Konfiguracja sieci - przygotowania

Konfiguracja sieci - przygotowania

 Paweł Wujczyk
Paweł Wujczyk
00:00
06.03.2006
2 komentarze
29417 wyświetleń

Sieci na świecie jest bardzo wiele. Poczynając od ogólnoświatowego Internetu, poprzez firmowe i szkolne, kończąc na domowych pajęczynach. Dlaczego my nie mielibyśmy zbudować sobie takiej struktury. Na samym początku musimy zdecydować jaki typ zamierzamy zbudować. W tej serii artykułów przedstawimy proces tworzenia następującego schematu: posiadamy jeden komputer, który ma dostęp do Internetu i od tej pory nazywany jest serwerem oraz dwa inne, które będziemy łączyć w sieć nazywane klientami. Wybraliśmy taki schemat ponieważ można go dowolnie rozbudowywać. Do naszych celów potrzebne będą następujące komponenty: serwer musi posiadać modem, który z założenia już ma ponieważ jest podłączony do Internetu. Oprócz tego musi być wyposażony w kartę sieciową, za pomocą, której będzie łączył się z pozostałymi jednostkami. Oba komputery-klienci, potrzebują posiadać również kartę sieciową (czyli tyle kart sieciowych ile komputerów). Poza tym potrzebujemy HUB'a lub Switch'a a także kabli, za pomocą których jednostki będą się komunikować.

Przy zakupie kart sieciowych nie należy się zbytnio zastanawiać. Sprzęt za 15-30 złotych całkowicie zaspokoi nasze oczekiwania. Więcej problemów pojawia się przy zakupie koncentratora. Mamy do wyboru HUB'y lub Switch'e. Różnica pomiędzy nimi jest następująca: jeżeli serwer wysyła dane do komputera oznaczonego literą A to HUB wysyła informację do wszystkich komputerów w sieci, jednak komputery B, C, D ignorują pakiet. Switch natomiast wysyła informację tylko do systemu A natomiast pozostałe jednostki nie mają żadnego pojęcia o danych wysłanych do A. Z tego wynika że drugi komponent jest lepszy ponieważ niemożliwe jest przechwytywanie pakietów przez inne systemy. Jednak jeżeli tworzymy domową sieć i nie zależy nam tak bardzo na prywatności albo też nie posiadamy w swojej rodzinie biegłych w sprawach podsłuchu możemy wybrać HUB'a. Przy zakupie zwróćmy dodatkowo uwagę na ilość gniazd, do których możemy podłączyć komputery. Kierujmy się zasadą "kupowania na wyrost", czyli jeżeli posiadamy w domu cztery komputery kupmy koncentrator posiadający 8 portów Dzięki temu nie będziemy musieli zmieniać urządzenia, gdy nasz syn kupi drugą jednostkę. Kabel kupujemy tradycyjny, czyli skrętkę. Postarajmy się kupić już z zamontowanymi końcówkami dzięki czemu nie będziemy musieli robić tego sami. Pamiętajmy również aby zmierzyć jaką ilość kabla potrzebujemy przed pójściem do sklepu!

Po zakupie wszystkich komponentów należy je podłączyć. To nie powinno sprawić kłopotów. Karty sieciowe instalujemy w komputerach tak jak każdy inny sprzęt. kable natomiast podłączamy zgodnie z instrukcją dołączoną do koncentratora.

Jeżeli nasza sieć ma składać się z dwóch komputerów nie musimy wydawać pieniędzy na Switch'a lub HUB'a. Możemy dwie maszyny połączyć za pomocą jednego przewodu. Musi to być jednak kabel, w której dwie środkowe żyłki są skręcone czyli Cross-Over.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Konfiguracja sieci

Komentarze

  • Rebe 17:32 26.08.2006

    1."Po zakupie wszystkich komponentów należy je podłączyć." - A jeżlei się nie kupiło tylko pożyczyło to będą one działać bezp odłaczenia ? 2. Jeżeli " przedstawimy proces tworzenia następującego schematu: posiadamy jeden komputer, który ma dostęp do Internetu i od tej pory nazywany jest serwerem oraz dwa inne, które będziemy łączyć w sieć nazywane klientami" to po ki czort ostatni akapit (?): 3."Jeżeli nasza sieć ma składać się z dwóch komputerów ..." i to w dodatku - jak zwykle - zawierający tylko kawałek prawdy. A gdzie łaczenie przez Com-y? A gdzie łaczenie przez USB ? Oczywiście to tylko przykłady połaczęń "bezkartowych". Zaraz się dowiem ,ze to ma być tekst "o internecie" - a w którym miejscu tego ostatniego akapitu o tym mowa ? sieć jest pojęciem ciut szerszym niz dostęp do internetu obejmującym. PS. "środkowe żyłki" moga najwyżej komuś pęknąc ( z wysiłku wynikającego z prób zachowania powagi ), gdy takie fachowe zwroty czyta - BTW - ile jest środkowych żyłek ?

  • . 18:08 26.08.2006

    Będzie poważnie bo i sprawa jest poważna. Na wstępi zaznaczm, że odnoszę się do "artykułu" z dnia 6 marca 2006 (http://www.centrumxp.pl/WindowsXP/373%2c1%2cKonfiguracja_sieci_przygotowania.aspx). Przejdźmy do meritum: Szanowny Redaktor Paweł Wujczyk napisał jakoby: Możemy dwie maszyny połączyć za pomocą jednego przewodu. Musi to być jednak kabel, w której dwie środkowe żyłki są skręcone czyli Cross-Over. Co jest, delikatnie pisząc, mijaniem się z prawdą. Otóz według norm EIA/TIA 568A i EIA/TIA 568B ułożenie kabli jest następujące: EIA/TIA 568A: biało-zielony zielony biało-pomarańczowy niebieski biało-niebieski pomarańczowy biało-brązowy brązowy EIA/TIA 568B: biało-pomarańczowy pomarańczowy biało-zielony niebieski biało-niebieski zielony biało-brązowy brązowy Aby połączyć komputer z urządzeniem typu switch czy hub należy użyc kabla prostego, a więc oba końce należ połączyć tak samo, czyli zgodnie z normą EIA/TIA 568A lub EIA/TIA 568B (Zalece się stosowanie normy EIA/TIA 568A). Kabel skrosowany łączy się na jednym końcu zaciskając przewody zgodnie z normą EIA/TIA 568A, a drugo koniec zaciska się zgodnie z normą EIA/TIA 568B. Nieprawdą też jest jakoby zaminiało się dwie żyłki. Zamienia się cztery, czyli dwie pary. Proszę nie pisać, że sposób ułeżenia kabli na wtyczkach jest dowolny byle były jednakowo po obu stronach. To też błąd. Żyłki w kablu są skręcone ze sobą, tak więc inne ich ułożenie można powodować, że sieć nie będzie działać. Możn by jeszcze napisać dokładniej - żyłki nie mogą być "rozkręcone" wiecej niż 13 mm - potem kabel może się zachowywać dziwnie.

Skomentuj

Autor

Jesteśmy największym w Polsce sprzedawcą Office 365 i Azure dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz liderem na rynku szkoleń e-learningowych z oprogramowania Microsoft. Prowadzimy też najpopularniejszy w Polsce portal o technologii Microsoft - CentrumXP.

Partner Roku Microsoft 2017

Onex Group
Al. Niepodległości 18
02-653 Warszawa
NIP: 5751726496
REGON: 240028596
www.OnexGroup.pl