Instalacja Windows Vista obok innych systemów

Instalacja Windows Vista obok innych systemów

 Dawid Długosz
Dawid Długosz
00:00
13.05.2007
37 komentarzy
79230 wyświetleń

Obecność kilku systemów operacyjnych na jednym komputerze to w dzisiejszych czasach nic dziwnego. Potrzebujemy kilku środowisk pracy z różnych powodów. W tym artykule postaramy się przedstawić, jak umieścić Windows Vista na dysku twardym komputera w obecności innych systemów Windows oraz podpowiemy jak rozwiązywać problemy związane z uruchamianiem wielu OS`ów na komputerze. Zapraszamy serdecznie do lektury.

Instalujemy Windows Vista jako drugi system

Pierwszą czynnością jaką wykonamy, będzie instalacja Windows Vista na komputerze, który pracuje już pod kontrolą starszego systemu operacyjnego Microsoftu. Musimy jednakże odpowiedzieć na pytanie jakie warunki musimy spełnić, aby wykonać tą operacje:

 • Musimy posiadać partycję na dysku twardym komputera, na której nie jest zainstalowany żaden system operacyjny. Mówiąc wprost musimy dysponować wolnym woluminem, lub przestrzenią, z której ewentualnie utworzymy partycję. W przeciwnym wypadku, gdy zechcemy zainstalować system na woluminie, na którym znajduje się OS to zostanie on zarchiwizowany i jego uruchomienie nie będzie już możliwe.
 • Partycja dla Windows Vista powinna mieć minimum 15 GB oraz być sformatowaną w systemie plików NTFS.

Następnie możemy przystąpić do procesu instalacji Windows Vista. Szersze omówienie tego zagadnienia odnajdziemy tutaj.

Rozruch wielu systemów operacyjnych

Windows Vista po ukończeniu procesu instalacji automatycznie dodaje do menedżera rozruchu starsze edycje Windows, tak aby po uruchomieniu komputera, użytkownik mógł zdecydować, które środowisko operacyjne uruchomić. Mechanizm ten opiera się na nowym rozwiązaniu nazwanym magazynem Danych Konfiguracji Rozruchu (Boot Configuration Data). Jest to nowy element systemu różniący się od dotychczas stosowanych metod w poprzednich edycjach okienek bazujących na pliku Boot.ini. Magazyn BCD znajduje się w folderze Boot na partycji aktywnej. W pliku są przechowywane wszystkie ustawienia związane z rozruchem.

Zobaczmy jak zmienić domyślny system operacyjny, który będzie ładowany po uruchomieniu komputera. W tym klikamy prawym przyciskiem myszy Komputer i z menu kontekstowego wybieramy polecenie Właściwości. W nowo otwartym module naciskamy Zaawansowane ustawienia systemu. Następnie w sekcji uruchamianie i odzyskiwanie klikamy przycisk Ustawienia. Możemy tutaj wybrać, z rozwijalnej listy, domyślnie uruchamiany system. Następnie ustalamy czas wyświetlania listy systemów operacyjnych. Podajemy go w sekundach. Zapisujemy zmiany naciskając kontrolkę OK.

Problemy z rozruchem wielu systemów operacyjnych

Odzyskiwanie menedżera rozruchu Windows Vista

Instalując Windows Vista powinniśmy to robić w obecności wcześniejszych edycji okienek. Siłą rzeczy jest to jednak nie zawsze możliwe. Czasami zachodzi potrzeba "dogrania" np. Windows XP. Co wtedy? Poniższe wskazówki pomogą rozwiązać problemy związane z menedżerem rozruchu Windows.

 • Wkładamy płytę instalacyjną Windows Vista do napędu optycznego i z niej uruchamiamy komputer. W module Instalowanie systemu Windows (Install Windows), klikamy Napraw komputer (Repair your computer).

 • Narzędzie wyszuka instalacje Windows, zostanie wyświetlone okno Opcje odzyskiwania systemu (System Recovery Options), należy skorzystać z kontrolki Dalej. Jeśli nie zostanie wykryta żadna instalacja, to załadujmy odpowiedni sterownik kontrolera dysków. W tym celu naciskamy Załaduj sterownik. W kolejnym kroku Narzędzie do naprawy systemu podczas uruchomienia (Startup Repair) Windows Vista sprawdzi z czym jest problem i spróbuje go samodzielnie rozwiązać. Po pomyślnie przeprowadzonej operacji naprawy zostaniemy poinformowani stosownym komunikatem.

 • Resetujemy komputer i sprawdzamy, czy możemy uruchomić system, jeśli nie, to powtarzamy kroki 1 i 2. Należy przejrzeć komunikaty i upewnić się, że wszystkie błędy zostały wyeliminowane.
 • Jeśli opcja autonaprawy nie powiedzie się, to uruchamiany menu Opcje odzyskiwania systemu, a następnie Wiersz polecenia i wpisujemy komendę x:\boot\bootsect.exe /NT60 All, gdzie x: jest literą przypisaną do napędu optycznego.

Dodawanie starszych systemów operacyjnych do menedżera rozruchu

Kiedy już uruchomimy Windows Vista to pozostaje kwestia dodania do menedżera rozruchu wpisów odpowiadających za ładowanie starszych wersji okienek. W tym celu wykorzystamy narzędzie z linii poleceń bcdedit.exe. Uruchamiamy Wiersz polecenia na prawach administracyjnych. Przechodzimy do menu Start/Wszystkie programy i klikamy na wyżej wymienionej pozycji prawym przyciskiem myszy i z menu kontekstowego wybieramy polecenie Uruchom jako administrator. Następnie wpisujemy następujące polecenia.

 • bcdedit.exe -create {ntldr} -d "Opis starszego systemu Windows". Opis starszego systemu Windows jest dowolnym tekstem określającym system operacyjny.
 • bcdedit.exe -set {ntldr} device partition=y: gdzie y: jest literą aktywnej partycji (zazwyczaj c:)
 • bcdedit.exe -set {ntldr} path \ntldr
 • Na końcu określamy kolejność wyświetlania w menedżerze rozruchu. Jeśli wpis ma odpowiadać za domyślnie uruchamiamy system operacyjny to wpisujemy: bcdedit.exe -displayorder {ntldr} -addfirst, jeśli zaś Windows Vista ma być ładowany w pierwszej kolejności to komenda ta jest następująca: bcdedit.exe -displayorder {ntldr} -addlast.

Usuwanie starszego systemu z menedżera rozruchu

Jeśli z jakiegoś powodu chcemy usunąć starsze okienka z menedżera rozruchu to zrobimy to wpisując w Wierszu polecenia bcdedit /delete {ntldr} /f.

Usuwanie Windows Vista z menedżera rozruchu

Natomiast usunięcie Windows Vista z menedżera rozruchu sprowadza się do wpisania w Wierszu polecenia komendy x:boot\bootsect.exe /nt52 ALL /force, gdzie x: jest literą przypisaną do napędu optycznego. Uwaga: wskazówka ta powinna być stosowana tylko wtedy, gdy na dysku posiadamy jeden system Windows Vista, lub nowszy.

Podsumowanie

Instalacja Windows Vista na komputerze pracującym pod kontrolą starszych okienek jest prostą czynnością. Mimo tego, iż mechanizmy rozruchu bazują na całkowicie nowych rozwiązaniach to system został wyposażony w funkcje, które pomogą rozwiązywać problemy, a niekiedy zrobi to prawie, że bez wkładu ze strony użytkownika.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Instalacja

Komentarze

 • Johny 12:05 14.05.2007

  Ja ma 6 systemów :) narazie bez Visty ale czemu nie...

 • szymekss 23:16 16.05.2007

  a jak zrobic aby na moim FS AMILO Pi 1505 (notebook) ktory juz ma zainstalowana VISTE dodatkowo zainstalwoac Xpeka? bo z tego co czytalem to trzeba bardzo kombinowac jakies sterowniki dogrywac z FDD itp.

 • Anathema 10:47 17.05.2007

  Zapraszam na forum Windows Vista. Ostatnio był taki temat ;)

 • patryk1412 09:40 20.05.2007

  Mam pytanie do autora artykułu. Jak po operacji uruchamiania automatycznie Windows Vista uruchomić XP?

 • Anathema 10:06 20.05.2007

  @patryk1412 Jaśniej prosiłbym, gdyż nie do końca zrozumiałem ;)

 • zenus17 11:03 20.05.2007

  to co tu piszą to trochę okłamane bo ja zainstalowałem Viste jako drugi system bez żadnych problemów i przy okazji sformatowałem partycje przecież przy instalacji jest bardzo dobry menadżer partycji ale po zainstalowaniu wkurzał mnie tylko boot loader nie mogłem go skonfigurowac

 • Anathema 11:49 20.05.2007

  @zenus17 Co niby jest okłamane? Hmm... Instalując Vista jako drugi system, to wszystko jest ok, ale spróbuj odwrotnie, to jest najpierw Vista, a potem XP, problemy się zaczną ;) Oczywiście rozwiążemy je według porad z tego artykułu :]

 • ktoś 13:25 21.05.2007

  to najlepszy windows

 • luki1528 16:32 24.05.2007

  ja mam 2 systemy w tym viste i xpeka

 • mister 21:32 26.05.2007

  Ja kupilem wlasnie nowy komputer z zainstalowanym wondows vista.Po dwoch dniach przestal pracowac.Obraz jest czarny z napisem:missing operating system"Czy moze mi ktos doradzic jak to naprawic?Juz sam probowalem na nowo zainstalowac viste,ale nic nie dziala.Po wlozeniu cd i klikaniu na na F4 setup,nic sie nie zmienia na ekranie.dziekuje z gory.

 • Anathema 12:47 27.05.2007

  Zapraszam na forum Windows Vista, gdzie zapewne postaramy się rozwiązać twój problem ;)

 • mister 19:04 27.05.2007

  Anathema dziekuje, tylko,ze nie mozna sie tu zalogowac.Czy zawsze macie tam taki balagan?

 • Anathema 23:18 27.05.2007

  Jeśli masz konto u nas, to skorzystaj z opcji Odzyskiwania hasła, bo żeśmy sobie forum nowe urządzili :D

 • Maxioo 17:35 12.06.2007

  Jak wkladam plytke instalacyjna visty to nie ma u mnie opcji "napraw komputer" :(

 • Maxioo 22:39 12.06.2007

  P.s. Na pytce jest napisane ze to upgrade (od Modus linka) ma to jakies znaczenie?

 • Jony 22:38 25.08.2007

  szukam partyci do visty ma Ktos ??? (: szukam jesz dlugo :/

 • marcin 01:10 04.11.2007

  Mam pytanko do autora : otóż Mam laptopa Toshibe i dostałe płyte razem z vistą i sterownikami :) wszystko jest ok ale kiedy instalowałem system tak jak jest napisane to okazało sie ze mój system ( VISTA ) nie mam wyboru partycji !!! jest jakiś " SUWAK " i nim steruje wielkość w GB. jaka dam na Viste !! a reszta jest formatowana .!! I co teraz ?? prosze o odp . dziekuje

 • Dawid Długosz 00:51 05.11.2007

  @marcin: Płytkę masz spraparowaną przez producenta laptopa, tak więc określasz po prostu rozmiar partycji systemowej, zaś pozostała część tworzy partycję na dane (na przykład). Tak to wygląda i niewiele zdziałasz z tym fantem ;-)

 • michal 16:48 25.11.2007

  Czy ktoś probował doinstalowac Viste 64bit obok XP 32bit?

 • Dawid Długosz 10:03 30.11.2007

  @michal: Postępujemy analogicznie jak w przypadku Visty x86 - wszystko to masz opisane w tym artykule. To nie ma różnicy czy Vista jest 32 bit lub x64.

 • karol 09:57 13.01.2008

  Mam gateway MT6223b. orginalny system był vista. przeinstalowałem z powodu braku sterownikow do napędu. gdy przeinstalowałem nie było sterowników do kart dźwiękowej. Czy ktoś potrafi mi pomóc?. prosze pisać na GG:9636013, e-mail:karolbaczynski@op.pl Dziękuje

 • młody 16:50 27.01.2008

  gdy zainsataluje viste na partycji na której jest kilka plików np z muzyką to czy one mi się nie usunął?

 • Dawid Długosz 19:14 27.01.2008

  @młody: Oczywiście nie o ile nie sformatujesz tej partycji podczas instalacji ;-)

 • michal 12:21 28.03.2008

  no dobra ja mam wista biz. i jak mam dograć xp. wszędzie piszą tylko xp.do wista.???????

 • piotrrz 17:51 07.04.2008

  @michal i inni którzy mają problemy: Jak masz kilka partycji i na kompie już jest np Vista a chcesz mieć XP i Viste, to nie musisz instalować od nowa całości, tylko zainstaluj XP np na partycji D: (ja tak mam zainstalowane) normalnie (Vista jest już zainstalowana). Potem tylko XP będzie startował, więc użyj porady powyżej (z tego posta): 1. uruchamiany Wiersz polecenia w Windows XP (start - Uruchom - cmd) i wpisujemy komendę x:\boot\bootsect.exe /NT60 All, gdzie x: jest literą przypisaną do napędu optycznego, w którym jest płyta Visty. 2. Nie zapomnij zgrać na partycję gdzie masz XP pliku ntldr (jest na płycie XP w katalogu i386). Skopiuj go na dysk na partycję od XP. 3. Później postępuj tak jak od miejsca: "Dodawanie starszych systemów operacyjnych do menedżera rozruchu" aby na Vista odpalić wiersz poleceń w trybie admina wpisz po rozwinięciu Start "cmd" i na wpisie który się pojawi prawym i "uruchom jako administrator" 4. Ja przy wpisie: "bcdedit.exe -set {ntldr} device partition=y:" jako "y "wpisałem literkę gdzie właśnie zainstalowałem XP, czyli "d" Mam nadzieję, że dokładnie wyjaśniłem. Cała operacja trwała u mnie 5 minut, wliczając w to kombinowanie i szukanie płytki od XP ;-)

 • rafi 18:33 24.04.2008

  mam hp compaq 6710s i mam na nim orginalnie viste, nie jestem z niej zadowolony i chce zainstalowac xp, i tu sa schody bo wkładam płytke uruchamia sie z płytki do pewnego momentu i staje wyskakuje niebieski ekran z błedem i na tym sie konczy dajcie jakies wskazówki na rafal860117@wp.pl dzieki

 • Dawid 13:04 28.04.2008

  A co zrobić jeżeli się nie ma płyty vista? Mam notebooka na ktorym jest juz zainstalowana vista wersja z usa na partycji podstawowej 140gb. Partycja d ma 10 gb i jest tam odzyskiwanie. Chce dograc XP - moge zmienic rozmiar partycji c i wygospodarować miejsce na kolejna partycje pod xp, ale co pozniej? Do komputera sprzedawca nie dołączal zadnej płyty...

 • Zuter 10:45 11.05.2008

  Niebieskie ekrany są zazwyczaj błędem RAMu. U mnie problem ten pojawia się podczas instalacji Windows Vista Ultimate 64 bit, jednak podczas instalacji Windows Vista Home Premium 32 bit już nie. Ponadto najlepszym wg mnie systemem, gdzie bezproblemowo działają wszystkie aplikacje i sterowniki jest oczywiście Windows XP Professional. Co do instalowania obu systemow na jednym kompie, to trzeba postępować zgodnie z instrukcją: 1. Dysk podzielić na conajmniej dwie partycje. 2. Partycję na której chcemy zainstalować pierwszy system musimy koniecznie ustawić jako partycję aktywną 3. Rozpoczynamy instalację systemu (system instalujemy na partycji aktywnej) 4. Ustawiamy nasza 2 partycję jako aktywną, 5. Instalujemy kolejny system operacyjny na nowej aktywnej partycji Używamy w zależności od tego który system chcemy uruchomiś jednej lub 2 partycji (ustawiamy ją na aktywną). Prostszym sposobem jest tak zwany boot manager, który musi zostać zainstalowany na partycji trzeciej ustawionej jako aktywna. Musi być mała (wielkości conajmniej 1,5 raza większej od wielkości plików programu). Zazwyczaj 1024 mb (1gb) wystarczy. Jednak to nie koniec. Partycja musi być formatu FAT (FAT16 nie FAT32). Jest to o tyle istotne, że FAT (16) jest rodzimą partycją systemów 16 bitowych takich jak np. DOS. Po zainstalowaniu i skonfigurowaniu BootManagera możemy w łatwy sposob dzieki ladnemu menu wybierać system operacyjny. Pozdrawiam Zuter.

 • Zuter 10:56 11.05.2008

  Jak kolega zauważył można też wykorzystać boot managera wbudowanego w windows xp - jednak odradzam kożystanie z tego programu, ponieważ wymaga aby partycja z systemem windows xp byla ustawiona trwale jako partycja aktywna. co moze czasami powodowac bledy w srodowisku windows vista. Musimy pamietac ze windows vista musi niestety podczas instalacji skopiowac pliki systemowe na tak zwane WOLUMINIUM SYSTEMOWE znajdujace się domyslnie na dysku oznaczonym 0 (ZERO). Jest to na tyle uciążliwe, że kiedy mamy dwa dyski fizyczne (nie partycje) vista musi byc na dysku numer 0 nie na 1 (bo inaczej nie rozpocznie kopiowania plikow). Rozwiazaniem wowczas najprostrzym jest chwilowe odlaczenie dysku zero (w przypadku instalacji na dysku 1). Bios automatycznie wykryje zmiane i przypisane zostanie nowe oznaczenia dyskow stare 1 stanie sie nowym 0. Mam nadzieje ze pomoglem

 • Jaro 19:43 07.09.2008

  <p>co zrobić odinstalować wiste i wgrać normalnego windowsa czy można zostawić wiste bo nowe gry słyszałem chodzą tylko na wiście a stare gry nie chcą chodzić na wiście czy to prawda</p>

 • szymek 21:59 08.09.2008

  <p>Witam</p> <p> </p> <p>Mam taki problem... Otoz moja dziewczyna ma laptopa hp, niestety mial on viste i standardowo plytki do tego laptopa nie ma... Po wielkich trudach zainstalowal xp black edition :) jednak niestety gryzie sie on z internetem sferii. pomimo innych sterownikow ktore intsalowalem pod xp to chodzi jak by chcial a nie mogl. Na viscie tego problemu nie bylo. Teraz mam taki problem na dycku c mam xp a na d mam viste tyle ze ukryta. Chyba za duzo pilem robiac tego laptopa bo szczerze to nawet nie wiem jak to zrobilem :P Pomozcie mi jak wgrac na nowo viste. i sformatowac xp. Wystarczt wsadzic plytke xp??</p>

 • esetex 13:38 29.11.2008

  <p>"miałem podobny problem" lepiej nie pytaj jak to sie skączyło........</p> <p> </p>

 • jaaa 19:30 01.01.2009

  Najpierw zainstalowalem xp pozneij viste... i kiedy komputer sie uruchamia to odrazu vista sie wlancza co mam zrobic ??

 • ipkis 09:56 08.01.2009

  <p>skompiluj systemy by jeden wybrany sie uruchamial :)</p>

 • XP na Viste 21:11 07.03.2009

  Mam zainstalowanego Windows XP i chcem zainstalować Windows vista. Mam dysk C 100 GB i E 140 GB. Na C mam Xp a na E ważne pliki. a wolnego 170 GB, nie chce sracić żadnych danych więc prosze o pomoc jak uruchomić instalator Visty i nie stracić danych.

 • duuuuuuuuupaaaaaaaaaaaaaaaaa 16:11 24.08.2009

  <p>po 1 nie uzywajcie tutaj slowa skompiluj .</p>

 • Mario 18:28 17.12.2009

  [url=http://support.microsoft.com/kb/919529]http://support.microsoft.com/kb/919529[/url]

Skomentuj

Autor