IE jako obywatel drugiej kategorii w Windows 10

IE jako obywatel drugiej kategorii w Windows 10

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
15:56
07.04.2015
2133 wyświetlenia

Microsoft jest bardzo dumny ze swojej nieukończonej jeszcze przeglądarki Project Spartan - tak bardzo, że planuje ukryć Internet Explorera przed oczami użytkowników Windows 10. Nowy system zostanie dostarczany z dwiema przeglądarkami, tym niemniej plany firmy wskazują, że faworyt może być tylko jeden.

Microsoft planuje zachować dostępność IE ze względu na wsteczną kompatybilność. Jest to przede wszystkim ukłon dla firm, które działają na starszego typu aplikacjach webowych. Również zwykli użytkownicy i deweloperzy zyskają dostęp do natywnego środowiska IE, jeżeli będą mieli powód, by z niego korzystać. IE11 będzie ostatnią wersją przeglądarki, otrzymując standardowe aktualizacje do 8 stycznia 2018 r., natomiast rozszerzone wsparcie zakończy się 10 stycznia 2023 r.

Tak, Internet Explorer nie zostanie jeszcze uśmiercony, przy czym Microsoft nie zamierza ułatwić użytkownikom jego znalezienia. Jak przeczytamy na oficjalnym profilu IE Dev Chat na Twitterze, IE11 w Windows 10 "nie będzie przypięty do paska zadań, ani [menu] Start. Będzie można go odnaleźć w Akcesoriach Windows." Współistnienie dwóch różnych, natywnych aplikacji Windows w jednym systemie nie jest bynajmniej czymś nowym. Tak w Windows 8/8.1, jak i Windows 10 istniały i istnieją narzędzia o identycznej funkcjonalności, działające w trybach klasycznym i Modern/Metro. Takich zestawień wśród akcesoriów znajdziemy całkiem sporo - od Ustawień i Panelu sterowania po Rejestrator dźwięku.

Wiemy już, że Microsoft stara się odsunąć IE na boczny tor, promując jednocześnie całkiem nowego Spartana. Jak przekłada się to na inne systemy? Tu niestety nie mamy dobrych wieści. Firma ogłosiła na Twitterze, że (przynajmniej w najbliższym czasie) nie planuje wydania Spartana na Windows 7. Użytkownicy tego systemu, by móc skorzystać z nowej przeglądarki, będą musieli dokonać bezpłatnego upgrade'u do Windows 10.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://windowsitpro.com/windows-10/internet-explorer-second-class-citizen-windows-10

Polecamy również w kategorii Internet Explorer