GitHub zamyka konta, powołując się na prawo międzynarodowe

GitHub zamyka konta, powołując się na prawo międzynarodowe

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
22:42
26.07.2019
1009 wyświetleń

Ledwo co Microsoft postanowił zachowywać większą ostrożność w podejściu do polityki, a tymczasem znów wpadł w sidła geopolitycznej matni. Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na Krym, Kubę, Iran, Koreę Północną i Syrię. Rezultaty można odczuć wszędzie. Google przykładowo wyłączyło usługę Google Ads dla tych regionów, natomiast GitHub... zaczął blokować konta. Korzystający z platformy deweloperzy podnoszą wrzawę.

Jeden z głosów zabrał Anatolij Kaszkin, 21-letni obywatel Rosji, który poczuł się osobiście tym dotknięty. Kaszkin jest fanem zarówno GitHub, jak i GameHub - launchera gier na system Linux, który łączy gry z platform Steam, GOG i Humble Bundle. Na początku tego tygodnia stracił możliwość używania GitHub. Na skutek sankcji nie może już korzystać z istniejących, prywatnych repozytoriów GitHub ani tworzyć nowych. Zauważył jednak, że może tworzyć publiczne repozytoria. Moje konto GitHub zostało ograniczone z powodu sankcji USA, ponieważ mieszkam na Krymie - pisze programista. Mogę nie być w stanie dalej utrzymywać GameHub w przyszłości.

Co w tej sprawie ma do powiedzenia GitHub? Powołuje się on na przepisy:

Użytkownicy są odpowiedzialni za upewnienie się, że zawartość, którą rozwijają i udostępniają na GitHub.com, jest zgodna z amerykańskimi przepisami dotyczącymi kontroli eksportu, wliczając w to EAR (Export Administration Regulations) oraz ITAR (International Traffic in Arms Regulations).

Reklama

W ramach alternatywy GitHub proponuje... swoje płatne oprogramowanie on-premise, kierowane do użytkowników korporacyjnych:

Oferowana przez Github.com usługa hostowana w chmurze nie została zaprojektowana do obsługi danych podlegających ITAR i obecnie nie oferuje możliwości ograniczenia dostępu do repozytorium według kraju. Jeśli chcesz współpracować przy danych kontrolowanych przez ITAR lub w inny sposób, zalecamy rozważenie GitHub Enterprise Server, oferty on-premise GitHub.

Aby odblokować konto, deweloper musiałby udowodnić, że nie mieszka na Krymie. Z blokadą spotkał się również Irańczyk, Hamed Saeedi, użytkownik GitHub od 2012 roku, który pisze:

GitHub zablokował moje konto. Myślą, że buduję broń nuklearną.

GitHub póki co może tylko rozłożyć ręce. W końcu to nie od niego zależy, jakie prawo obowiązuje w USA. Twórcy platformy ogłosili jednak, że biorą udział w rozmowach z amerykańskimi organami regulacyjnymi na temat sposobu wyjścia z tej kłopotliwej sytuacji. Biorąc jednak pod uwagę nadrzędne kwestie bezpieczeństwa i regulacji, jest mało prawdopodobne, aby przyniosło to rozwiązanie problemu.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://www.zdnet.com/article/github-starts-blocking-developers-in-countries-facing-us-trade-sanctions/

Polecamy również w kategorii GitHub