Korzystanie z punktu przywracania systemu może prowadzić do błędów aplikacji

Korzystanie z punktu przywracania systemu może prowadzić do błędów aplikacji

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
17:30
19.01.2023
468 wyświetleń

Tworzenie punktu przywracania systemu to dość przydatna funkcjonalność systemu Windows, dzięki której w razie awarii można później odzyskać pliki systemowe, ustawienia, zainstalowane programy etc. Ostatnio jednak zaczęła ona sprawiać problemy użytkownikom Windows 11 22H2. Dotyczą one m.in. otwierania aplikacji, duplikowania aplikacji w menu Start, zawieszania się aplikacji i nie tylko.

Microsoft wyjaśnia, że po uruchomieniu Przywracania systemu do wcześniejszego punktu przywracania na urządzeniu z Windows 11 2022 Update (wersja 22H2) niektóre aplikacje korzystające z pakietu aplikacji w formacie MSIX mogą doświadczyć jednego lub wielu z poniższych problemów:

  • Wiadomość z błędem "Nie można otworzyć tej aplikacji" zamiast uruchomienia aplikacji.
  • Aplikacja może mieć wiele skrótów w menu Start.
  • Aplikacja może nie odpowiadać po próbie jej uruchomienia.
  • Może wystąpić błąd I/O, a następnie aplikacja przestaje odpowiadać i wysypuje się.
  • Jeśli spróbujesz ponownie uruchomić aplikację, aplikacja jest teraz uruchomiona.

Microsoft zaznacza, że to tylko część problemów, które mogą się pojawić. Niektóre z aplikacji, których to dotyczy, to: Notatnik, Paint, Office (Microsoft 365), Cortana i Windows Terminal. W rzeczywistości narażone mogą być wszystkie aplikacje korzystające z pakietu MSIX.

Dopóki problem nie zostanie odgórnie naprawiony, można spróbować zaradzić mu samodzielnie, korzystając z poniższych sposobów:

  • Spróbuj ponownie uruchomić aplikację.
  • Spróbuj ponownie zainstalować aplikację z Microsoft Store.
  • Spróbuj ponownie zainstalować aplikację z oryginalnego źródła, z którego była po raz pierwszy zainstalowana.
  • Spróbuj uruchomić Windows Update.

To na razie jedyne znane sposoby ominięcia problemu. Poza nimi Microsoft odsyła jeszcze do poradnika Naprawianie aplikacji i programów w systemie Windows, który może ewentualnie pomóc. Liczymy, że problem zostanie rozwiązany w opcjonalnej aktualizacji zbiorczej Windows 11 pod koniec tego miesiąca.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://support.microsoft.com/en-us/topic/kb5023152-this-app-can-t-open-error-message-when-starting-a-windows-app-in-windows-11-version-22h2-52d63063-a912-4b2b-b0b8-a934d18625bf

Polecamy również w kategorii Windows 11