Klienci niezadowoleni z kosztów licencjonowania produktów Microsoft w konkurencyjnych chmurach

Klienci niezadowoleni z kosztów licencjonowania produktów Microsoft w konkurencyjnych chmurach

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
18:21
13.04.2022
1517 wyświetleń

W 2019 roku Microsoft wprowadził ograniczenia co do sposobu, w jaki klienci mogą uruchamiać niektóre jego produkty serwerowe w chmurach konkurencji, w tym AWS i Google. Okazuje się tymczasem, że Windows Server i SQL Server nie były jedynymi produktami, których działanie na tych platformach się droższe — dotyczy to również Windows i Office hostowanych poza Azure. Krytyka ze strony klientów dotarła już do Microsoftu, a ten obiecał poprawę.

Bloomberg w raporcie z tego tygodnia cytuje kilku klientów, którzy skarżą się na zasady związane z uruchamianiem Windowsa i niektórych wersji Office'a w chmurach innych niż Azure. Bloomberg poprosił również Brada Smitha, Presidenta w Microsoft, aby przyznał, że firma musi odpowiedzieć na te obawy. Register.com przytacza z kolei treść kwestionariusza, który regulatorzy z UE wysłali w zeszłym miesiącu do rywali chmurowych Microsoftu i resellerów:

Uruchamianie niektórych programów, w tym Windows i Office, w konkurencyjnych chmurach, jest trudniejsze lub bardziej kosztowne dla mniejszych firm działających w chmurze, czy też wymagane są "dostosowania techniczne". Ankietowani zostali również zapytani, czy uważają, że konieczne jest włączenie produktów lub usług Microsoft do ich własnych usług infrastrukturalnych, aby skuteczniej konkurować.

Microsoft wprowadził "outsourcingowe" ograniczenia licencjonowania w 2019 roku. W tym czasie analityk z Directions on Microsoft, Wes Miller, ostrzegał, że zmiany dla klientów, którzy chcą używać AWS i Google Cloud jako dedykowanych hostów do uruchamiania Windows w wersji serwerowej lub klienckiej, będą "ogromne". Jako uzasadnienie tych zmian przedstawiciele Microsoft oświadczyli, że rywale, tacy jak AWS i Google, zawsze mogą swobodnie dokonywać podobnych ruchów licencyjnych i cenowych. Do kwestii tej odniósł się w tym tygodniu rzecznik Microsoft w oświadczeniu, które można przypisać Bradowi Smithowi:

Jesteśmy zobowiązani do wysłuchiwania naszych klientów i spełniania potrzeb europejskich dostawców usług w chmurze. Chociaż nie wszystkie z tych twierdzeń są uzasadnione, to niektóre z nich są i wkrótce wprowadzimy zmiany, aby je rozwiązać.

Więcej na ten temat przeczytacie w naszym artykule z 2019 roku:


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.bloomberg.com/news/articles/2022-04-12/microsoft-customers-decry-cloud-contracts-that-sideline-rivals

Polecamy również w kategorii Microsoft Azure