainstalować bezpłatną wersję narzędzia CCleaner do porządkowania i optymalizacji komputera, być może zauważyliście, że pakiet Microsoft Defender wykrywa go jako potencjalnie niechcianą aplikację. Microsoft zaktualizował swoją witrynę Microsoft Security Intelligence, dodając do niej wpis o PUA:Win32/CCleaner. Wskazuje on, że Microsoft Defender oznacza w ten sposób niektóre instalatory CCleaner, które zawierają produkty innych firm.

Niektóre instalatory darmowych i 14-dniowych wersji trial CCleaner są udostępniane z dołączonymi aplikacjami, w tym z aplikacjami, które nie są wymagane przez CCleaner lub są wyprodukowane przez tego samego wydawcę — Piriform. Podczas gdy dołączone aplikacje same w sobie są prawowite, dołączanie oprogramowania, zwłaszcza produktów od innych dostawców, może skutkować nieoczekiwaną aktywnością oprogramowania, która negatywnie wpływa na doświadczenia użytkowników. Aby chronić użytkowników Windows, Microsoft Defender Antivirus rozpoznaje instalatory CCleaner, które wykazują takie zachowanie, jako potencjalnie niechciane aplikacje (PUA).
— Microsoft

CCleaner

Instalatory oznaczone jako PUA mogą zawierać jedną z wymienionych poniżej aplikacji:

  • Google Chrome
  • Google Toolbar
  • Avast Free Antivirus
  • AVG Antivirus Free

W swojej "encyklopedii malware" Microsoft zaznacza przy tym, że w samodzielnej postaci są to normalne aplikacje, które nie wzbudzają reakcji ze strony Microsoft Defender Antivirus. Użytkownicy mimo wszystko mogą zdecydować się na instalację CCleanera, odznaczając opcje dodatkowych instalacji, gdyż w tym przypadku jest to możliwe.

Warto jeszcze przypomnieć, że w ubiegłym roku CCleaner trafił na czarną listę Microsoftu. Program nie może już być rekomendowany na forach Microsoft jako pomoc na problemy z PC. CCleaner zyskał też wcześniej złą sławę, gdy został przejęty, by dostarczał złośliwe oprogramowanie na komputery z Windows, a później wyszły na jaw jego problemy ze zgodnością z Windows 10.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.microsoft.com/en-us/wdsi/threats/malware-encyclopedia-description?Name=PUA:Win32/CCleaner&ThreatID=277099

Polecamy również w kategorii Bezpieczeństwo