Menu kategorii
 • May 2020 Update grozi utratą danych! Możliwe problemy z dyskiem twardym i Chrome

  May 2020 Update grozi utratą danych! Możliwe problemy z dyskiem twardym i Chrome

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  14:26
  15.06.2020
  2229 wyświetleń

  May 2020 Update jest dostępny już prawie trzech tygodni i na razie brak danych, na jakim odsetku komputerów z Windows 10 został już zainstalowany. Wiadomo jednak, że z czasem wychodzi na jaw coraz więcej komplikacji. Większość problemów ujawnionych po premierze już rozwiązano, niemniej jednak ostatnio pojawiły się nowe. Dotyczą zarządzania dyskami twardymi (HDD) i przeglądarki Google Chrome. Szczegóły poniżej.

  Jeśli chodzi o dyski, problemem o największym znaczeniu wydaje się ten związany z funkcją Miejsca do magazynowania (Storage Spaces), czyli Microsoftową wersją RAID opartą na oprogramowaniu. Funkcjonalność, dostępna w Panelu sterowania, łączy fizyczne dyski twarde w dysk wirtualny i tworzy mirror danych. Raporty mówią o występowaniu błędu "Nie można utworzyć nowego Miejsca do magazynowania. Błąd (0x00000057): Niewłaściwy parametr". Co ciekawe, problem zgłaszano w Centrum opinii (Feedback Hub) już 9 miesięcy temu. Niektórzy informują nawet o utracie danych. Dysk ukazuje się użytkownikowi jako czysty, mimo że Miejsca do magazynowania i PowerShell pokazują, że jest zdrowy. Możliwe, że uszkodzeniu uległa partycja ReFS i konieczne będzie skorzystanie z narzędzi/usług odzyskiwania danych. Inny użytkownik doświadczył uszkodzenia zdjęć mimo braku błędów w chkdsk, jeszcze inny — że narzędzie defragmentacji dysku nie działa poprawnie.

  RAID - Panel sterowania

  Problemów po instalacji May 2020 Update doświadcza też część użytkowników Chrome. Zgłaszają między innymi, że Google wylogowuje użytkowników ze wszystkich kont w przeglądarce, a następnie wymusza ponowne logowanie. Problem występuje po każdym zamknięciu i ponownym uruchomieniu Chrome. Odinstalowanie i ponowna instalacja Chrome nie przynosi efektu. Raporty powtarzają się na stronie pomocy technicznej Google Chrome. Na razie nie jest znane rozwiązanie i nie wiadomo, czy wina leży po stronie Microsoftu, czy Google.

  Jeśli do tej pory korzystaliście z funkcji Miejsca do magazynowania, radzimy wstrzymanie się z aktualizacją Windows 10 do wersji 2004, gdyż konsekwencje mogą być dotkliwe. Oczywiście warto przechowywać kopie zapasowe plików w chmurze, jednak w przypadku bardzo dużych zasobów nie jest to tanie. W przypadku Chrome — no cóż, problem jest uciążliwy, ale przynajmniej nie grozi utratą lub uszkodzeniem danych.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://mspoweruser.com/the-windows-10-may-2020-update-may-be-causing-major-hard-drive-management-issues/

  Polecamy również w kategorii Windows 10