Menu kategorii
 • Excel - jak dodać zero przed liczbą?

  Excel - jak dodać zero przed liczbą?

   Łukasz Klimkiewicz
  Łukasz Klimkiewicz
  12:00
  16.08.2019
  31705 wyświetleń

  W dużych firmach, gdzie zatrudnionych jest od kilkudziesięciu do nawet kilkuset pracowników, łatwiej operować numerami identyfikacyjnymi. Konstrukcja tych numerów może odpowiadać działom, konkretnym stanowiskom, ale oczywiście taki numer przypisany jest do danych osobowych pracownika. Informacje o pracownikach najczęściej przechowuje się różnego rodzaju bazach danych, ale obliczenia związane z ich pracą często wykonuje się w Excelu.

  Excel ma taki problem (lub my mamy taki problem), że liczba nie może być poprzedzona zerem. Oznacza to, że zapis 23 jest prawidłowy, a 023 jest błędny i zostaje przekształcony w 23. To raczej normalne, bo na co dzień też tak nie zapisujemy liczb, ale w przypadku wspomnianego wcześniej przykładu numerów identyfikacyjnych, takie działanie Excela może być nieco uciążliwe.

  Żeby więc móc stosować zapis 023 lub 007, musimy arkusz w prosty sposób oszukać, a chodzi o zwyczajną zamianę formatu zawartości komórki z liczbowego na tekstowy.

  1. Zaznaczmy zakres komórek, w których mają być wprowadzane liczby z zerem z przodu;
  2. Rozwijamy menu formatu danych i wybieramy opcję Tekstowe;

  Arkusz Excel

  Teraz do wskazanej kolumny możemy wprowadzać liczby w formacie 001, 023, 0005 itd. Po wypełnieniu komórek Excel będzie nas informował o błędzie, mówiącym, że w komórce zapisana jest liczba sformatowana jako tekst. Jednocześnie program będzie proponował, aby zmienić format zapisu na liczby, ale musimy przy tym pamiętać, że zera z przodu zostaną usunięte.

  Arkusz Excel


  Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

  Źródło:

  Polecamy również w kategorii Porady Excel 2019