MSN Messenger

MSN Messenger

Autor: Radosław Zalewski

Opublikowano: 2/10/2007, 12:00 AM

Liczba odsłon: 20333

Na rynku istnieje obecnie wiele komunikatorów. Jednym z nich jest właśnie MSN Messenger. Oprócz standardowych internetowych pogawędek oferuje on również przesyłanie plików, prowadzenie rozmów głosowych i transmisji video, wysyłanie wiadomości na pager oraz telefon komórkowy, a także nagrywanie klipów głosowych. Pierwszym krokiem po uruchomieniu programu jest podanie loginu i hasła. Jeśli jeszcze nie posiadamy wymaganych danych należy kliknąć pole Uzyskaj nowe konto. W domyślnie zainstalowanej przeglądarce internetowej otworzy się strona, na której po wypełnieniu formularza otrzymamy informacje niezbędne do korzystania z programu MSN Messenger.

Jeśli już przeszliśmy proces logowania powinniśmy skonfigurować aplikację. W tym celu rozwijamy listę głównego menu i wybieramy Ustawienia osobiste. Ponadto w liście tej znajdują się możliwe stany w jakich może znajdować się użytkownik.

  • W module Opcje w zależności od potrzeb modyfikujemy ustawienia. Jest ich dość sporo.
  • Osobiste. Tutaj podajemy nazwę pod jaką będziemy widoczni dla innych osób. Może to być dowolny ciąg znaków. Ustawiamy również obrazek jaki będzie widoczny przy nazwie, określamy profil publiczny, a także czas potrzebny do przejścia w stan Z dala od komputera.
  • Ogólne. W tej karcie ustawiamy właściwości dotyczące rejestrowania, wyświetlania kontaktów oraz poprawy jakości. Dostępnymi opcjami, które dotyczą rejestracji są na przykład funkcje automatycznego uruchamiania programu Messenger podczas logowania do systemu, czy zezwalanie na wyświetlania witryny MSN Today, gdy aplikacja się zarejestruje. Odnośnie wyświetlania kontaktów to możemy określić swoje preferencje związane z pokazywaniem obrazu dla innych osób.
  • Wiadomości. Zakładka ta posiada szereg opcji dotyczące wysyłanych wiadomości zarówno tekstowych, dźwiękowych oraz wideo. Poczynając od modyfikacji zmiany czcionki, a kończąc na odtwarzaniu klipów głosowych. Ponadto w karcie tej znajdziemy Historie wiadomości, która umożliwia rejestrowanie wszystkich wiadomości.
  • Alerty i dźwięki. Alert to małe okienko pokazujące się w lewym dolnym rogu ekranu w przypadku otrzymania wiadomości e-mail, lub w programie MSN Messenger. Domyślnie opcje powiadamiania są włączone, jednak w razie potrzeby można je wyłączyć odznaczając pola im odpowiadające. W ramce Dźwięk określamy, czy przy wysyłaniu wiadomości i wysyłaniu, lub odbieraniu zaproszeń będzie odtwarzany dźwięk.
  • Transfer plików. W tej karcie natomiast wyznaczamy miejsce składowania obieranych plików. W celach ochrony przed wirusami możemy włączyć skanowanie katalogu, w którym one się znajdują. W ustawieniach domyślnych jest ona wyłączona. Dzięki włączeniu tej opcji zwiększymy bezpieczeństwo systemu, więc warto z niej korzystać.
  • Telefon. Jeśli chcemy uzyskiwać powiadomienie na urządzenie przenośne (na przykład pager, lub telefon) należy podać kraj w jakim chcemy uzyskiwać powiadomienie oraz numer telefonu. Do wyboru mamy trzy telefony: domowy, do pracy oraz telefon komórkowy.
  • Karty. Znajdują się w niej trzy karty. Domyślnie pierwszą z nich jest Lista kontaktów programu Messenger, drugą Windows Live Alerts, a ostatnią MSN International - Match.com. Kolejność poszczególnych kart można zmieniać przesuwając je w gór, bądź w dół.
  • Prywatność. Znajduje się w niej lista osób dozwolonych i zablokowanych. Osoby, które znajdą się na liście dozwolonych będą mogły widzieć twój stan online oraz wysyłać wiadomości. Dla osób znajdujących się na liście zablokowanych będziemy niewidoczni, a także użytkownicy ci nie będą mogli wysyłać do nas wiadomości.
  • Zabezpieczenia. Znajdziemy w tym panelu opcje, dzięki którym możemy określić sposoby ochrony konta. Jedną z nich jest na przykład pytanie użytkownika o hasło w momencie sprawdzania poczty Hotmail, lub otwierania innych witryn sieci Web. Ponadto są tutaj dostępne zezwolenia odnośnie wysyłania, odbierania i tymczasowego przechowywania wiadomości tekstowych, dźwiękowych oraz wideo.
  • Połączenie. Jest to ostatnia z dostępnych opcji znajdujących się w module Ustawienia osobiste. Sprawdzanie stanu połączenia, rozwiązywanie problemów z łącznością oraz ustawienia połączenia znajdują się właśnie tutaj.

    Po skonfigurowaniu profilu użytkownika, należy dodać osoby, z którymi będziemy chcieli się komunikować. Dodawanie znajomych w programie MSN Messenger jest bardzo proste. W głównym menu komunikatora klikamy kontrolkę Dodaj kontakt. Pojawi się okienko Dodawania kontaktu, w którym mamy do wyboru sposób dodawania znajomych. Zaznaczamy opcję na podstawie adresu e-mail i przechodzimy do następnego kroku klikając Dalej. Podajemy adres e-mail, zatwierdzamy zmiany jak poprzednio i kończymy proces dodawania. Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie pojawi się nowy moduł, w którym zostaniemy poinformowani o sukcesie. Nowo dodany kontakt możemy umieścić w jednej z trzech grup (Coworkers, Family, Friends). Możemy dodawać nowe grupy, usuwać je, zmieniać, a także zapisywać do pliku.

    Kontakt ze znajomymi będzie możliwy po uruchomieniu przez nich na swoich komputerach programu MSN Messenger. Jeśli już mamy z kim się komunikować, spróbujmy się z nim skontaktować. Do tego celu mamy przeznaczony szeroki wachlarz narzędzi, który możemy zobaczyć po kliknięciu prawym klawiszem myszy na daną osobę z listy znajomych. Jedną z nich jest wysyłanie wiadomości pocztą elektroniczną. Jeśli jednak chcemy wysłać coś więcej niż tylko wiadomość, wystarczy wejść w rozwijany panel Wyślij inne, gdzie znajdują się narzędzia do wysłania zarówno plików dźwiękowych jak i wideo. Bardziej jednak przydatne okazują się połączenia głosowe i wideo. Przy ich użyciu możemy w czasie rzeczywistym wymieniać informację. Jeśli znudzi nam się pogawędka MSN Messenger oferuje dodatkową funkcję Zagraj w grę. Oprócz sposobów komunikowania w tej karcie znajdziemy jeszcze inne opcje dotyczące danego użytkownika. Na przykład Wyświetl kartę kontaktu danej osoby umożliwia uzyskanie obszernego zbioru informacji o danej osobie, czy Zablokuj powodująca zablokowanie niechcianego użytkownika.

    W głównym menu znajdują się kontrolki o wyglądzie dzwoneczka , oraz serduszka . Po kliknięciu na dzwoneczek, jeśli jest to pierwsze uruchomienie będziemy musieli zarejestrować się w dziale alertów. W tym celu należy klikając Sign up now. Po otrzymaniu e-maila potwierdzającego rejestrację, należy ustalić działy wiedzy z jakich chcielibyśmy otrzymywać wiadomości. Jeśli w przyszłości będziemy chcieli rozszerzyć bądź ograniczyć ilość interesujących nas działów należy wejść na stronę alertów i dokonać potrzebnych zmian, po przez edytowanie konta. Ponadto powiadomienie może zostać wysłane na trzy sposoby: wiadomość w programie MSN Messenger, poczta elektroniczna, lub wiadomość tekstowa na telefon komórkowy.

    Przechodząc na zakładkę oznaczoną serduszkiem zostaniemy automatycznie połączeni ze stroną match.com. Analogicznie jak przy pierwszym uruchamianiu alertów, w celu korzystania z usług należy się zarejestrować.

    Po rejestracji będziemy mogli przeszukiwać zasoby match.com w celu znalezienia osób o podobnych zainteresowaniach. Gdy już znajdziemy osobę, z którą chcielibyśmy nawiązać kontakt wystarczy wysłać do niej zaproszenie do rozmowy.

    MSN Messenger w swoim bogatym zbiorze usług oferuje również możliwość dzielenia się ze znajomymi tytułami piosenek, które słuchamy. Jeśli chcemy włączyć tę funkcję wystarczy z głównego menu wybrać „Czego słucham”. Więcej informacji na ten temat uzyskamy klikając opcję Uzyskaj pomoc dotyczącą tej funkcji. Zostanie otwarta strona internetowa, na której oprócz informacji o opcji „Czego słucham”, będziemy mogli dowiedzieć się również o innych rzeczach związanych z obsługą programu.

  • Ostatnią z funkcji jakie oferuje MSN Messenger jest szybkie wyszukiwanie informacji po przez opcję Wyszukaj. Dzięki niej po wpisaniu słowa kluczowego i naciśnięciu klawisza Enter zostanie uruchomiony program Internet Explorer, a następnie wyświetlony rezultat poszukiwań. Jest to dość wygodny sposób. Nie musimy szukać skrótu, lub pliku startowego przeglądarki internetowej.

    To tyle co powinniśmy wiedzieć, aby móc aktywnie korzystać z komunikatora MSN Messenger. W przypadku problemów związanych z programem zawsze można wejść na stronę pomocy (help.msn.com) gdzie znajdziemy wiele przydatnych i praktycznych porad.

    Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
    Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

    Wydarzenia