Menu kategorii
 • Jak stworzyć przezroczystą grafikę PNG w Paint 3D

  Jak stworzyć przezroczystą grafikę PNG w Paint 3D

   Krzysztof Sulikowski
  Krzysztof Sulikowski
  08:59
  19.02.2018
  62730 wyświetleń

  Istnieje wiele formatów plików graficznych, ale na potrzeby Internetu używa się w zasadzie tylko trzech - JPG, PNG i GIF. Każdy z nich różni się metodami kompresji, preferowanymi zastosowaniami i możliwościami. Jedną z nich jest przezroczystość. Zapisana w ten sposób grafika ma przezroczyste tło, dzięki czemu gdziekolwiek się pojawi, zobaczymy tylko jej wierzchnią warstwę, czyli to, co kluczowe. Jeśli grafikę z przezroczystym tłem umieścimy na stronie internetowej, przyjmie ona jej tło, czyli to, co znajduje się pod spodem. Gdy z kolei dodamy ją do edytora graficznego z obsługą warstw (np. Adobe Photoshop), nie będziemy musieli wycinać z niej białego czy jakiegokolwiek innego tła, co jest niestety domeną grafik JPG. W tym krótkim poradniku pokażemy Wam, jak można stworzyć grafikę z zastosowaniem przezroczystości. Użyjemy do tego ogólnodostępnego narzędzia, jakim jest dołączona do Windows 10 aplikacja Paint 3D.

  1. Uruchamiamy Paint 3D, odnajdując go na liście aplikacji w menu Start lub wpisując tam jego nazwę, a następnie klikając wyszukaną podpowiedź. Gdy otworzy się okno aplikacji, klikamy przycisk Nowy (Rozpocznij nowy projekt).
  2. Jak stworzyć przezroczystą grafikę PNG w Paint 3D?

  3. By włączyć funkcję przezroczystości, musimy przejść do opcji tła, które w Paint 3D nazywane jest kanwą. W menu na górze klikamy przycisk Kanwa.
  4. Jak stworzyć przezroczystą grafikę PNG w Paint 3D?

  5. Zwróćcie uwagę, że na powyższym zrzucie ekranu kanwa jest po prostu biała. Gdy w wysuniętym teraz menu przy opcji Przezroczysta kanwa ustawimy przełącznik na Włączone, tło zmieni się na szare. Oznacza to, że mamy już przezroczystość, ale to oczywiście nie koniec.
  6. Jak stworzyć przezroczystą grafikę PNG w Paint 3D?

  7. Teraz wypadałoby coś na kanwie umieścić. Możemy coś narysować, dodać płaskie kształty, obiekt 3D lub napis. My skorzystaliśmy z tej ostatniej opcji. Gdy już przygotowaliśmy naszą grafikę z przezroczystym tłem, klikamy przycisk Menu.
  8. Jak stworzyć przezroczystą grafikę PNG w Paint 3D?

  9. Z menu po lewej wybieramy Eksportuj plik, a następnie jako typ pliku wybieramy 2D - PNG.
  10. Jak stworzyć przezroczystą grafikę PNG w Paint 3D?

  11. W okienku Zapisywanie jako wybieramy folder, gdzie grafika ma być zapisana, wpisujemy nazwę pliku i klikamy Zapisz.
  12. Jak stworzyć przezroczystą grafikę PNG w Paint 3D?

  13. Teraz możemy otworzyć nasz zapisany plik w dowolnej aplikacji, np. przeglądarce internetowej, edytorze graficznym czy przeglądarce zdjęć. My otworzyliśmy ją w klasycznej Przeglądarce fotografii systemu Windows.
  14. Jak stworzyć przezroczystą grafikę PNG w Paint 3D?

  Na koniec warto się podzielić efektami pracy. Poniżej zobaczycie tę właśnie przezroczystą grafikę i to, jak wygląda ona na stronie:

  Jak stworzyć przezroczystą grafikę PNG w Paint 3D?

  Przezroczystość nie jest niestety obsługiwana przez format JPG, dlatego nawet jeśli włączymy w Paint 3D opcję przezroczystej kanwy, to po zapisaniu pliku grafika będzie miała po prostu szare tło. Dlatego też wybieramy PNG, który ponadto cechuje się lepszą jakością obrazu, a przy mniej złożonych grafikach także lepszym stosunkiem jakości do rozmiaru pliku.


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Cenne wskazówki dla Windows 10