Menu kategorii
 • Fotografika cyfrowa - wstęp

  Fotografika cyfrowa - wstęp

   Microsoft
  Microsoft
  00:00
  03.04.2006
  4949 wyświetleń

  Najnowszy, budzący ogromne zainteresowanie system operacyjny Microsoft Windows XP - zaprojektowano tak, by umożliwiał użytkownikom pełne skorzystanie z dobrodziejstw mediów cyfrowych. Fotografia cyfrowa stała się jednym z najpowszechniejszych i najwydajniejszych sposobów komunikacji z otaczającym nas światem. Wprowadzając na rynek Windows XP, firma Microsoft ogromnie rozszerzyła możliwości cyfrowych technik przetwarzania obrazu.

  Rozwój fotografii cyfrowej w ciągu ostatniego dziesięciolecia powodowany był głównie szybkością działania i uniwersalnością nośnika umożliwiającego wymianę obrazów. Jednakże, miłośnicy fotografii cyfrowej potrzebowali stale rosnącego zestawu oprogramowania i usług umożliwiających wykorzystanie potencjału cyfrowego przetwarzania obrazów i ich rozpowszechniania z komputerów PC.

  W tej chwili wszystko to, co wiąże się z fotografią cyfrową można znacznie szybciej i łatwiej wykonać na komputerze PC dzięki jednolitej cyfrowej technologii obróbki obrazu zawartej zarówno w Windows XP Home Edition jak i Windows XP Professional. Poczynając od możliwości szybkiego dołączania urządzeń, kończąc na prostych i logicznych kreatorach prowadzących użytkownika przez główne etapy obróbki obrazów, funkcje wbudowane w Windows XP umożliwiają błyskawiczne wykonywanie, przetwarzanie i udostępnianie innym obrazów cyfrowych. Windows XP naprawdę zapewnia kompletne rozwiązanie cyfrowej obróbki obrazu spełniające wymagania zarówno fotografików amatorów, jak i zawodowców pracujących w firmach.

  Rozwój technologii cyfrowego przetwarzania obrazu

  Fotografia cyfrowa i technologie cyfrowej obróbki obrazu szybko zmieniły sposób tworzenia i wymiany obrazów. Skanery umożliwiają przekształcenie dokumentów i obrazów na postać cyfrowych plików, które mogą być przesyłane pocztą elektroniczną, umieszczane w innych dokumentach, zapisywane i drukowane w terminie późniejszym. Jest jeszcze wiele innych możliwości dostępnych dzięki ucyfrowieniu obrazu. I to właśnie te możliwości doprowadziły do tego, że w samych Stanach Zjednoczonych w użytku znajduje się ponad 30 milionów skanerów, a prognozy mówią o ciągłym dynamicznym wzroście w przyszłości.

  Obrazowanie cyfrowe wyszło poza zastosowania profesjonalne na rynek masowy wraz z pojawieniem się stosunkowo niedrogich przenośnych cyfrowych aparatów i kamer fotograficznych. Liczba możliwych zastosowań obrazów cyfrowych spowodowała, że w samych tylko Stanach Zjednoczonych kamery i aparaty nabyło przeszło 15 milionów ludzi – zaś kolejne dziesiątki milionów (a liczba ta stale rośnie!) kupuje nowe aparaty i kamery na całym świecie. * Masowe upowszechnienie się innych urządzeń, takich jak kamery dołączane na stałe do PC i przystawki do PDA jest świadectwem popularności uwieczniania świata w plikach, a nie na filmie. Możliwość podłączania wszystkich takich urządzeń stanowi istotny element funkcjonalności obrazowania cyfrowego w Windows XP.

  Techniki cyfrowe nie tylko w znaczący sposób wpłynęły na sposób robienia zdjęć, ale także ogromnie rozszerzyły nasze możliwości przechowywania, pokazywania i wykorzystywania zrobionych zdjęć. Obrazowanie cyfrowe daje możliwość wymiany zdjęć pocztą elektroniczną, na płytach CD, w ramach innych dokumentów, przez pokazy slajdów, na witrynach internetowych, drukowanie lokalnie, w dostępnych przez Internet drukarniach usługowych, i wiele, wiele innych możliwości. To właśnie te możliwości w dużym stopniu podnoszą wartość obrazowania cyfrowego zarówno z punktu widzenia amatorów, jak i zawodowców. Warto pamiętać o tym, że niedawne badania wykazały, że tylko 12% wszystkich obrazów cyfrowych wykonanych aparatami i kamerami cyfrowymi zostaje następnie wdrukowane (Patrz wykres powyżej).
  Windows XP zawiera narzędzia ułatwiające wykorzystanie licznych możliwości publikowania, zapisywania i udostępniania innym obrazów z komputera PC.

  Fotografika cyfrowa w Windows XP

  Fotografika cyfrowa w Windows XP zintegrowana jest z wieloma udogodnieniami interfejsu i nawigacyjnymi w Windows XP, podobnie jak wszelkie inne aplikacje mediów cyfrowych. Na przykład Kreator Skanerów i Drukarek zapewnia natychmiastowe rozpoznanie urządzenia i zapewnia łatwy przekaz obrazów z urządzeń zewnętrznych do komputera PC.

  Kreator zbudowano w oparciu o technologię Windows Image Acquisition (WIA) zapewniającą obsługę urządzeń wykorzystujących znormalizowany protokół przesyłu obrazów (Picture Transfer Protocol-PTP) i inne protokoły nieznormalizowane, a także połączeń do urządzeń obsługiwanych sterownikami.

  Struktura zarządzania plikami „Moje obrazy” w Windows XP współpracuje z Kreatorem Kamer i Drukarek, co umożliwia użytkownikom łatwe odnajdowanie plików obrazowych po przeniesieniu ich na PC. Różne sposoby przedstawiania spisu folderów i plików umożliwiają wizualne rozpoznawanie plików i zarządzanie nimi.

  Dostęp jednym kliknięciem myszki do funkcji wydawniczych i zarządzania plikami uzyskuje się poprzez obiekty takie jak ramka „Obrazy – czynności” widoczna obok plików i folderów w „Moich obrazach”.

  Kreator wydruku odbitek Windows XP pozwala na wybranie najlepszego układu graficznego przy lokalnym drukowaniu obrazów.

  Jednocześnie, używając prostych poleceń, użytkownik ma możliwość zlecenia wykonania odbitek internetowej firmie usługowej ( usługa nie dostępna w Polsce) lub opublikowania swoich zdjęć w Internecie.

  Poprawiono także działanie poczty elektronicznej, najpopularniejszego środka przekazu obrazów cyfrowych. Dzięki wprowadzeniu możliwości dokonywania kompresji obrazów przed załączeniem ich do przesyłki wysyłanie i odbieranie poczty jest szybsze.

  Wszystkie te funkcje są w prosty sposób dostępne na PC i są bardzo łatwe w użyciu. Dzięki temu użytkownicy tracą mniej cennego czasu, dawniej potrzebnego na podłączanie urządzeń, wprowadzanie obrazów, przetwarzanie i obróbkę zdjęć i ich publikację – odzyskany czas mogą poświęcić teraz na robienie i oglądanie wspólnie z innymi większej liczby ważnych zdjęć.

  Windows XP zapewnia ujednolicony system obrazowania cyfrowego, dzięki czemu świat cyfrowych obrazów staje się prosty i przyjemny.

  Korzyści zarówno dla użytkowników, jak i dla partnerów

  Obrazowanie cyfrowe w Windows XP zapewnia korzyści zarówno użytkownikom, jak i partnerom zajmującym się obrazowaniem, ponieważ jest uzupełnieniem ich dotychczasowych doświadczeń w zakresie sprzętu i oprogramowania do wprowadzania i publikowania obrazów. Najlepsze urządzenia produkowane przez firmy Canon, Sony, Hewlett-Packard i Epson – żeby wymienić choćby kilku z naszych cenionych partnerów – zostały zaprojektowane pod kątem Windows XP tak, by korzystanie z nich było od początku do końca najlepszym możliwym doświadczeniem.

  Mówiąc krótko, Windows XP umożliwia fotografikom cyfrowym szybsze i łatwiejsze pełne wykorzystanie potencjału ich aparatów. Dzięki wbudowanej funkcjonalności obrazowania, zaspokajającej potrzeby zarówno użytkowników zawodowych, jak i amatorów, Windows XP zapewnia naprawdę kompletne rozwiązanie dla fotografiki cyfrowej.

  Zasoby i informacje dodatkowe

  Osoby zainteresowane dodatkowymi informacjami o możliwościach obrazowania cyfrowego systemu Windows XP lub ogólnymi informacjami z dziedziny fotografii cyfrowej zachęcamy do zapoznania się z poniższymi (angielskojęzycznymi) witrynami internetowymi:


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Fotografika cyfrowa