Koniec Internet Explorera, start nowego Microsoft Defendera. To był tydzień z Microsoft 224

Koniec Internet Explorera, start nowego Microsoft Defendera. To był tydzień z Microsoft 224

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:57
17.06.2022
932 wyświetlenia

Witajcie w kolejnym odcinku To był tydzień z Microsoft! Dzisiaj zajmiemy się tematami zakończonego wsparcia dla Internet Explorera, kart w oknach Eksploratora plików, nowej edycji Microsoft Defendera dla indywidualnych użytkowników, poprawy jakości połączeń Teams oraz gorących zapowiedzi z Xbox & Bethesda Games Showcase. Zapraszamy do lektury!

Kończy się era Internet Explorera

W końcu nadszedł ten moment: Microsoft zakończył wsparcie dla Internet Explorera 11 (IE11), co zamyka ostatni rozdział w ponad 26-letniej historii słynnej przeglądarki. Poza nielicznymi wyjątkami Internet Explorer nie otrzymuje już wsparcia technicznego ani aktualizacji zabezpieczeń. Przeglądarka nie jest też instalowana z Windows 11. Użytkownikom, którzy pragną zachować wsparcie i bezpieczeństwo, zalecana jest przesiadka na Microsoft Edge z jego wbudowanym trybem IE.

Internet Explorer - Edge

Tryb IE w Microsoft Edge pozwala uruchamiać starsze aplikacje i witryny w nowoczesnej przeglądarce — również te napisane pod IE, które nie chciały działać nigdzie indziej. W razie problemów ze zgodnością Microsoft oferuje swoje bezpłatne wsparcie. Innymi słowy "przyszłość Internet Explorera jest w Microsoft Edge".

Karty w Eksploratorze plików trafią do Windows 11 22H2

Karty w Eksploratorze plików, przypominające te w przeglądarkach internetowych, od pewnego czasu stanowią oficjalną część systemu Windows 11, choć początkowo tylko w programie Windows Insider, w kanale deweloperów.

Eksplorator plików - karty

W tym tygodniu funkcjonalność dołączyła do aktualizacji przedpremierowej wersji 22H2 w Beta Channel. Oznacza to, że trafi do najbliższego wydania publicznego Jedenastki jesienią tego roku. Warto tu podkreślić, że karty obejmują tylko Eksplorator plików, nie zaś okna innych aplikacji, tak jak to miało miejsce przez pewien czas w Windows Sets.

Microsoft Defender w nowej edycji dla osób indywidualnych

Microsoft ogłosił dostępność nowej wersji swojego pakietu chroniącego: Microsoft Defender dla osób indywidualnych. W przeciwieństwie do podstawowego Defendera wersja ta jest oferowana jedynie dla subskrybentów Microsoft 365 Personal oraz Family i opiera się na rozwiązaniu chroniącym klasy korporacyjnej. Program jest dostępny nie tylko na Windows, ale też na macOS, iOS i Androida.

Microsoft Defender dla osób indywidualnych

Microsoft Defender dla osób indywidualnych jest zbudowany w oparciu o technologię Microsoft Defender for Endpoint, wykorzystując tę samą zaufaną ochronę, na której polegają przedsiębiorstwa. Oferuje pojedynczy pulpit nawigacyjny do zarządzania ochroną na wszystkich wspomnianych urządzeniach należących do rodziny, wspiera i rozpoznaje inne niż Microsoft Defender antywirusy znajdujące się na urządzeniach, a także rozszerza ochronę Windows na urządzenia z iOS, Androidem i macOS. Program jest już ogólnodostępny dla subskrybentów Microsoft 365 Personal i Microsoft 365 Family.

Lepsza jakość połączeń Teams dzięki AI

Microsoft ogłosił dostępność nowych funkcji Teams, w tym tłumienia echa, dostosowywania dźwięku do kiepskich warunków akustycznych i możliwości mówienia wielu użytkowników jednocześnie bez zakłóceń. Funkcje te opierają się na sztucznej inteligencji — podobnie jak aktywne tłumienie hałasu (ANC/ANS).

Eliminacja echa bez tłumienia mowy przyda się w sytuacjach, gdy mikrofon uczestnika spotkania znajduje się zbyt blisko głośnika, co często prowadzi do zapętlenia dźwięku. Tłumienie pogłosu z kolei podkręci jakość dźwięku dobiegającego z pomieszczeń o kiepskiej akustyce. Ostatnia z dostępnych już nowości to możliwość przerywania lub jednoczesnego mówienia wielu osób bez nienaturalnego wyciszania głosów (jak to często wyglądało do tej pory przy zwykłym tłumieniu hałasów uznawanych za zbędne).

Xbox & Bethesda Games Showcase — najważniejsze zapowiedzi

W tym tygodniu miało miejsce ważne wydarzenie w świecie gamingu — wspólny pokaz Xboksa i Bethesdy. Mogliśmy na nim zobaczyć zwiastuny i gameplaye z takich tytułów, jak Redfall, Forza Motorsport (2023), Diablo IV, Minecraft Legends czy Starfield. Na rozszerzonym pokazie mogliśmy również zobaczyć nowy zwiastun S.T.A.L.K.E.R. 2.

Warto jeszcze wspomnieć o dwóch ciekawych smaczkach. Po pierwsze, Xbox Game Studios i Kojima Productions zapowiedzieli, że wyprodukują grę w podejściu cloud-native. Dzięki wykorzystaniu chmury ma być to gra, jakiej nikt jeszcze do tej pory nie doświadczył ani nie widział. Po drugie, Todd Howard oficjalnie potwierdził, że Fallout 5 będzie następną grą Bethesdy po The Elder Scrolls VI. Na obie gry przyjdzie jednak poczekać jeszcze kilka ładnych lat.

I to tyle, jeśli chodzi o najciekawsze tematy z ostatnich 7 dni. Dziękujemy, że jesteście z nami! Obserwujcie nas na portalu CentrumXP.pl, ale też na YouTube, Twitterze, Facebooku, Instagramie, a także na naszym blogu, gdzie zawsze umieszczamy najświeższe informacje, porady i ciekawostki. Do zobaczenia w przyszłym tygodniu!


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.centrumxp.pl/Publikacja/Microsoft-Defender-dla-osob-indywidualnych-juz-ogolnodostepny

Polecamy również w kategorii CentrumXP