ITechDay 2016 - relacja z konferencji

ITechDay 2016 - relacja z konferencji

Autor: M. Miciński / D. Więcławek

Opublikowano: 3/8/2016, 12:00 AM

Liczba odsłon: 3341

Zapis relacji na żywo dostępny jest na stronie Relacja na żywo z konferencji ITechDay 2016 w Warszawie.

ITechDay 2016 była konferencją, poświęconą zagadnieniom z obszaru technologii Microsoft w tematyce kopii zapasowych, odzyskiwaniu po awarii oraz ochronie danych. Spotkanie odbyło się w Warszawie. Najlepsi prelegenci z bogatym doświadczeniem praktycznym, poprowadzili sesje pokazujące w prosty sposób, jak uchronić się przed przykrą utratą danych prywatnych, jak i firmowych.

Na konferencji w Warszawie stawili się redaktorzy CentrumXP.pl – Mateusz Miciński oraz Damian Więcławek.

Dotarcie do Warszawy obyło się bez problemów i o równej 8:00 weszliśmy do budynku firmy Microsoft Polska, gdzie — obdarowani upominkami – zmierzyliśmy ku sali konferencyjnej. Jedną z nowości, która nas zaskoczyła, była relacja online przez transmisję wideo. Choć spowodowało to lekkie opóźnienie, to Paweł Pławiak po szybkim powitaniu uczestników zaprosił na pierwszy wykład. Rozpoczęcie pierwszej części konferencji poprowadzili Klaudiusz Zagański oraz Robert Sepeta. Podczas całej pierwszej części ukazano raport, w którym przeprowadzono badanie rynku i sprawdzono, jakie jest obecne zapotrzebowanie na miejsca pamięciowe oraz jakie rozwiązania byłyby najlepsze. Taki raport przedstawił możliwości szukania alternatyw dla nowych miejsc przechowywania danych. Następnie przedstawione zostały zagrożenia dotyczące pamięci USB oraz sposoby na zapobieganie utracie danych, poprzez zwiększenie ich bezpieczeństwa. Po krótkiej przerwie, Marcin Ostrowski rozpoczął wykład, gdzie podczas swojego godzinnego przemówienia, opowiadał o sposobach backup’u, prezentując mechanizmy automatyzacji dla różnych rodzajów kopii zapasowych. Marcin przedstawił na samym początku usługę kopii zapasowej w Windows Server 2012 R2, a następnie instalację backup’ów, ich konfigurację oraz wykonywanie kopii zapasowej – wszystko to w formie prezentacji praktycznej. Cały wykład był przerywany wieloma pytaniami, na które padały odpowiedzi w sposób ustny bądź w formie pokazu praktycznego.

Pierwszą sesją, swojego dwuczęściowego wykładu w kolejnej części konferencji zaprezentował Mariusz Rybusiński z firmy Veeam. Przedstawiona została oferta kompleksowych rozwiązań backu’owych, zapewniająca dostępność na poziomie 24 godzin na dobę, 7 dni w tygodniu, 356 dni w roku. Mariusza nie opuszczało poczucie humoru. Na wiele pytań od uczestników typu „co w przypadku, gdyby…” odpowiadał, że „przez przypadek” - zrobił coś z komputerem i może zaprezentować praktyczne rozwiązanie tego problemu. Podzielił się z nami ciekawostkami typu „indiańska zasada bezpieczeństwa kopii zapasowej wymaga posiadania trzech kopii backup’u na co najmniej dwóch nośnikach”, a także zaprezentował działanie maszyny wirtualnej, która po usunięciu działała już w przeciągu kilku sekund. Jak to możliwe by plik obrazu maszyny działał w kilka sekund? Otóż Mariusz na swoim laptopie pokazał, że tak naprawdę uruchamiany jest obraz kopii zapasowej, a dopiero w tle przesyłane są dane do naszego komputera, co pozwala jednocześnie na pracę z naszymi danymi.

Po przedłużonej o parę minut sesji, każdy z uczestników został zaproszony na przerwę, gdzie na każdego czekał wykwintny obiad. Do wyboru było naprawdę kilkanaście świetnych pizz, z których każdy miał możliwość brania po kilka kawałków na talerzyk, do ręki czy papierowego kartonu. Podczas swojej drugiej sesji, Mariusz zaprezentował działanie kopii zapasowej Veeam, tym razem w postaci bardziej przyjaznej dla zwykłego uczestnika, opowiadając jak w prosty sposób zrobić backup naszego prywatnego lub służbowego komputera. Jego prezentacje trwały w sumie półtorej godziny i tak naprawdę zabrakło czasu, aby pokazać wszystkie rozwiązania backup’u z Veeam.

Przedostatnią sesję konferencji ITechDay poprowadził Mariusz Kędziora, znany autor bloga ewangelista.it, który zmienił stanowisko pracy w firmie Microsoft i jako Technical Account Manager prezentował korzystanie z dysku OneDrive w swoim prywatnym życiu. Przykładem użytym przez Mariusza, było automatyczne zapisywanie zdjęć z telefonu z Windows Phone na dysku OneDrive — jako przykład zautomatyzowanego narzędzia do kopii zapasowych osobistych plików — przy okazji pokazując swój prywatny folder ze zdjęciami wszystkim uczestnikom na Sali oraz Office Lens i OneNote także wykonane w formie prezentacji osobistych plików. Mariusz fotografuje wszystko za pomocą Office Lens i dzięki temu, nieważne gdzie się znajduje, uruchamia OneNote, wpisuje dany fragment tego, czego szuka i po sekundzie ma już potrzebne informacje.

Na zakończenie Andrzej Kokociński poruszył tematy związane stricte z użyciem System Center do wykonywania kopii zapasowych, omówił narzędzia wspomagające te zadania oraz opowiedział między innymi o synchronizacji naszych danych z danymi znajdującymi się na serwerze.

Ostatnia sesja zakończyła się kilka minut po 15:30. Na zakończenie konferencji odbyło się jeszcze losowanie nagród i dla każdego uczestnika przewidziana była nagroda. Nagrody na konferencji były przeróżne, poczynając od parasolki, a kończąc na zabezpieczonej pamięci USB. Podczas całej konferencji mogliśmy z bliska zobaczyć wiele urządzeń Microsoftu. Warto było przyjechać i choć tematyka nie była zróżnicowana, to dowiedzieliśmy się wielu nowych informacji, które trudno znaleźć w Internecie. Skupiono się na rozwiązaniach nie tylko przedsiębiorczych, ale także takich, z których zwykły użytkownik mógłby skorzystać.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia