Kara dla Microsoftu za korupcję na Węgrzech, w Tajlandii, Turcji i Arabii Saudyjskiej

Kara dla Microsoftu za korupcję na Węgrzech, w Tajlandii, Turcji i Arabii Saudyjskiej

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 7/22/2019, 7:49 PM

Liczba odsłon: 1255

W zeszłym roku pisaliśmy, że Microsoft jest podejrzany o udział w korupcji na Węgrzech. Sprawa dotyczyła sprzedaży oprogramowania firmom pośredniczącym po obniżonej cenie, a te z kolei odsprzedały je rządowi węgierskiemu po normalnej cenie. Zaangażowani w ten proceder czterej pracownicy zostali w natychmiast zwolnieni, jednak Microsoftowi jako firmie amerykańskiej nie udało się uniknąć kary.

Sprawa była badana przez Departament Sprawiedliwości USA i Komisję ds. Papierów Wartościowych i Giełd (SEC). Microsoft jako korporacja nie był zaangażowany w korupcję, jednak grupa węgierskich pracowników - już tak. Ostatecznie firma została uznana winną naruszenia Foreign Corrupt Practices Act, czyli Ustawy o Zagranicznych Praktykach Korupcyjnych. FCPA jest aktem prawnym obowiązującym w USA od 1977 roku, który zakazuje przekupywania zagranicznych funkcjonariuszy państwowych lub polityków w celu zawarcia kontraktu.

Reklama

Węgierski oddział Microsoftu udzielał rabatów na licencje na oprogramowanie swoim sprzedawcom, dystrybutorom i innym podmiotom trzecim. Zamiast przekazywać rabaty klientom rządowym Microsoftu, rabaty były wykorzystywane do finansowania niewłaściwych płatności przekazywanych zagranicznym urzędnikom państwowym w celu zabezpieczenia sprzedaży licencji na oprogramowanie Microsoftu. SEC stwierdziła również, że filie Microsoftu w Arabii Saudyjskiej i Tajlandii zapewniały nieodpowiednie podróże i prezenty zarówno zagranicznym urzędnikom rządowym, jak i pracownikom klientów pozarządowych, finansowane z funduszy utrzymywanych przez dostawców i sprzedawców Microsoftu. SEC stwierdziła ponadto, że oddział Microsoftu w Turcji przekazał nadmierną zniżkę nieupoważnionej osobie trzeciej w transakcji licencyjnej, wobec której rejestry Microsoftu nie odzwierciedlają żadnych świadczonych usług.
– Komisja Papierów Wartościowych i Giełd Stanów Zjednoczonych

Microsoft przyjął grzywnę w wysokości 13.780.733 USD wraz z odsetkami w wysokości 2.784.418 USD. Węgierski oddział firmy będzie musiał ponadto zapłacić 8.751.795 USD w związku z FCPA.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia