Kopiowanie i odzyskiwanie danych

Kopiowanie i odzyskiwanie danych

 Microsoft
Microsoft
00:00
07.04.2006
1 komentarz
6466 wyświetleń

Program narzędziowy archiwizujący w Windows XP Professional pomaga w zabezpieczaniu danych na wypadek awarii dysku twardego lub przypadkowej ich utraty. Dzięki funkcji Backup mamy możliwość stworzenia kopii zapasowej wszystkich danych przechowywanych na dysku twardym, a następnie przeniesienia jej na inne urządzenie archiwizujące, np. inny dysk twardy lub taśmę.

Jeśli oryginalne dane znikną przypadkowo z naszego dysku twardego, lub są niedostępne na skutek awarii dysku, możemy je z łatwością odzyskać korzystając z narzędzia o nazwie Automated System Recovery Wizards

Aby uruchomić Backup, Restore oraz Automated System Recovery

 • Kliknij Start, kliknij Wszystkie Programy, kliknij Akcesoria, kliknij Narzędzia systemowe, a następnie kliknij Kopia zapasowa.

Funkcje Windows XP – Kopia zapasowa - są aktywne wówczas, gdy działa system Windows XP Professional. Jeśli nasz komputer nie uruchamia się w poprawny sposób, być może będziemy musieli skorzystać z Konsola odzyskiwania. Jest to konsola oferująca w fazie Startup linię komend, z której możemy wprowadzić modyfikacje systemu, jeśli ten nie uruchamia się.

Więcej informacji na temat tworzenia kopii zapasowych, przywracania danych oraz Automated System Recovery można znaleźć w Pomoc i Obsługa Techniczna (Help and Support Center).

Konsola odzyskiwania

Funkcji Konsola odzyskiwania można używać do wykonywania wielu zadań bez uruchamiania Windows XP, a wśród nich: usługi startowania i zatrzymywania, odczytywanie i zapisywanie informacji na lokalnym dysku oraz formatowanie dysku. Jednak zainstalowanie konsoli wymaga działającego komputera. Powinni z niej korzystać wyłącznie użytkownicy zaawansowani. Zaleca się, by zastosowanie Konsola odzyskiwania było poprzedzone skopiowaniem zawartości dysku na nośnik, gdyż w następstwie procedur regeneracji może nastąpić przeformatowanie, a tym samym wyczyszczenie dysku. Konsolę możemy uruchomić także z Windows XP CD.

Aby zainstalować Konsola odzyskiwania podczas uruchamiania systemu

 1. Zaloguj się do Windows XP Professional jako administrator lub użytkownik z uprawnieniami administratora.
  Jeśli twój komputer jest podłączony do sieci, założenia sieciowe mogą uniemożliwić tę procedurę. W takim wypadku należy zwrócić się o pomoc do administratora sieciowego.
 2. Umieść Windows XP Professional CD w napędzie CD ROM. Jeśli pojawi się zgłoszenie konwersacyjne dotyczące uaktualnienia do Windows XP, kliknij No.
 3. W miejscu przeznaczonym na wpisanie polecenia (zgłoszenie konwersacyjne lub Run w menu Start) wpisz ścieżkę do właściwego pliku Winnt32.exe (na twojej Windows XP Professional CD), po której następuje spacja oraz /cmdcons jako odniesienie do tego przełącznika to reference this switch. Na przykład:
  e:\1386\winnt32.exe /cmdcons
 4. Postępuj zgodnie z pojawiającymi się instrukcjami.

Aby uruchomić Konsolę odzyskiwania, gdy program Windows XP Professional nie startuje się

 1. Uruchom komputer, a następnie z listy systemów operacyjnych wybierz Konsola odzyskiwania Windows
 2. Postępuj zgodnie z instrukcjami.
  Konsola odzyskiwania pokazuje podpowiedzi dotyczące komend.
 3. Wprowadź do systemu żądane zmiany.

Więcej informacji na temat zastosowania Konsoli odzyskiwania znajdziesz w Pomoc i Obsługa Techniczna (Help and Support Center).


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Artykuły "how-to"

Komentarze

 • kamil 17:31 27.12.2008

  szkoda ze nie jest napisane jak wpisac polecenie z listy tam po tym wpisaniu help co jest lista mam problem bo nie wiem co zrobic by mi zaakceptowalo ten systemroot ;/..

Skomentuj

Autor