Integracja z Eksploratorem i inne nowości w Windows Terminal 1.1

Integracja z Eksploratorem i inne nowości w Windows Terminal 1.1

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
18:05
19.06.2020
1105 wyświetleń

Dokładnie przed miesiącem Windows Terminal 1.0 stał się ogólnodostępny. Nie oznaczało to jednak zaprzestania dalszych prac nad kolejnymi wersjami. Co więcej, już w planach jest wersja 2.0. Tymczasem powracamy do pierwszej aktualizacji Preview po tej premierze, podnoszącej numer wersji do 1.1. Wśród nowości m.in. integracja z Eksploratorem plików, uruchamianie Terminala przy starcie systemu, próbnik kolorów, zmiana nazw kart i wygodniejsze otwieranie paneli.

Otwórz w Windows Terminal

Możemy teraz kliknąć folder w Eksploratorze plików i wybrać "Otwórz w Windows Terminal" z menu kontekstwoego. Uruchomi to Terminal z domyślnym profilem w katalogu, który zaznaczyliśmy.

Windows Terminal 1.1

Uruchamianie przy starcie systemu

Dodano nowe ustawienie, które pozwala ustawić uruchamianie Windows Terminal wraz z systemem. Wystarczy ustawić startOnUserLogin na wartość true, by włączyć tę funkcjonalność.

Ustawienie grubości czcionki

Windows Terminal Preview obsługuje teraz ustawienie fontWeight, które akceptuje zestaw ciągów opisujących grubość ("wagę") fontów wraz z odpowiadającymi im wartościami numerycznymi.

Windows Terminal 1.1

Alt + kliknięcie, by otworzyć panel

Jeśli zwykliście otwierać profil z wysuwanego menu, możecie teraz kliknąć go z wciśniętym Alt. Sprawi to, że profil otworzy się w panelu z użyciem funkcji podziału auto, która dzieli aktywne okno lub panel po najdłuższej długości.

Windows Terminal 1.1

Próbnik kolorów

Możemy teraz zmienić kolor kart, klikając je prawym przyciskiem i wybierając "Kolor...". Otworzy to zakładkę z menu kolorów, gdzie możemy wybrać predefiniowany kolor lub rozwinąć menu i wybrać go przy pomocy próbnika, kodu hex lub pól RGB. Kolor każdej karty zostanie zachowany dla bieżącej sesji Terminala.

Windows Terminal 1.1

Zmiana nazwy karty

W tym samym menu kontekstowym, gdzie znajduje się próbnik kolorów, pojawiła się także opcja zmiany nazwy. Kliknięcie jej zamini nazwę karty w pole tekstowe, gdzie możemy wpisać własną nazwę dla tej sesji Terminala.

Windows Terminal 1.1

Kompaktowe rozmiary

Dzięki WinUI 2.4 został dodany nowy — kompaktowy — rozmiar kart jako opcja w ustawieniu globalnym "tabWidthMode": "compact". Każda nieaktywna karta zostanie skurczona do szerokości ikony, zostawiając więcej miejsca na wyświetlenie nazwy aktywnej karty.

Windows Terminal 1.1

Inne zmiany w tej wersji

W tej wersji dodano też nowe argumenty poleceń, opcję otwierania defaults.json za pomocą klawiatury i poprawki błędów. Pełna lista zmian wraz z linkami do dokumentacji znajduje się w artykule, do którego link znajdziecie poniżej.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://devblogs.microsoft.com/commandline/windows-terminal-preview-1-1-release/

Polecamy również w kategorii Oprogramowanie