Kalkulator z Windows przeportowany na Androida, iOS i Linuksa

Kalkulator z Windows przeportowany na Androida, iOS i Linuksa

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
19:13
16.10.2020
3329 wyświetleń

Uwolnienie Kalkulatora w Windows 10 dość szybko zaczęło przynosić efekty. Odkąd aplikacja przeszła na Open Source, zaczęła otrzymywać funkcjonalności, o których być może Microsoft wcześniej nie myślał. Nowy tryb kompaktowy, opcja wyświetlania zawsze na wierzchu czy tworzenie wykresów funkcji to tylko część z nich. Ponadto otwarty kod źródłowy pozwolił przeportować Kalkulator na inne platformy. Po udostępnionych wcześniej wersjach na iOS, Androida i przeglądarki aplikacja trafiła na Linuksa.

Kalkulator jako w gruncie rzeczy prosty program nie jest koniecznie czymś, czego najbardziej pożądamy, zwłaszcza że jego odpowiednik (i dostęp do wielu alternatyw) posiada przecież każda ze wspomnianych platform. Jest to raczej demonstracja cross-platformowych możliwości .NET 5.x. Windowsowy Kalkulator przeszedł na Open Source w marcu zeszłego roku i odtąd jego kod źródłowy jest dostępny w GitHub na licencji MIT. Wcześniej został przeportowany do C# i możliwy do uruchomienia na Androidzie, iOS i przeglądarkach z pomocą WebAssembly. Aplikacja została przeportowana przez deweloperów do wieloplatformowego GUI o nazwie Uno Platform.

Uno CalculatorUno CalculatorUno Calculator

Uno Platform pozwala tworzyć natywne aplikacje mobilne, desktopowe i webowe z użyciem C# i XAML na podstawie jednej bazy kodu. Ten sam zespół udostępnił port w sklepie Snap, nadając mu nazwę Uno Calculator. Snap dostępny jest od ręki dla użytkowników Ubuntu i jego wariantów. Jeśli mają oni zainstalowany snapd, mogą pobrać aplikację poleceniem snap install uno-calculator.

Jak dodają deweloperzy Uno Platform, pozwala ona tworzyć aplikacje linuksowe z użyciem Visual Studio i Ubuntu na WSL, a następnie uruchamiać na wszystkim — od desktopowego Linuksa, po Raspberry Pi.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://winaero.com/windows-calculator-can-now-be-installed-in-linux/

Polecamy również w kategorii Open Source