Kalkulator

Kalkulator

 Adam Wojtasik
Adam Wojtasik
00:00
10.11.2009
10213 wyświetlenia

W Windows 7 kalkulator został odświeżony graficznie po raz pierwszy od czasów Windows 95. Nowy kalkulator zbudowany jest w ten sposób, aby łatwo korzystało się z niego przy użyciu ekranów dotykowych. Jednak nowy kalkulator to nie tylko odświeżony wygląd, to również kilka nowych, przydatnych funkcji. Aby otworzyć kalkulator, otwieramy menu Start, a następnie w pole wyszukiwania wpisujemy Kalkulator i zatwierdzamy klawiszem Enter.

Microsoft oprócz czterech trybów kalkulatora, dodał aż pięć dodatkowych kalkulatorów. Każdy z nich możemy wybrać w menu Widok.

Tryb podstawowy

Standardowy tryb, w którym możemy wykonywać proste obliczenia, takie jak dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie, ale w tej wersji dodano również obsługę działań w nawiasach oraz przycisk MC - czyli czyszczenie pamięci.

Kalkulator - Tryb standardowy

Tryb naukowy

W tym trybie możemy dokonywać bardziej zaawansowanych obliczeń z dokładnością do 32 liczb oraz z uwzględnieniem operatorów.

Kalkulator - Tryb naukowy

Tryb programisty

Ten tryb pomoże nam w przeliczeniu liczb pomiędzy różnymi systemami (szesnastkowym, dziesiętnym, ósemkowym, binarnym) oraz wykonywania operacji logicznych czy ograniczania obliczeń do określonego typu danych (Qword, Dword, Word, Bajt). W zależności od wybranego rozmiaru słowa kalkulator pracuje z dokładnością do 64 bitów. W tym trybie również uwzględnione jest pierwszeństwo operatorów i obsługiwane są tylko liczby całkowite.

Kalkulator - Tryb programisty

Tryb statystyki

Jest to ulepszony tryb statystyki z wcześniejszych wersji kalkulatora. Tu możemy wpisać zbiór liczb, każdą zatwierdzając klawiszem Enter. Następnie możemy dokonywać różnych obliczeń na tym zbiorze, takich jak suma czy średnia.

Kalkulator - Tryb statystyki

Inne kalkulatory

Microsoft dodał również inne kalkulatory, takie jak Konwersja jednostek, Obliczanie daty, Arkusze kalkulacyjne pozwalające np. na sprawdzenia zużycia paliwa samochodu.

Historia

Nowy kalkulator został także wyposażony w historię działań i liczb. Dzięki niej możemy dowolnie modyfikować (usuwać, zmieniać, kopiować) liczby w działaniach. Wystarczy, że wciśniemy kombinację klawiszy Ctrl + H.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Akcesoria systemu Windows