Firefox wyłącza wsparcie dla protokołu FTP

Firefox wyłącza wsparcie dla protokołu FTP

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
15:43
16.04.2021
1889 wyświetleń

Łączenie się z serwerami FTP przez przeglądarkę było niegdyś popularne, ale lata świetności ma już dawno za sobą. Wraz z upowszechnieniem się nowocześniejszych dróg wymiany plików coraz mniej wydawców udostępnia treści w ten sposób. Przykładowo wsparcie dla File Transfer Protocol (FTP) było stopniowo wygaszane w Chrome aż do pierwszego kwartału 2020 roku. Podobną ścieżką podąża też Mozilla.

W tamtym roku zespół rozwoju platformy Firefox poinformował o planach usunięcia wbudowanej implementacji FTP z przeglądarki. Implementacja ta jest już obecnie wyłączona w kanałach rozwojowych Firefox Nightly oraz Beta, a zmiana rozszerzy się na publiczne wydanie Firefox 88, które ukaże się już za trzy dni — 19 kwietnia 2021 roku. Wyłączenie jej to dopiero pierwszy krok. Następnie implementacja zostanie usunięta w Firefox 90.

Firefox FTP

Po wyłączeniu/usunięciu obsługi FTP, gdy klikniemy albo wprowadzimy link ftp://, Firefox oddeleguje go do zewnętrznych aplikacji w ten sam sposób, jak czyni to z innymi handlerami protokołów. Ponadto ustawienie browserSettings.ftpProtocolEnabled przejdzie na atrybut tylko do odczytu, a próby ustawienia jego wartości nie będą przynosiły efektów.

Mozilla dodaje, że większość miejsc, w których rozszerzenie może korzystać z FTP, np. filtry dla proxy lub WebRequest, powinno działać bez błędów, jednak interfejsy API nie będą już obsługiwać żądań tych typów. FTP został ponadto dodany do listy wspieranych protocol_handlers dla rozszerzeń przeglądarki. Oznacza to, że rozszerzenia będą mogły prosić użytkownika o uruchomienie aplikacji FTP, by móc obsłużyć takie linki.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blog.mozilla.org/addons/2021/04/15/built-in-ftp-implementation-to-be-removed-in-firefox-90/

Polecamy również w kategorii Firefox