Windowsowy Kalkulator teraz jako open source! Kod źródłowy dostępny w GitHub

Windowsowy Kalkulator teraz jako open source! Kod źródłowy dostępny w GitHub

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
20:24
06.03.2019
1740 wyświetleń

Microsoft ogłosił dziś, że otwiera źródła Kalkulatora - jednej z podstawowych aplikacji w systemie Windows - i udostępnia je w GitHub na licencji MIT, jednej z najprostszych i najbardziej liberalnych licencji otwartego oprogramowania. Licencją tą objęty jest zarówno kod źródłowy, jak też system kompilacji, testy jednostki i harmonogram produktu. Celem tego - jak objaśnia Microsoft - jest budowanie jeszcze lepszego doświadczenia użytkownika we współpracy ze społecznością open source.

Świeże podejście i większy udział społeczności to elementy, które mają pomóc zdefiniować przyszłość Kalkulatora, a więc aplikacji, która podobnie jak Notatnik padła ofiarą stagnacji i zachodzi w niej niewiele zmian. Poza tym otwarcie projektu pozwala lepiej poznać samą aplikację.

Jako deweloperzy, jeśli chcecie dowiedzieć się, jak działają różne części aplikacji Kalkulator, to teraz możecie, łatwo integrując logikę lub interfejs Kalkulatora z własnymi aplikacjami lub dodając własny wkład do czegoś, co jest dodawane do Windows. Kalkulator nadal będzie przechodził przez normalne procesy testowania, zgodności, bezpieczeństwa i jakości, a także wydania Insider, tak jak robimy to z naszymi pozostałymi aplikacjami. Więcej o tych szczegółach dowiecie się z naszej dokumentacji w GitHub.
– Dave Grochocki i Howard Wolosky, Microsoft

Jak zostało wspomniane, Kalkulator jest otwarty na kontrybucje. Oznacza to, że można nie tylko adaptować jego kod we własnych aplikacjach, ale też uczestniczyć w jego rozwoju. Projekt działa na zasadzie "clone-and-go" i jego rozwój zgodny jest ze standardowymi praktykami w GitHub. Jest wiele sposobów, w jakie deweloperzy mogą wspomóc projekt:

  • uczestniczyć w dyskusjach,
  • zgłaszać lub poprawiać błędy,
  • sugerować nowe pomysły na funkcjonalności,
  • prototypować nowe funkcjonalności,
  • projektować i tworzyć wspólnie z inżynierami Microsoftu.

Przeglądanie źródeł Kalkulatora wydaje się świetnym sposobem na zapoznanie się z nowoczesnymi technologiami Microsoftu, takimi jak Universal Windows Platform, XAML i Azure Pipelines. Deweloperzy mogą też poznać pełen cykl życia programu i ponownie użyć kodu, aby budować własne rozwiązania. Kalkulator jest też przykładem aplikacji, w której zastosowano styl Fluent Design. Microsoft zapowiada na koniec, że będzie udostępniał kontrolki i rozszerzenia API zarówno Kalkulatora, jak i innych swoich aplikacji, w projektach, takich jak Windows Community Toolkit czy Windows UI Library.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://github.com/Microsoft/calculator

Polecamy również w kategorii Open Source