Menu kategorii
 • Jak poradzić sobie z OneDrive po aktualizacji Fall Creators Update

  Jak poradzić sobie z OneDrive po aktualizacji Fall Creators Update

   Amadeusz Labuda
  Amadeusz Labuda
  12:49
  20.10.2017
  3000 wyświetleń

  Zdecydowanie jedną z najważniejszych funkcji, które wprowadziła do systemu Windows 10 aktualizacja Fall Creators Update, są Pliki na żądanie. Pozwalają one na przechowywanie wszystkich naszych plików biblioteki OneDrive w Chmurze, udostępniając je w razie potrzeby w ciągu zaledwie kilku sekund. Mało tego, gdy już je pobierzemy, zostaną one zapisane tymczasowo, dzięki czemu nie musimy później ręcznie ich wykasowywać – jest to świetny przykład tego, jak automatyzacja w systemie Windows 10 pozwala zaoszczędzić trochę czasu. Niestety, wielu użytkowników ma pewne problemy z aktywowaniem nowej funkcji - prozaicznie, winny temu jest brak wystarczająco jasnych instrukcji i wskazówek. W związku z tym postanowiliśmy specjalnie dla Was napisać niewielki poradnik objaśniający, co trzeba zrobić, by aktywować Pliki na żądanie usługi OneDrive w systemie Windows 10 Fall Creators Update.

  Pliki na żądanie

  Aktywacja funkcji Pliki na żądanie:

  1. W celu skorzystania z opisywanej funkcji konieczne jest posiadanie systemu Windows 10 zaktualizowanego do wersji Fall Creators Update (16299.15 lub wyższej). Jeśli nie jesteśmy pewni, czy mamy za sobą proces uaktualnienia, możemy to w bardzo prosty sposób sprawdzić. W tym celu klikamy prawym przyciskiem myszy ikonę menu Start, po czym z listy wybieramy System. W miejscu Specyfikacja systemu Windows znajdziemy podstawowe informacje na temat zainstalowanej wersji Windows, między innymi numer kompilacji.
  2. Gdy już upewnimy się, że nasz system jest aktualny, przechodzimy do etapu drugiego, czyli instalacji najnowszej wersji aplikacji OneDrive. Może wydawać się nieco dziwne, że nie została ona dostarczona razem z Fall Creators Update, jednak nie powinien być to zbyt duży problem – pobrać ją możemy z witryny Microsoftu. Następnie po prostu uruchamiamy pobrany plik i czekamy, aż aktualizacja aplikacji zostanie zainstalowana.
  3. Ostatnim, co nam pozostało, jest aktywacja funkcji wewnątrz ustawień aplikacji. W tym celu udajemy się do zasobnika systemowego znajdującego się w prawym dolnym rogu ekranu, po czym klikamy prawym przyciskiem myszy ikonkę OneDrive i z wyświetlonej listy wybieramy pozycję Ustawienia (jeżeli nie zobaczymy ikony od razu, konieczne może okazać się rozwinięcie zasobnika poprzez kliknięcie ikonki przypominającej strzałkę).
  4. Gdy już to zrobimy, w oknie, które się przed nami pojawi, wybieramy zakładkę Ustawienia, by następnie zaznaczyć pole wyboru opisane jako Oszczędź miejsce i pobieraj pliki podczas ich używania. Oczywiście celem wprowadzenia zmian konieczne jest kliknięcie OK. Już po chwili zmiany zaczną obowiązywać, zaś my skorzystać będziemy mogli z możliwości oferowanych przez Pliki na żądanie!

  Synchronizacja folderów

  Jeśli w Eksploratorze Windows nie wyświetlają się nasze foldery:

  1. Istnieje niewielka szansa, że podczas aktualizacji OneDrive zresetowaniu ulegną opcje synchronizacji wybranych folderów. Na szczęście bardzo łatwo to naprawić. Zaczynamy od udania się do okna ustawień aplikacji OneDrive, tak jak robiliśmy to przed chwilą.
  2. Gdy już się tam znajdziemy, przechodzimy do zakładki Konto, po czym klikamy pozycję opisaną jako Wybierz foldery.
  3. Wyświetli się okno umożliwiające zdecydowanie, które z folderów będą widoczne w systemie – wystarczy zaznaczyć znajdujące się koło nich pole wyboru, po czym potwierdzić, klikając OK, przez co staną się one widoczne w Eksploratorze plików, zaś aplikacja rozpocznie synchronizację. Co istotne, proces ten nie powoduje pobrania plików na dysk, jedynie wyświetla ich skróty w systemie.

  Jak widać, nie taki diabeł straszny jak go malują, zaś wyglądające z pozoru na poważne, problemy z OneDrive można w bardzo prosty sposób rozwiązać. Co najważniejsze, umożliwi nam to w końcu skorzystanie z wyczekiwanej funkcji. Mimo że będzie ona przydatna głównie dla osób posiadających urządzenia z niewielką ilością pamięci magazynowej, z pewnością podbije serca szerszej publiki – zwłaszcza tej jej części, której dyski twarde pękają niemal w szwach. Jeśli macie pytania, zadajcie je w sekcji komentarzy albo specjalnie przygotowanym do tego celu portalu CentrumXP Q&A, zaś my postaramy się na nie odpowiedzieć najlepiej, jak to tylko możliwe!


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Porządkowanie i optymalizacja Windows 10