Ewolucja wiadomości na pasku zadań w Windows 10 (build 21327 w Dev Channel)

Ewolucja wiadomości na pasku zadań w Windows 10 (build 21327 w Dev Channel)

 Krzysztof Sulikowski
Krzysztof Sulikowski
13:06
04.03.2021
3631 wyświetlenie

Na początku stycznia do Windows 10 w Dev Channel trafiła nowa funkcjonalność na pasku zadań: News and interests. Wiadomości i zainteresowania (bo tak tę nazwę tłumaczymy) zaliczyła od tego czasu kilka aktualizacji, m.in. dostosowując treści do regionu użytkownika. W najnowszej kompilacji Insider Preview otrzymała z kolei znaczące poprawki kosmetyczne, o których więcej przeczytacie poniżej. W kompilacji 21327 (RS_PRERELEASE) czeka na nas również aktualizacja ikon i jak zwykle garść poprawek.

Co nowego w kompilacji 21327 w Dev Channel?

Wiadomości i zainteresowania z nowym wyglądem

Microsoft zaczął wdrażanie nowego designu News and interests na pasku zadań. Wygląda on znacznie przyjemniej i zachęca do interakcji z nagłówkami w wysuwanym menu. Zmiany obejmują dodanie koloru wiodącego, przesunięcie tekstu, lekkie powiększenie obrazu miniatury oraz zmianę i powiększenie ikon na dole. Od razu stało się ładniej!

Wiadomości i zainteresowania na pasku zadań Wiadomości i zainteresowania na pasku zadań

Aktualizację zaliczyła także tablica, która otwiera się w przeglądarce, gdy klikniemy "See more news" ("Zobacz więcej wiadomości") w wysuwanym menu. Układ newsów został na niej przeprojektowany, aby ułatwić interakcję z najciekawszymi nagłówkami. Zmiany wizualne są właściwie bardzo podobne, jak w menu na pasku zadań. Ponadto, dzięki większym kartom, mieści się teraz na nich tekst artykułu, co pomaga zapoznać się szybko z tematem, nim przejdziemy do całego tekstu.

Wiadomości i zainteresowania w przeglądarce

Zarówno w wysuwanym menu, jak i na tablicy w przeglądarce, łatwiejsze stało się reagowanie na wiadomości. Emocji polubienia, serca, zaskoczenia i złości bardziej przemawiają do wyobraźni. Warto tych reakcji używać, aby Wiadomości i zainteresowania podsuwały nam bardziej trafne teksty w przyszłości.

Zmiany omawiane powyżej zaczęły być udostępniane Insiderom w USA. Microsoft zapowiada, że z czasem pojawią się na pozostałych rynkach, dlatego warto uzbroić się w nieco cierpliwości. Gigant przypomina też, że same Wiadomości i zainteresowania są dopiero wdrażane etapowo, dlatego nie wszyscy w Dev Channel mogą je jeszcze zobaczyć.

Więcej ikon zgodnych z Microsoft Fluent Design

Spostrzegawcze oko zauważy, że wiele ikon systemowych w tej kompilacji zostało zaktualizowanych w zgodzie z zasadami stylu Fluent Design System. Build ten zawiera nowy font Segoe Fluent Icons, a obszary OS, które korzystają z zasobów Segoe MDL2, np. menu Start i aplikacja Ustawienia, otrzymają nowe projekty ikon z bardziej zaokrąglonym i uproszczonym wyglądem.

Microsoft Fluent Design - ikony

Poprawki i inne zmiany

 • Domyślną architekturą dla PowerShell na urządzeniach ARM64 jest teraz x64 zamiast x86.
 • Rozwiązano problem wpływający na niezawodność menu Start i innych nowoczesnych aplikacji w ostatnich buildach.
 • Rozwiązano problem z klawiszem przełączającym na klawiaturze dotykowej, który miał niewłaściwy kolor tła po najechaniu na niego wskaźnikiem myszy lub piórem.
 • Rozwiązano problem z trybem wprowadzania KANA na klawiaturze dotykowej, który nie był zachowany przy następnym uruchomieniu, gdy używany był tradycyjny japoński 106/109 układ klawiatury.
 • Rozwiązano problem z nową opcją "Wklej jako zwykły tekst" w historii schowka, której tekst był zbity w niektórych wersjach językowych.
 • Rozwiązano problem z konkretną zawartością schowka, przy której kliknięcie pierwszego elementu historii schowka powodowało wklejenie czegoś innego niż to, co zaznaczyliśmy.
 • Rozwiązano problem z panelem emoji i oknem kandydata IME, które rysowały się częściowo poza ekranem w ostatnich buildach.
 • Rozwiązano problem prowadzący do ekranu zatrzymania IRQL NOT LESS OR EQUAL podczas instalacji niektórych aplikacji.
 • Rozwiązano problem, który mógł skutkować brakiem ekranu logowania i zawieszaniem się DWM.
 • Rozwiązano problem z wyświetlaniem czarnych miniatur aplikacji na pasku zadań na pierwszym monitorze HDR, jeśli używano go z drugim monitorem SDR.
 • Rozwiązano problem z nieoczekiwanym powiększeniem lub skurczeniem okna, co występowało niemal wyłącznie w systemach z monitorami o różnych ustawieniach DPI.
 • Rozwiązano problem z możliwym zawieszaniem się PC po obróceniu go w trybie tabletu.
 • Rozwiązano problem z opóźnieniem w nagrywaniu gry poprzez Xbox Game Bar na monitorach z częstotliwością 144 HZ lub wyższą.
 • Rozwiązano problem z przeskokami w grach w przypadku korzystania z wielu monitorów.
 • Rozwiązano problem skutkujący wyświetlaniem błędnych powiadomień po każdej aktualizacji. Wskazywały one na dodanie nowych aplikacji do sekcji "Aplikacje autostartu" w Ustawieniach.
 • Rozwiązano problem, który mógł skutkować zawieszaniem się aktualizacji na 88%.
 • Rozwiązano problem, który skutkował błędami podczas uruchamiania pakietu aplikacji desktopowych MSIX w ostatnich buildach z Dev Channel.

Znane problemy

 • Microsoft bada raporty o zawieszaniu się procesu aktualizacji przez dłuższy czas przy próbie instalacji nowego builda.
 • Podgląd przypiętych kart witryn nie jest jeszcze widoczny dla wszystkich Insiderów, dlatego może wyświetlić się szare okienko po najechaniu na miniaturę na pasku zadań. Microsoft nadal doszlifowuje to doświadczenie.
 • Trwają prace nad włączeniem nowego interfejsu paska zadań dla istniejących przypiętych witryn. W międzyczasie możesz odpiąć witrynę od paska zadań, usunąć ją ze strony edge://apps, a następnie ponownie przypiąć witrynę.
 • Mogą wystąpić różne problemy z Wiadomościami i zainteresowaniami (News and interests).
 • [ARM64] Insiderzy, którzy zainstalowali poglądową wersję sterownika graficznego Qualcomm Adreno na Surface Pro X, mogą doświadczyć zmniejszenia jasności ekranu. Zostanie to rozwiązane w przyszłej aktualizacji.
 • Chiński tekst dla kalendarza księżycowego w menu zegara i kalendarza nie wyświetla się prawidłowo.
 • Microsoft pracuje nad rozwiązaniem problemu, jakim jest brak informacji o statusie w Ustawieniach > Aktualizacja i zabezpieczenia > Windows Update, gdy wszystko jest aktualne.
 • Microsoft bada raporty o urządzeniach Insiderów, które zawieszają się, gdy kontroler Xbox jest połączony podczas zamykania, ponownego uruchamiania lub usypiania PC w ostatnich buildach z Dev Channel.
 • Microsoft bada raporty o wyświetlaniu się czarnego ekranu i/lub wysypywaniu się explorer.exe na urządzeniach z zainstalowanym oprogramowaniem Bitdefender po aktualizacji do builda 21313 lub wyższego. Użytkownicy tego pakietu mogą rozważyć wstrzymanie aktualizacji Insider Preview do czasu udostępnienia poprawki.
 • Po aktualizacji do tego builda użytkownicy Windows Subsystem for Linux (WSL) nie mogą używać funkcji GPU Compute. Trwają prace nad poprawką.
 • W tej kompilacji nie jest dostępna strona "Informacje" w Ustawieniach. Trwają prace nad poprawką. W razie potrzeby zmiany nazwy komputera można uruchomić systempropertiescomputername.exe.

Aktualizacja 08.03.2021: Microsoft wypuścił aktualizację zbiorczą KB5001277, podnoszącą numer kompilacji do 21327.1010. Nie wprowadza ona żadnych zmian, a jedynie służy do testowania mechanizmu aktualizowania.


Spodobał Ci się ten artykuł? Podziel się z innymi!

Źródło: https://blogs.windows.com/windows-insider/2021/03/03/announcing-windows-10-insider-preview-build-21327/

Polecamy również w kategorii Windows Insider