Menu kategorii
 • Masa nowości w OneDrive dla użytkowników domowych i firm

  Masa nowości w OneDrive dla użytkowników domowych i firm

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  20:17
  01.07.2020
  2334 wyświetlenia

  W tym roku aplikacje z pakietu Microsoft 365 zaliczyły już dość sporo istotnych z punktu widzenia użytkownika aktualizacji. Najwięcej uwagi poświęcono ulepszaniu Microsoft Teams, choć trochę nowości wpadło też do Excela, Worda i PowerPointa. Teraz przyszedł czas na OneDrive. Zarówno w tym miesiącu, jak i w kolejnych, na użytkowników dysku w chmurze czeka sporo ulepszeń usprawniających synchronizację, przenoszenie, udostępnianie i ochronę plików. Nie zabraknie też funkcji dla administratorów i wymagających użytkowników. Szczegóły poniżej.

  Bardziej połączony

  Udostępnianie z OneDrive — integracja z Teams

  Microsoft 365 to rodzina połączonych produktów, niezależnie od tego, w której aplikacji akurat jesteśmy. A już szczególnie, gdy używamy Teams. Wkrótce zostaną do niego dodane te same funkcje udostępniania plików i kontroli dostępu, które znają już użytkownicy biznesowi z innych aplikacji M365, takich jak OneDrive i Outlook. Gdy będziemy udostępniać plik z poziomu Teams, pojawią się opcje tworzenia linków z dostępem dla wszystkich, dla osób z organizacji, osób z już istniejącym dostępem lub tylko wybranych osób, w tym z czatu prywatnego lub grupowego.

  OneDrive - Teams

  Wsparcie dla synchronizacji metadanych

  Metadane dodają strukturę i zgodność do Twoich plików. Obecnie udostępniane biblioteki z obowiązkowymi metadanymi synchronizują się jedynie z atrybutem tylko do odczytu. W najbliższych tygodniach do klienta synchronizacji OneDrive zostanie wprowadzona obsługa odczytu i zapisu synchronizacji udostępnionych bibliotek zawierających wymagane metadane. Pozwoli to edytować ich zawartość.

  Przenoszenie i dalsze udostępnianie plików

  Cykl życia dokumentu i zmiany jego lokalizacji nie powinny wpływać na dostęp oryginalnej grupy użytkowników. Tego lata użytkownicy biznesowi będą mogli wybrać opcję zachowania udostępnienia pliku w OneDrive, gdy zmienią jego lokalizację. Osoby, którym udostępniono plik, otrzymają nowy link z tymi samymi uprawnieniami oraz powiadomienie o przeniesieniu.

  Bardziej elastyczny

  Aktualizacje plików do 100 GB

  Microsoft powiększył limit wgrywanych plików z 15 GB do 100 GB dla wszystkich w OneDrive i SharePoint. Będzie to szczególnie przydatne dla użytkowników pracujących z dużymi, pojedynczymi plikami, takimi jak 3D, CAD i filmy w wysokiej jakości. Dotychczasowe synchronizowanie różnicowe pozwalało na wgrywanie dużych plików jedynie w zmienionych fragmentach. Teraz jest w stanie przesłać je w całości.

  Wyłączanie powiadomień dla indywidualnych plików

  Powiadomienia pełnią swoją rolę informacyjną, jednak bywają czasem irytujące. W tym roku zostanie dodana opcja wyłączenia powiadomień dla konkretnych plików, bez wpływu na resztę biblioteki.

  Udostępnianie z paska adresu

  Jeśli uzyskujesz dostęp do plików OneDrive w przeglądarce, wkrótce będziesz mógł udostępniać współpracownikom linki skopiowane z jej paska adresu. URL-e będą podlegać wszystkim zasadom udostępniania.

  Więcej kontroli

  Raporty synchronizacji administratora

  Raporty synchronizacji zapewnią administratorowi widoczność i wgląd w adaptację i stan klienta synchronizacji OneDrive wewnątrz organizacji. Przy pomocy nowego pulpitu nawigacyjnego można będzie sprawdzić wersje aplikacji, status synchronizacji, główne błędy na poszczególnych urządzeniach i inne aspekty. Raporty będą dostępne jeszcze w tym roku.

  OneDrive

  Rozszerzona ochrona plików

  Niedawno w fazę ogólnej dostępności weszło kilka funkcji wzmacniających ochronę plików i zarządzanie w OneDrive i SharePoint, takich jak oznaczenia wrażliwości danych w Microsoft Information Protection, automatyczna klasyfikacja z etykietami wrażliwości, etykiety wrażliwości dla stron SharePoint i bariery informacyjne. Ponadto administratorzy będą mogli wdrożyć automatyczne wygaszanie dostępu zewnętrznego, zasady uwierzytelniania wieloskładnikowego, takie jak monity z jednorazowymi kodami dostępu (OTP), a także rozszerzenie oceny ciągłego dostępu na OneDrive i SharePoint.

  Usprawnione doświadczenie administratora

  Zestaw narzędzi OneDrive został rozszerzony m.in. o nowe opcje migracji zawartości do OneDrive. Jeszcze w tym roku wszystkie funkcje administracyjne OneDrive, w tym opcje udostępniania, kontroli dostępu, synchronizacji i przechowywania, będą dostępne w centrum administratora SharePoint. Dostępna stanie się też nowa opcja ustawienia obowiązujących dat wygaśnięcia dla współpracowników spoza firmy, które będą mogły zostać przedłużone lub anulowane.

  OneDrive

  Bardziej personalny

  Udostępnianie w rodzinie i grupach

  W tym miesiącu zadebiutuje nowa funkcja konsumencka w przeglądarkowym OneDrive. Pozwoli ona wstępnie zdefiniować grupę osób ze sfery życia osobistego, by móc łatwo udostępniać jej pliki, zdjęcia, filmy czy albumy. Taką grupę może stanowić rodzina, przyjaciele, drużyna sportowa, starzy znajomi ze szkoły itd.

  Ciemny motyw w przeglądarce

  Po tym, jak ciemny motyw zawitał w OneDrive w wydaniach na iOS i Androida, wkrótce trafi też do jego przeglądarkowej wersji. Zobaczą go użytkownicy domowi i biznesowi. Jak prezentuje się ciemny motyw? Zobaczcie sami.

  OneDrive

  Lepsza współpraca ze znajomymi i rodziną

  Niedawno wydane funkcje OneDrive, takie jak panel szczegółów plików i tablica aktywności, pozwalają podejrzeć aktywność i komentarze dotyczące pliku w jednym miejscu.

  Lepsza ochrona

  Twoje pliki OneDrive są chronione przez szereg mechanizmów, wliczając w to Magazyn osobisty, szyfrowanie, skanowanie antywirusowe, monitorowanie podejrzanej aktywności, ochrona przed ransomware i wiele innych.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło: https://www.microsoft.com/en-us/microsoft-365/blog/2020/07/01/introducing-new-onedrive-features-to-share-and-collaborate-across-work-and-life/

  Polecamy również w kategorii OneDrive