Kalkulator w Windows 8

Kalkulator w Windows 8

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 10/15/2014, 12:00 AM

Liczba odsłon: 9780

Windows 8 oferuje dwa rodzaje kalkulatora. Pierwszy z nich - w wersji desktopowej - praktycznie nie różni się od tego, który znamy z Windows 7. Drugi został stworzony od podstaw w przejrzystym interfejsie Modern UI i właśnie na nim skupimy się w niniejszym tekście.

Aby włączyć Kalkulator, po prostu wpisujemy w wyszukiwarce ekranu Start "Kalkulator", a następnie klikamy w jego ikonkę:

Wyszukaj

Już na pierwszy rzut oka zauważyć można kolosalne zmiany w stosunku do "klasycznego" Kalkulatora, znanego z wcześniejszych edycji systemu Windows. Domyślnie włączony moduł Standardowy oferuje podstawowe działania arytmetyczne:

Kalkulator - Standardowy

Jeżeli chcemy wykonać nieco bardziej skomplikowane operacje, z pomocą przyjdzie nam kalkulator Naukowy - klikamy w drugą opcję w górnym menu. Kalkulator naukowy oferuje - obok standardowej klawiatury - 25 dodatkowych przycisków, odpowiedzialnych m.in. za działania w nawiasach, obliczanie pierwiastków, potęg, logarytmów, procentów czy funkcji trygonometrycznych:

Kalkulator - Naukowy

Trzecim, interesującym modułem jest Konwerter. Za jego pomocą przeliczymy wartości:

  • Objętości
  • Długości
  • Masy
  • Temperatury
  • Energii
  • Powierzchni
  • Prędkości
  • Czasu
  • Mocy
  • Danych

Sprawdźmy, ile wynosi 87 stopni Fahrenheita w stopniach Celsjusza. Z wysuwanego menu wybieramy więc pozycję Temperatura:

Kalkulator - Konwerter

W jednym okienku wybieramy Fahrenheit, w drugim natomiast Celsjusz. Klikamy w pole tekstowe nad 'Fahrenheit' i wpisujemy interesującą nas wartość na klawiaturze bądź klikamy w klawiaturę ekranową w prawej części ekranu:

Kalkulator - Konwerter

Jak widzimy, 87 stopni Fahrenheita to ~30,5 stopnia Celsjusza.

Przydatny jest również niewielki moduł na samym dole ekranu. Porównywalne wartości pokazują wpisaną wartość także w pozostałych jednostkach, które odnoszą się do danej dziedziny. Przykładowo, gdy ustawimy konwerter na stopnie Fahrenheita i Celsjusza, na dole ekranu zobaczymy także przeliczenie na stopnie Kelwina.

Dość interesująco przedstawia się także przelicznik Danych:

Kalkulator - Konwerter

Nie tylko przelicza on jednostki takie, jak Bity, Kilobity, Bajty, Kilobajty, Megabajty... aż do Petabajtów, ale równocześnie podaje w Porównywalnych wartościach, ile potrzeba Dysków DVD, by zmieścić na nich podany rozmiar danych.

Podobne, dodatkowe przeliczenia obrazują w sposób bardziej praktyczny (czy też wyobrażony) pewne wartości. Przykładowo, konwerter Masy powie nam, że 4,53 kilograma to 10,49 piłki nożnej, a 100 funtów to 0,11 słonia. Moduł Objętość powie z kolei, że 10 łyżeczek (USA) to ~49,29 mililitra, ale także 1,67 uncji cieczy (USA) i 0,21 filiżanki do kawy.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia