Kalkulator w Windows 10 z trybem graficznym

Kalkulator w Windows 10 z trybem graficznym

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 3/23/2019, 1:02 PM

Liczba odsłon: 3280

Na początku tego miesiąca Microsoft ogłosił, że Kalkulator w Windows 10 przechodzi na open source. Jego kod stał się jawny, a aplikacja stała się otwarta na wkład społeczności. Pytaliśmy wówczas, jakie jeszcze funkcje mogłyby zostać dodane do Kalkulatora. Cóż, na świetne pomysły nie trzeba było długo czekać. Spośród ponad 30 propozycji złożonych przez kontrybutorów Microsoft wybrał pierwszą, która doczeka się realizacji, a będzie nią tryb graficzny!

Jak sama nazwa wskazuje, tryb graficzny pozwoli rysować wykresy na podstawie równań matematycznych. Działa to podobnie, jak w MATLAB, choć w dużo bardziej uproszczonej formie. Funkcję tę zaproponował inżynier Microsoftu i członek zespołu Windows Calculator, Dave Grochocki. Swoją propozycję argumentował tym, że tryb graficzny ułatwi uczniom naukę algebry, która stanowi podstawę kierunków ścisłych, a której nauczanie w szkołach jest kiepskie. Dzięki temu trybowi w Kalkulatorze - nota bene aplikacji dołączanej do każdej edycji Windows 10 - uczniowie i nauczyciele dostaną bezpłatne narzędzie wspomagające tę niełatwą naukę. Niweluje to konieczność posiadania drogich kalkulatorów sprzętowych, dodatkowego oprogramowania, które wymaga konfiguracji, czy korzystania z rozwiązań online, które nie zawsze są dostępne. Funkcja była też wyczekiwana przez użytkowników niekoniecznie związanych z edukacją.

Kalkulator graficzny - Windows

Tryb graficzny ma oferować wsparcie dla wszystkich podstawowych zagadnień w programie nauczania matematyki w USA, takich jak m.in. budowanie i interpretowanie funkcji, rozumienie modeli liniowych, kwadratowych i wykładniczych, funkcje trygonometryczne oraz równania i nierówności. Oto niektóre cele, które przyświecają projektowi - użytkownicy będą mogli:

  • Wprowadzać równania, aby można było je wyświetlić na wykresie.
  • Wprowadzać wiele równań, aby porównać ich wykresy i zobaczyć interakcje między nimi.
  • Edytować równania, aby zobaczyć, jak zmiany wpływają na wykres.
  • Oglądać różne części wykresu na różnych poziomach szczegółowości.
  • Zmieniać opcje wizualne, aby móc rozróżnić wiele wykresów.
  • Eksportować wykresy, udostępniać je lub dodawać do aplikacji Office/Teams.
  • Łatwo manipulować dodatkowymi zmiennymi w równaniach, aby szybko zrozumieć, jak wpływają na wykres.
  • Zobaczyć kluczowe własności funkcji.

Projekt nie zakłada natomiast obsługi zaawansowanych funkcji rachunkowych lub statystycznych ani też równania się z bardziej zaawansowanymi rozwiązaniami graficznymi. Harmonogram implementacji nie został jeszcze ustalony, jako że projekt w GitHub jest na razie oznaczony jako "pre-production".

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia