Instalacja Windows Vista

Instalacja Windows Vista

Autor: Dawid Długosz

Opublikowano: 5/7/2007, 12:00 AM

Liczba odsłon: 70637

Z procesem instalacji prędzej, lub później, każdy użytkownik komputera musi się w końcu spotkać. Zapraszamy serdecznie do lektury artykułów poświęconych temu zagadnieniu. Dowiemy się jak zainstalować Windows Vista na nowym komputerze. Zobaczymy jak przeprowadza się uaktualnienie systemu oraz jakie korzyści z tego wynikają. Nauczymy się także umieszczać Windows Vista na komputerze pracującym pod kontrolą starszych okienek. Poznamy także narzędzie Doradca uaktualnienia systemu Windows Vista, które pomoże w wyborze odpowiedniej edycji systemu do naszych potrzeb, a także podpowie, jakie możemy mieć ewentualne komplikacje przy przesiadce na nowe okienka. Mamy nadzieję, iż doświadczenie, jakie zdobędziemy razem, pozwoli wam uniknąć problemów związanych z tym zagadnieniem. Pierwszy artykuł poświęcany tak zwanej "czystej" instalacji.

Instalacja Windows na nowym komputerze jeszcze nigdy nie była taka prosta. Element ten został całkowicie przebudowany. Microsoft postawił na graficzne środowisko i z pewnością jest to duży krok w kierunku mniej doświadczonych użytkowników. Zapraszamy do lektury poniższego artykułu, w którym przedstawimy dokładnie meandry "stawiania" Windows Vista na nowym komputerze. Omówimy dokładnie, krok po kroku, proces czystej instalacji, dowiemy się jak utworzyć partycje na dysku twardym oraz opiszemy jak przeprowadzić wstępną konfigurację nowo zainstalowanego systemu operacyjnego.

Wymagania instalacyjne:

  • Komputer z procesorem klasy 800 MHz (zalecany 1 GHz, jedno- lub wielo-rdzeniowy); rodzina Intel Pentium/Celeron, lub AMD Athlon/Duron, lub kompatybilny
  • 512 MB RAM, lub więcej
  • 15 GB wolnej przestrzeni dyskowej
  • Karta graficzna zgodna ze sterownikami Windows Display Driver Model (WDDM), wykorzystywanymi w Windows Vista
  • Napęd DVD

Szczegółowe omówienie wymagań sprzętowych odnajdziemy w tym artykule. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy komputer jest przygotowany do pracy pod kontrolą Windows Vista to skorzystajmy z darmowego narzędzia Doradca uaktualnienia systemu Windows Vista.

Uruchamiamy komputer, wkładamy do napędu nośnik z systemem i uruchamiamy instalatora naciskając dowolny klawisz. Pamiętajmy, iż musimy odpowiednio ustawić sekwencję rozruchu w BIOSie w ten sposób, aby uruchamiał komputer z płyty CD. W tym celu podczas ekranu POST naciskamy F1, lub DEL na klawiaturze. Odszukujemy odpowiednią funkcję, np. First Boot Device i wartość jej ustalamy na CD-ROM/DVD-ROM.

System załaduje następnie potrzebne pliki do pamięci, po chwili zobaczymy moduł Instalowanie systemu Windows. Od razu rzuca się w oczy zmiana w stosunku do wcześniejszych edycji okienek. Proces instalacji od początku przybiera bardzo przejrzystą formę. Nie będziemy musieli poruszać się po niewygodnym trybie tekstowym. Instalacja jest podzielona na dwa etapy.

Zbieranie informacji

Wstępnie wybieramy język systemu operacyjnego, opcje regionalne oraz metodę wprowadzania. Następnie klikamy przycisk Dalej. W kolejnym module naciskamy kontrolkę Zainstaluj teraz. Wciskając klawisz O otworzymy pomoc techniczną, w której odnajdziemy omówienie instalacji.

Następnie musimy podać klucz produktu. Wpisujemy dwudziesto pięcioznakowy identyfikator, który odnajdziemy na opakowaniu, lub naklejce na komputerze. Krok ten jednakże jest opcjonalny. Jeśli nie chcemy wpisywać klucza produktu, który jest wymagany tylko do aktywacji systemu, to naciskamy przycisk Dalej. System zapyta Czy chcesz teraz wprowadzić klucz produktu? Klikamy przycisk Nie. W takim wypadku musimy wybrać edycję Windows Vista, którą zakupiliśmy. Naciskamy nazwę odpowiedniego wydania, zaznaczamy Edycja kupionego systemu Windows została wybrana. Klikamy ponownie Dalej. Następnie musimy zaakceptować postanowienia licencyjne. Zaznaczamy odpowiednie pole i przechodzimy do kolejnego kroku. Wybieramy rodzaj instalacji. Naciskamy Niestandardowa (zaawansowane). W kolejnym kroku przygotujemy dysk twardy pod instalację Windows.

Partycjonowanie dysku

Także ten element instalacji przybrał całkowicie graficzny moduł pracy. W starszych edycjach Windows musieliśmy czynność tą wykonywać w trybie tekstowym, który jest mało wygodny. W oknie Gdzie chcesz zainstalować system Windows? klikamy Opcje dysku (zaawansowane), aby rozwinąć menu z dodatkowymi opcjami. Zobaczmy jak stworzyć partycję na niesformatowanym dysku twardym. Jeśli w module nie widzimy żadnych napędów, to znaczy, że musimy podać odpowiedni sterownik do kontrolera pamięci masowych. Umieszczamy dyskietkę, lub inny nośnik, na którym jest odpowiedni driver, w komputerze. Naciskamy przycisk Załaduj sterownik (lub literę Z na klawiaturze). Instalator załaduje odpowiednie oprogramowanie i po chwili wyświetli się lista napędów, jeśli jednak tak się nie stanie, to korzystamy z kontrolki Odśwież. Wybieramy dysk twardy, który chcemy podzielić. Klikamy Nowy i podajemy rozmiar w megabajtach dla tworzonej partycji. Zatwierdzamy poprzez Zastosuj. Następnie naciskamy Formatuj, aby przygotować wolumin do instalacji. W module tym oczywiście także możemy usuwać partycje oraz je rozszerzać. Pamiętajmy, że Windows Vista możemy instalować tylko na partycjach posiadających system plików NTFS.

Więcej opcji oferuje narzędzie dostępne z linii poleceń, które uruchomimy naciskając klawisze SHIFT + F10, a następnie wydając polecenie diskpart. Szczegółowe omówienie programu odnajdziemy tutaj.

Instalowanie systemu Windows

Po ukończeniu procesu zbierania informacji możemy wygodnie usiąść i zaparzyć sobie kawę. Instalacja potrwa około dwudziestu minut (w zależności od posiadanego sprzętu). Przy tym nie wymagana jest jakakolwiek ingerencja ze strony użytkownika. Windows najpierw skopiuje pliki na dysk twardy, następnie zostaną one rozpakowane. Później instalowane są funkcje oraz aktualizacje, jeżeli takowe zostały wybrane. Instalator zresetuje kilka razy komputer podczas tego procesu.

Pierwsze uruchomienie systemu Windows

Po ukończeniu instalacji Windows zostanie po raz pierwszy uruchomiony i będziemy mogli przeprowadzić wstępną konfiguraję systemu.

Konfigurowanie systemu Windows

Przy pierwszym uruchomieniu systemu Windows zostaniemy poproszeni o skonfigurowanie podstawowych ustawień komputera. Podajemy nazwę konta oraz hasło i klikamy Dalej. Następnie wpisujemy nazwę komputera oraz wybieramy tapetę. W kolejnym kroku konfigurujemy opcje dotyczące bezpieczeństwa w systemie. Zaznaczamy Użyj ustawień zalecanych. Wybieramy strefę czasową, a także ustawiamy czas oraz datę i klikamy kontrolkę Dalej. Jeśli Windows odnalazł połączenie sieciowe to wybieramy dodatkowo lokalizację komputera. Po zakończeniu procesu konfiguracji klikamy przycisk Rozpocznij. System następnie przeprowadzi test wydajności komputera. Po jego zakończeniu Windows jest gotowy do pracy.

Podsumowanie

Zmiany, które zostały wprowadzone do procesu instalacji Windows są doprawdy przełomowe. Graficzny interfejs użytkownika, usprawnienie procesu, szybkość instalacji. To tylko niektóre elementy, które sprawiają, że jest to czynność przyjemna oraz nieabsorbująca dla użytkownika. Programiści przebudowali tak ten element systemu, aby każdy mógł sobie bez problemu poradzić z instalacją Windows Vista.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia