Konfiguracja sieci - przygotowania

Konfiguracja sieci - przygotowania

Autor: Paweł Wujczyk

Opublikowano: 3/6/2006, 12:00 AM

Liczba odsłon: 30493

Sieci na świecie jest bardzo wiele. Poczynając od ogólnoświatowego Internetu, poprzez firmowe i szkolne, kończąc na domowych pajęczynach. Dlaczego my nie mielibyśmy zbudować sobie takiej struktury. Na samym początku musimy zdecydować jaki typ zamierzamy zbudować. W tej serii artykułów przedstawimy proces tworzenia następującego schematu: posiadamy jeden komputer, który ma dostęp do Internetu i od tej pory nazywany jest serwerem oraz dwa inne, które będziemy łączyć w sieć nazywane klientami. Wybraliśmy taki schemat ponieważ można go dowolnie rozbudowywać. Do naszych celów potrzebne będą następujące komponenty: serwer musi posiadać modem, który z założenia już ma ponieważ jest podłączony do Internetu. Oprócz tego musi być wyposażony w kartę sieciową, za pomocą, której będzie łączył się z pozostałymi jednostkami. Oba komputery-klienci, potrzebują posiadać również kartę sieciową (czyli tyle kart sieciowych ile komputerów). Poza tym potrzebujemy HUB'a lub Switch'a a także kabli, za pomocą których jednostki będą się komunikować.

Przy zakupie kart sieciowych nie należy się zbytnio zastanawiać. Sprzęt za 15-30 złotych całkowicie zaspokoi nasze oczekiwania. Więcej problemów pojawia się przy zakupie koncentratora. Mamy do wyboru HUB'y lub Switch'e. Różnica pomiędzy nimi jest następująca: jeżeli serwer wysyła dane do komputera oznaczonego literą A to HUB wysyła informację do wszystkich komputerów w sieci, jednak komputery B, C, D ignorują pakiet. Switch natomiast wysyła informację tylko do systemu A natomiast pozostałe jednostki nie mają żadnego pojęcia o danych wysłanych do A. Z tego wynika że drugi komponent jest lepszy ponieważ niemożliwe jest przechwytywanie pakietów przez inne systemy. Jednak jeżeli tworzymy domową sieć i nie zależy nam tak bardzo na prywatności albo też nie posiadamy w swojej rodzinie biegłych w sprawach podsłuchu możemy wybrać HUB'a. Przy zakupie zwróćmy dodatkowo uwagę na ilość gniazd, do których możemy podłączyć komputery. Kierujmy się zasadą "kupowania na wyrost", czyli jeżeli posiadamy w domu cztery komputery kupmy koncentrator posiadający 8 portów Dzięki temu nie będziemy musieli zmieniać urządzenia, gdy nasz syn kupi drugą jednostkę. Kabel kupujemy tradycyjny, czyli skrętkę. Postarajmy się kupić już z zamontowanymi końcówkami dzięki czemu nie będziemy musieli robić tego sami. Pamiętajmy również aby zmierzyć jaką ilość kabla potrzebujemy przed pójściem do sklepu!

Po zakupie wszystkich komponentów należy je podłączyć. To nie powinno sprawić kłopotów. Karty sieciowe instalujemy w komputerach tak jak każdy inny sprzęt. kable natomiast podłączamy zgodnie z instrukcją dołączoną do koncentratora.

Jeżeli nasza sieć ma składać się z dwóch komputerów nie musimy wydawać pieniędzy na Switch'a lub HUB'a. Możemy dwie maszyny połączyć za pomocą jednego przewodu. Musi to być jednak kabel, w której dwie środkowe żyłki są skręcone czyli Cross-Over.