Ile RAM-u można jeszcze dołożyć? Sprawdzamy w Windows 10

Ile RAM-u można jeszcze dołożyć? Sprawdzamy w Windows 10

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
12:00
27.12.2018
4 komentarze
2070 wyświetleń

Prawie każdy chciałby, by jego komputer działał szybciej. Można to osiągnąć, wyłączając zbędne aplikacje działające w tle czy nawet formatując dysk i wgrywając system na nowo. Jest jednak pewna granica, za którą nie ma zmiłuj. To granica sprzętu, z którego wycisnąć można tylko tyle, ile jest fizycznie możliwe. Ale na szczęście w wielu przypadkach możemy sobie dołożyć więcej pamięci. Jeśli chodzi o RAM, zwykle ściągamy pokrywę komputera, żeby sprawdzić, ile zostało nam wolnych gniazd. W gniazda te możemy włożyć dodatkowe kości pamięci i nie trzeba przy tym usuwać tych już zainstalowanych. Nie musimy jednak tego robić - Windows 10 sam powie nam, ile mamy pamięci, jakiego typu i - co najważniejsze - ile wolnych gniazd nam pozostało.

Do w miarę wygodnego korzystania z systemu operacyjnego, przeglądarki internetowej, aplikacji biurowych i gier wystarczy nam zwykle 4-8 GB pamięci RAM. Gdy jednak chcemy, by nie przycinało nam przy graniu, edytowaniu filmów i korzystaniu z wielu aplikacji jednocześnie, warto zastanowić się nad dołożeniem dodatkowej pamięci. Najpierw musimy jednak sprawdzić, jaką pamięć już posiadamy, jaki jest jej typ, jaka jest jej szybkość (podana w megahercach) i czy mamy wolne gniazda. O tym wszystkim powie nam Menedżer zadań w Windows 10.

 1. Otwieramy Menedżer zadań. Można to zrobić na wiele sposobów, ale wybierzemy najszybszy. Klikamy prawym przyciskiem myszy pusty obszar na pasku zadań i z wysuniętego menu wybieramy Menedżer zadań.
 2. Ile mamy pamięci RAM?

 3. Jeśli otworzy się zminiaturyzowane okno Menedżera zadań (jak na grafice poniżej), klikamy Więcej szczegółów.
 4. Ile mamy pamięci RAM?

 5. W oknie Menedżera przechodzimy na zakładkę Wydajność.
 6. Ile mamy pamięci RAM?

 7. Mamy tu wszystkie potrzebne informacje. W prawym górnym rogu widzimy rozmiar (8,0 GB) i typ (DDR3) zainstalowanej pamięci. W prawym dolnym rogu podane są tymczasem: Szybkość (1333 Mhz), Użyte gniazda (2 z 4) i Współczynnik postaci (DIMM).
 8. W naszym przypadku mamy zatem jeszcze dwa wolne gniazda, do których możemy włożyć nowe kości.

Pamiętajmy, że przy zakupie nowych kości powinniśmy zważać na typ pamięci (DDR) i jej szybkość (w MHz) - nowe kości powinny mieć takie same właściwości, jednak rozmiar (w GB) może być już inny.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło:

Polecamy również w kategorii Zarządzanie sprzętem

Komentarze

 • rammm 12:13 02.01.2019

  W moim przypadku pokazuje: użyte gniazda 1 z 4. Rzeczywiście mam tylko dwa gniazda :)

 • MCP 14:55 07.01.2019

  Cześć laptopów ma tylko 2 gniazda wiec przy maksymalnym osadzeniu zawsze będą 2 z 4 :))

 • wda 09:47 25.01.2019

  2 z 2

 • Insane 16:10 06.02.2019

  Ile RAM-u można jeszcze dołożyć? Sprawdzamy w Windows 10 - taki jest tytuł, a gdzie odpowiedź ??! Nie tylko Windows 10 o tym decyduje, ale przede wszystkim sprzęt..

Skomentuj

Autor