HoloLens będzie potrafił przekazywać emocje?

HoloLens będzie potrafił przekazywać emocje?

 Piotr Maciejko
Piotr Maciejko
18:30
03.05.2015
1 komentarz
1721 wyświetlenie

Microsoft otrzymał patent na okulary lub inny typ urządzenia montowanego na głowie, które jest w stanie interpretować ludzką postawę, mimikę oraz uczucia. Wniosek został złożony w 2012 roku, zaś informacja o jego pozytywnym rozpatrzeniu dotarła do koncernu kilka dni temu – 28 kwietnia.

Patent dotyczy technologii ubieralnej, która posiada umiejętności odczytywania ludzkich emocji i przekazywania informacji o nich. Całość ma opierać się na algorytmie sztucznej inteligencji, który będzie analizował mimikę, postawę, zachowanie oraz tonację głosu i przypisywał je do konkretnych typów zachowań. W praktyce, urządzenie będzie porównywać analizę człowieka z zawartością bazy danych i na tej podstawie interpretować uczucia. Jest to dość ogólny opis, jednak można go odnieść do nowatorskiego urządzenia, jakim są HoloLens.

HoloLens

Świat jeszcze nie zdążył ochłonąć po tegorocznej konferencji BUILD, a Microsoft już planuje nas zachwycić kolejnym rewolucyjnym wynalazkiem. Prawidłowy odczyt większości ludzkich emocji byłby przełomem w sztucznej inteligencji. Rozwiązanie umożliwiałoby stosowanie robotów na polu walki, bez ryzyka postrzelenia lub eliminacji jednostki niezaangażowanej w konflikt. Urządzenie znalazłoby również obszerne zastosowanie w medycynie, obsłudze klienta, urzędach, itd.

Czy Microsoft podoła tak ambitnemu projektowi? Koncern posiada już doświadczenie związane z podobnymi przedsięwzięciami. Za przykład może posłużyć szalik, który rozpoznawał nastrój człowieka korzystając z jego aktualnych danych biometrycznych. Microsoft udostępnił również publiczne API, które zawiera zestaw funkcji pozwalających na rozpoznawanie twarzy, płci, a nawet wieku analizowanego obiektu.

Informacje dotyczące uzyskanego przez koncern patentu napawają optymizmem. Microsoft z pewnością posiada wystarczający potencjał, aby zrealizować tak ambitne plany.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: http://www.neowin.net/news/microsofts-hololens-could-tell-if-people-are-angry-or-excited

Polecamy również w kategorii HoloLens

Komentarze

  • hux 19:22 03.05.2015

    Nowy wspaniały świat

Skomentuj

Autor