Copilot to jeden z czołowych tematów na konferencji deweloperskiej Microsoft Build 2025. Widać tu wyraźnie rysowanie się nowego trendu, jakim jest podejście multi-agent. Zaprezentowano orkiestrację wielu agentów AI, dzięki którym mogą one pracować w drużynie oraz dzielić się danymi i obowiązkami. Przedstawiono także nowe formy ochrony i zarządzania agentami w Microsoft 365.
Orkiestracja wielu agentów w Copilot Studio
Jak podaje Microsoft, już 230 tysięcy ogranizacji - w tym 90% firm z listy Fortune 500 - korzysta z Copilot Studio, aby tworzyć i personalizować agenty. Według prognoz w 2028 roku działać będzie 1,3 miliarda agentów AI. Wiele z nich będzie ze sobą współpracować, co jest już od jakiegoś czasu możliwe dzięki nowym protokołom i usługom.
Orkiestracja wielu agentów (multi-agent orchestration) to nowa funkcjonalność Microsoft Copilot Studio, która umożliwia agentom wymienianie się danymi, współpracę przy zadaniach oraz dzielenie się zadaniami w zależności od umiejętności i doświadczenia poszczególnych agentów. Przykładowo w procesie onboardingu nowego pracownika współpracować mogą agenty AI wyspecjalizowane w HR, IT i marketingu. Ta funkcjonalność jest już dostępna w publicznej wersji zapoznawczej.
Microsoft ogłosił również, że teraz możemy wprowadzać do Copilot Studio własne modele ("bring your own models") z integracją modeli Azure AI Foundry dla promptów i generatywnych odpowiedzi. Oznacza to dostęp do ponad 1900 modeli sztucznej inteligencji, w tym również dostosowanych do konkretnej branży, dzięki czemu odpowiedzi agentów AI mogą być bardziej adekwatne.
Tworzenie i zarządzanie agentami AI w Microsoft 365
Jak twierdzi Microsoft, agenty AI stały się podmiotami biznesowymi pierwszej kategorii i możesz teraz zarządać nimi za pomocą tych samych narzędzi, których używasz do zarządzania tożsamością i dostępem w firmie: Microsoft Entra. Microsoft Entra Agent ID sprawia, że agent stworzony w Copilot Studio lub Azure AI Foundry ma automatycznie przydzielaną tożsamość, co nie wymaga od dewelopera żadnych dodatkowych działań. Zapewnia to również administratorom widoczność i kontrolę nad agentem. Funkcja jest już dostępna w wersji public preview.
Aby zapobiegać ewentualnym przeciekom, ochrona Microsoft Purview Information Protection będzie teraz obejmować także agenty Copilot Studio, które używają Microsoft Dataverse. Ochrona informacji firmowych pozwala firmom automatycznie klasyfikować i chronić wrażliwe dane. Publiczna wersja zapoznawcza zostanie udostępniona w czerwcu.