Menu kategorii
 • Jak uruchomić rejestr, znaleźć konkretny klucz i nanieść na niego zmiany

  Jak uruchomić rejestr, znaleźć konkretny klucz i nanieść na niego zmiany

   Damian Lisak
  Damian Lisak
  00:00
  11.06.2017
  12936 wyświetleń

  Windows 10 oferuje nam obecnie szereg nowych możliwości w kwestii dostosowania jego wyglądu i działania pod nasze indywidualne oczekiwania. W Ustawieniach pojawiły się nowe opcje, dzięki którym możemy zarządzać naszym systemem na różne sposoby. Są jednak i takie konfiguracje, których nie znajdziemy ani w Ustawieniach, ani w Panelu sterowania, bowiem zapisane są one w rejestrze naszego komputera. Operowanie owym rejestrem wszakże do najprostszych nie należy, nie mniej jednak koniecznym jest niekiedy dokonanie zmian, chociażby z powodu błędów wynikających z nieprawidłowego wpisu, czy też jego braku. Wtenczas zmuszeni będziemy, aby dostać się do elementu sprawiającego problemy i nanieść nań zmiany (np. postępując według instrukcji znalezionej w Sieci).

  Microsoft w celu uproszczenia pracy przy Edytorze rejestru, dodał wraz z Windows 10 Creators Update możliwość kopiowania i wklejania ścieżki katalogu, dzięki czemu nawet mniej doświadczone osoby łatwiej mogą sobie poradzić z jego edycją. Przykładem może być dostanie się do wpisu dotyczącego ekranu powitalnego, który widzimy w trakcie logowania się do systemu Windows 10. Niektórzy użytkownicy mogą uważać go za zbędny, dlatego posłużymy się możliwością jego wyłączenia jako przykładem. Tak wygląda ścieżka do wpisu w rejestrze, która dotyczy tej funkcji:

  HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Policies\Microsoft\Windows

  Aby szybko dostać się do tego katalogu i nanieść nań zmiany, wystarczy:

  1. Wcisnąć kombinację klawiszy Windows + R.
  2. W polu Otwórz wpisujemy polecenie regedit i naciskamy klawisz Enter.
  3. Zaznaczamy ścieżkę katalogu podaną wyżej i kopiujemy.
  4. Wklejamy ją w Edytorze rejestru, w pasku adresu.
  5. Klikamy katalog Windows prawym przyciskiem myszy, wybieramy Nowy -> Klucz i nadajemy mu nazwę Personalization.
  6. Następnie klikamy prawym przyciskiem myszy w prawej części okna panelu i wybieramy opcję Nowy -> Wartość DWORD (32-bitowa) i nadając mu nazwę NoLockScreen.
  7. Ostatnim krokiem jest dwukrotne kliknięcie utworzonego klucza i wpisanie w polu Wartość cyfrę 1 (jeżeli chcemy wyłączyć ekran powitalny) lub 0 (aby go włączyć).

  Przykład zmiany wprowadzonej w Edytorze rejestru

  W ten prosty sposób szybko dostaliśmy się do interesującego katalogu. Przed Creators Update, aby dokonać tych zmian, musielibyśmy sami przechodzić przez każdy katalog po kolei, co mogłoby nam zająć trochę czasu.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Narzędzia administracyjne Windows 10