Menu kategorii
 • Korekcja parametrów obrazu

  Korekcja parametrów obrazu

   Adam Myszkowski
  Adam Myszkowski
  00:00
  09.03.2010
  3639 wyświetleń

  Program Galeria fotografii usługi Windows Live oprócz przeglądania i zarządzania zdjęciami, może służyć także jako proste narzędzie edycyjne dla fotografii czy plików graficznych. Zobaczmy, jakie funkcje poprawiające wygląd zdjęć możemy wykorzystać pracując z aplikacją.

  Aby edytować wybrany plik graficzny, wskazujemy go w programie i na pasku narzędziowym klikamy przycisk Napraw. Żądane zdjęcie otworzy się wraz z oknem narzędziowym po prawej stronie.

  Pierwsze trzy funkcje widoczne we wspomnianym oknie (Dopasuj automatycznie, Dopasuj naświetlenie i Dopasuj kolory) odpowiadają za poprawienie kolorystki zdjęcia, przy czym Dopasuj automatycznie zawiera najszersze spektrum poprawek na różnych płaszczyznach. Należy pamiętać, że o ile poprawki mogą być całkiem udane, to nie zawsze algorytm będzie w stanie zastosować właściwe metody poprawienia. Pozostałe dwa narzędzia umożliwiają ręczną edycję wybranych parametrów.

  Następną pozycją jest Wyprostuj fotografię. To bardzo ciekawa funkcja, która pozwoli wyretuszować przekrzywione zdjęcie, przy czym dodatkowo od razu kadruje je, aby uniknąć pozostawienia pustych obszarów. Po kliknięciu pozycji Wyprostuj fotografię uzyskujemy dostęp do suwaka, którego przesunięcie w lewo lub prawo będzie obracać zdjęcie w daną stronę.

  Przytnij fotografię to standardowe narzędzie kadrujące. Po wybraniu go, na zdjęciu ukaże się ramka, którą chwytając za jeden z punktów na rogach i krawędziach, możemy rozszerzać i zmniejszać wedle uznania. Obraz znajdujący się poza ramką po kliknięciu przycisku Zastosuj, zostanie wycięty.

  Dopasuj szczegóły umożliwia natomiast łatwą zmianę dwóch parametrów – wyostrzenie obrazu oraz redukcję szumów. Możemy to zrobić ręcznie, przesuwając suwaki, lub też kliknąć przycisk Analizuj i zostawić dobranie najlepszych parametrów programowi. Jak zwykle w przypadku automatyki, uzyskane efekty nie muszą być najlepsze z możliwych.

  Przedostatnia funkcja to redukcja tzw. efektu czerwonych oczu. Po wybraniu tego narzędzia, zaznaczamy obszar do korekcji i zostawiamy resztę zadania aplikacji. Ostatnie z funkcji to Efekt czarno-biały. W rzeczywistości jednak, po wybraniu tej pozycji będziemy mieli do wyboru aż sześć różnych efektów, począwszy od monochromatycznego aż do sepii.

  Korekcja parametrów obrazu


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Windows Live Photo Gallery w Windows 7