Excel - jak dodać nazwę osi?

Excel - jak dodać nazwę osi?

Autor: Krzysztof Sulikowski

Opublikowano: 8/30/2019, 1:52 PM

Liczba odsłon: 25403

Kiedy dodajemy nowy wykres w Excelu, domyślnie nie wyświetlają się nazwy osi. Warto jednak rozważyć ich wstawienie, ponieważ dają one lepszy wgląd w to, czego dotyczy wykres. W naszym przykładzie utworzyliśmy prosty wykres kolumnowy, który pokazuje wpłaty z każdego miesiąca roku. Z kontekstu dałoby się wprawdzie wywnioskować, co przedstawia wykres, ale nazwy osi oszczędzą nam (lub osobom, którym prezentujemy wykres) tego zachodu.

Jak dodać nazwę osi w Excelu?

  • Klikamy obszar wykresu w dowolnym miejscu. Obok niego pojawią się trzy ikony - klikamy tę oznaczoną plusem (Elementy wykresu).
  • Excel - jak wstawić tytuł osi wykresu?

  • W menu, które się rozwinie, znajdujemy opcję Tytuły osi. Możemy od razu ją zaznaczyć albo kliknąć znajdującą się obok strzałkę. Po zaznaczeniu pojawią się dwa tytuły — dla osi pionowej i poziomej.
  • Excel - jak wstawić tytuł osi wykresu?

  • Jeśli klikniemy strzałkę (możemy to zrobić również po zaznaczeniu pola), pojawią się opcje Główna pozioma i Główna pionowa, których zaznaczenie lub odznaczenie powoduje wyświetlenie/ukrycie tych tytułów.
  • Excel - jak wstawić tytuł osi wykresu?

  • Nazwy osi już wstawione, ale chyba nie chcemy, by nazywały się "Tytuł osi". Klikamy więc nazwę, usuwamy tymczasowy tekst i wpisujemy własny. Możemy od razu skorzystać z opcji edycji tekstu w wysuwanym menu, aby zmienić jego czcionkę, rozmiar, kolor i inne opcje formatowania.
  • Excel - jak wstawić tytuł osi wykresu?

  • Jeśli chcemy usunąć nazwy osi, możemy po prostu odznaczyć opcję Tytuły osi lub też Główna pozioma czy Główna pionowa.

Jak zdobyć aplikację Excel?

Program Excel jest częścią pakietu Office i planów Microsoft 365 dostępnych w Sklepie CentrumXP:

CentrumXP - więcej niż licencje

Czy wiesz, że w Sklepie CentrumXP znajdziesz nie tylko licencje Microsoft, ale także nowoczesne usługi oraz szkolenia zaprojektowane z myślą o dynamicznie rozwijającym się biznesie? Zespół ekspertów z CentrumXP & Onex Group pomoże Twojej firmie m.in. w wykonaniu migracji skrzynek pocztowych do Exchange Online i skonfigurowaniu domeny w Microsoft 365, a także przeprowadzi kompleksowe szkolenie z wykorzystania usług i aplikacji Microsoft 365. Sprawdź naszą ofertę lub skontaktuj się z nami, a przygotujemy dla Ciebie indywidualne rozwiązanie.

Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży
Jak wykorzystać Copilot w codziennej pracy? Kurs w przedsprzedaży

Wydarzenia